SMTI direktori: O‘zbekiston – Italiya xalqlari o‘rtasidagi munosabat ko‘p asrlik tarixga ega
Rim shahrida mamlakatimizning yetakchi tadqiqot, tahliliy markazlari vakillaridan iborat O‘zbekiston delegatsiyasi va Italiyaning Osiyo va Afrika O‘rta Yer dengizi instituti (ISMAA) o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Italiya tomonidan Tashqi ishlar vazirligi, yetakchi kompaniyalar, ilmiy-tadqiqot institutlari vakillari, shuningdek, ISMAA ekspertlari ishtirok etdi.
Mutaxassislar vakillik tarkibi O‘zbekiston – Italiya munosabatini chuqurlashtirish, Markaziy Osiyodagi o‘zaro hamkorlikning joriy holati va istiqboli, shuningdek, Bryussel va Rimning mintaqa barqaror rivojlanishini ta’minlashdagi roli kabi muhim, dolzarb masalalarni atroflicha muhokama qilish imkonini berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Eldor Aripov ta’kidlaganidek, xalqlarimiz o‘rtasidagi munosabat ko‘p asrlik diplomatik, savdo-iqtisodiy va madaniy xususiyatga ega. Bugungi kunda ham ushbu hamkorlik yangi mazmun bilan boyitilib, vazirlik, idoralar, hududlar darajasida, ishbilarmon doiralar o‘rtasida izchil kengaytirilmoqda.
SMTI direktori mintaqaviy sheriklik haqida gapirar ekan, Markaziy Osiyo tobora mustahkamlanib, ichki va tashqi tahdidga chidamli bo‘lib borayotganini alohida ta’kidladi.
E.Aripov Markaziy Osiyo mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi munosabatining amaldagi holatiga baho berarkan, ikki mintaqa o‘rtasidagi ko‘p tomonlama muloqot sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganiga urg‘u berdi.
Bugungi kunda YeI mintaqamizning asosiy savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy sheriklaridan biri hisoblanadi. Markaziy Osiyo umumiy tashqi savdosining uchdan bir qismidan ko‘prog‘i, shuningdek jalb qilingan investitsiyaning 40 foizdan ortig‘i Yevropa Ittifoqi hissasiga to‘g‘ri keladi.
O‘z navbatida, Italiya tomoni so‘nggi yillarda O‘zbekiston va butun Markaziy Osiyoda ro‘y berayotgan ijobiy o‘zgarishlarga Rim alohida qiziqish bildirayotganini tasdiqladi.
Italiyaning O‘zbekistondagi sobiq elchisi R.Manar ta’kidlaganidek, Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar butun mintaqaga sezilarli ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda. “Barqarorlik va aniqlik” O‘zbekiston sharofati bilan butun Markaziy Osiyoning o‘ziga xos belgisiga aylanmoqda. Italiya bu jarayonni har tomonlama qo‘llab-quvvatlaydi va mintaqa barqaror rivojlanishi uchun har tomonlama yordam berishga tayyor.
Uchrashuv yakuni bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti hamda Osiyo va Afrika O‘rta Yer dengizi instituti o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Hujjat doirasida qo‘shma ilmiy loyihalar amalga oshirish, tadbirlar natijasini nashr etish, ikki tomonlama munosabat va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalariga bag‘ishlangan anjuman, davra suhbatlari o‘tkazish rejalashtirilgan.
2017 yil tashkil etilgan notijorat tahlil markazi – Osiyo va Afrika O‘rta Yer dengizi instituti Italiya, Osiyo va Afrika mamlakatlari muloqotini rivojlantirish, iqtisodiyot va madaniyat, fan va tadqiqot sohasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va rivojlantirish maqsadida faoliyat yuritadi.

Директор ИСМИ: Контакты между узбекскими и итальянскими народами имеют многовековую традицию дипломатических, торгово-экономических и культурных связей
31 мая текущего года в г.Риме состоялась встреча делегации Узбекистана в составе ведущих исследовательских и аналитических центров страны с итальянским Средиземноморским институтом Азии и Африки (ISMAA).
Средиземноморский институт Азии и Африки – некоммерческий аналитический центр, основанный в 2017г. Цель института - содействие диалогу между Италией и странами Азии и Африки, укрепление и продвижение международного сотрудничества в области экономики и культуры, науки и исследований.
В работе мероприятия приняли участие представители МИД, ведущих компаний, исследовательских институтов Италии, а также эксперты ISMAA.
Представительный состав участников встречи позволил подробно обсудить вопросы углубления узбекско-итальянских отношений, текущее состояние и перспективы регионального взаимодействия в Центральной Азии, а также роль Брюсселя и Рима в обеспечении устойчивого развития региона.
Как отметил директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Элдор Арипов, контакты между нашими народами имеют многовековую традицию дипломатических, торгово-экономических и культурных связей. Сегодня взаимодействие стран наполняется все новым содержанием, последовательно расширяется сотрудничество на уровне министерств и ведомств, регионов, а также между деловыми кругами Узбекистана и Италии.
Говоря о региональном сотрудничестве, директор ИСМИ подчеркнул, что сегодня Центральная Азия становится все более консолидированной, устойчивой перед внутренними и внешними вызовами.
Отдельно оценивая текущее состояние взаимоотношений между странами Центральной Азии и Европейским Союзом, Элдор Арипов отметил, что многосторонний диалог между двумя регионами вышел на качественно новый уровень.
Сегодня ЕС является одним из крупных торгово-экономических и инвестиционных партнеров региона. На Евросоюз приходится более трети общего объема внешней торговли Центральной Азии, а также около 40% от всех привлеченных инвестиций.
В свою очередь, итальянская сторона подтвердила большой интерес Рима к позитивным изменениям, происходящим в последние годы в Узбекистане и в целом в Центральной Азии.
Как подчеркнул бывший посол Италии в Узбекистане Р.Манар, широкомасштабные реформы, осуществляемые в стране под руководством Президента Шавката Мирзиёева, оказывают значимое влияние на весь регион. «Стабильность и предсказуемость» становятся, благодаря Узбекистану, визитной карточкой всего региона Центральной Азии. Италия полностью поддерживает их и готова оказать всяческое содействие устойчивому развитию региона.
По итогам встречи подписан Меморандум о взаимопонимании между Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и Средиземноморским институтом Азии и Африки.
В рамках документа планируется реализация совместных исследовательских проектов, публикация их результатов, проведение конференций и «круглых столов» по актуальным вопросам двусторонних отношений и регионального сотрудничества.