2018 yil 16 mart kuni O‘zbekiton Respublikasi Prezidenti huzuridagi strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida Britan-O‘zbek jamiyati raisi, Markaziy Osiyo bo‘yicha yetakchi britan eksperti Shirin Akiner bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikning istiqbollari muhokama qilindi. Britan olimasi e’tiboriga 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan islohotlar va uning asosiy yo‘nalishlari, hamda O‘zbekiston Prezidenti tomonidan Ostonada bo‘lib o‘tgan IHT sammitida keltirib o‘tilgan tashabbuslari havola etildi.
Sh.Akiner fikricha, O‘zbekistondagi ichki siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar o‘z ko‘lami, sur’ati va ijobiy o‘zgarishlari bilan e’tiborni tortadi. Xususan, mutaxassis respublikada fuqarolik jamiyatini qurishda muhim o‘rin tutayotgan va ko‘p yillar davomida aholining ijtimoiy muammolarini yechishda o‘z samarasini ko‘rsatayotgan “mahalla” instituti faoliyatiga yuqori baho berdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasida ijtimoiy-madaniy va ta’lim sohalarida hamkorlikni rivojlantirishga bo‘lgan intilishlarini ta’kidlab o‘tdilar.
Xitoy Xalq Respublikasining O'zbekistondagi elchisi bilan uchrashuv
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida Xitoy Xalq Respublikasining yangi tayinlangan Favqulodda va Muxtor Elchisi Jiang Yan bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.

16 марта 2018 г. В ИСМИ состоялась встреча с председателем Британо-Узбекского общества, признанным на международном уровне британским экспертом по Центральной Азии Ширин Акинер.
В ходе переговоров обсуждены перспективы развития двустороннего сотрудничества между Узбекистаном и Великобританией. До британского эксперта доведены направления и задачи реформ, проводимых в рамках «Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан в 2017-2021 гг.», а также инициативы Президента Узбекистана, озвученные в рамках Астанинского саммита ОИС.
По мнению Ш.Акинер, текущие внутриполитические и социально-экономические реформы в Узбекистане впечатляют своими масштабами, динамикой и позитивными изменениями. В частности, она высоко оценила деятельность института «махалли», который играет важную роль в построении гражданского общества в республике, и на протяжении многих лет демонстрирует свою эффективность в решении социальных проблем населения.
По итогам встречи стороны выразили приверженность к наращиванию сотрудничества между Великобританией и Узбекистаном в культурно-гуманитарной и образовательной сферах.
В Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан состоялась встреча с вновь назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом КНР в Узбекистане Цзян Янь.