O‘zbekiston-Amerika parlamentlari muloqoti bo‘lib o‘tdi
2020-yil 8-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari S.Safoyev va AQSh bilan parlamentlararo hamkorlik bo‘yicha parlament guruhi a’zolari AQSh Kongressining “O‘zbekiston bo‘yicha kokus” (do‘stlik guruhi) hamraislari va a’zolari bilan videokomuloqot o‘tkazdi.
Unda “O‘zbekiston bo‘yicha kokus”ning raisi T.Kelli, guruhning a’zosi bo‘lgan yana oltita kongressmenlar, Kongress stafferlari, AQSh ma’muriyati vakillari ishtirok etdi.
Videomuloqotda O‘zbekiston-Amerika hamkorligining holati va istiqbollari, bunda, eng avvalo, parlamentlararo muloqotni yanada faollashtirish masalalari muhokama qilindi.
Kongressmenlar O‘zbekiston Prezidentiga yuksak hurmat va ehtiromini bildirib, Prezident Sh.Mirziyoyev rahnamoligida mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar samarasini yuqori baholadi. Ularning fikricha, bugungi kunda butun dunyoda avj olgan koronavirus pandemiyasi bilan bog‘liq muammolarning O‘zbekistonda samarali bartaraf etilishi, avvalo, so‘nggi yillarda mamlakatda amalga oshirilgan o‘zgarishlar bilan bog‘liq.
Muloqot chog‘ida Kongress a’zolari AQSh O‘zbekiston rahbariyatining ichki va tashqi siyosat, shuningdek, mustaqillik, suverenitetni mustahkamlash va demokratik islohotlarni chuqurlashtirishga qaratilgan ishlarni qo‘llab-quvvatlashishini ta’kidladilar.
Amerika tomoni O‘zbekiston bilan munosabatlarni rivojlantirishga alohida e’tibor berishini qayd etdi. Xususan, “O‘zbekiston bo‘yicha kokus” (do‘stlik guruhi) O‘zbekiston-Amerika strategik sherikligini mustahkamlashning muhim qismlaridan biridir, deya ta’kidlashdi.
Kongressmenlar O‘zbekistonning dasturlari va loyihalarini, avvalo, ijtimoiy va iqtisodiy taraqqiyotga erishish, davlat boshqaruvini yanada modernizatsiya qilish, iqtisodiyotni liberallashtirish, jamiyatni demokratlashtirishga yo‘naltirilgan dastur va loyihalarni amalga oshirishda yordam berishga tayyor ekanligini bildirdi.

8 июня 2020 года состоялся видеодиалог первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафоева и членов парламентской группы по межпарламентскому сотрудничеству с США с сопредседателями и членами “Кокуса по Узбекистану” в Конгрессе США.
В нем приняли участие председатель “Кокуса по Узбекистану” Т.Келли, шесть конгрессменов-членов группы, стафферы Конгресса, представители администрации США.
В ходе видеодиалога обсуждались состояние и перспективы сотрудничества Узбекистана и Америки, прежде всего, вопросы дальнейшей активизации межпарламентского диалога.
Конгрессмены выразили высокое уважение Президенту Узбекистана и дали высокую оценку эффективности реформ, осуществляемых в стране под руководством Президента Ш.Мирзиёева. По их мнению, эффективное решение в настоящее время в Узбекистане проблем, связанных с коронавирусной пандемией, охватившей весь мир, является результатом осуществленных в последние годы в стране изменений.
В ходе беседы члены Конгресса отметили, что США поддерживают внутреннюю и внешнюю политику руководства Узбекистана, а также работу по укреплению независимости, суверенитета и углублению демократических реформ.
Отмечалось, что американская сторона придает особое значение развитию отношений с Узбекистаном. В частности, “Кокус по Узбекистану” является одной из важных частей укрепления стратегического партнерства Узбекистана и Америки.
Конгрессмены выразили готовность к оказанию содействия в реализации программ и проектов Узбекистана, направленных, прежде всего, на достижение социального и экономического прогресса, дальнейшую модернизацию государственного управления, либерализацию экономики, демократизацию общества.
Стороны также договорились и впредь развивать межпарламентский диалог.
5 июня текущего года первый блок-поезд, состоящий из 25 контейнеров с электротехнической продукцией, отправился в Туркменистан с железнодорожной станции «Ланьчжоу» в провинции Ганьсу (Китай) по мультимодальному транспортному коридору «Китай – Кыргызстан – Узбекистан».