11-noyabr kuni SMTI direktori Eldor Aripov Jeneva xavfsizlik siyosati markazi (GCSP) direktori Tomas Greminger bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Ma’lumot uchun: Elchi Tomas Greminger 2017-yil iyulidan 2020-yil iyuligacha YEXHT bosh kotibi lavozimida ishlagan. Bungacha u Federal tashqi ishlar departamenti huzuridagi Shveysariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi bosh direktori o‘rinbosari lavozimida ishlagan.
T. Greminger Syurix universitetida tarix fanlari doktori ilmiy darajasini olgan, harbiy tarix, mojarolarni boshqarish, tinchlikni saqlash, rivojlanish va inson huquqlari bo‘yicha ko‘plab nashrlar muallifi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar natijalari muhokama qilindi. Ta’kidlanganidek, so‘nggi bir necha yil ichida mamlakat tubdan o‘zgardi. Iqtisodiyot jadal rivojlanmoqda, tadbirkorlar uchun yangi imkoniyatlar yaratilmoqda, fuqarolarni ijtimoiy himoya qilish choralari takomillashtirilmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning mintaqaviy siyosatiga alohida e’tibor qaratildi. Yaxshi qo‘shnichilik, qo‘shnilar bilan bahsli masalalarni hal etish siyosati tufayli Markaziy Osiyo tobora birlashgan va barqaror mintaqaga aylanmoqda.
GCSP mandatini hisobga olgan holda, Tomas Greminger Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan loyihalarni amalga oshirishda SMTI bilan yaqindan hamkorlik qilishdan manfaatdor ekanligini bildirdi. Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash, Afg‘onistonni mintaqaviy iqtisodiy aloqalarga integratsiya qilishning maqbul yechimlarini izlash masalalariga alohida qiziqish bildirildi.
Shuningdek, SMTI xodimlari uchun GCSPda stajirovkalarni tashkil etish, xalqaro munosabatlar sohasida kadrlar tayyorlash sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani ta’kidlandi.
GCSP xavfsizlik va xalqaro hamkorlik sohasidagi yetakchi tahliliy tashkilotlardan biridir. Markazning maqsadi turli loyihalar, dasturlar va tadqiqotlar orqali tinchlik, xavfsizlik va barqarorlikni qo‘llab-quvvatlashdan iborat.
2024-yil 11-noyabr kuni Birlashgan Millatlar Tashkilotining Jenevadagi shtab-kvartirasida “Suriyaning shimoli-sharqidan qaytganlarni samarali reabilitatsiya va reintegratsiya qilish – O‘zbekiston tajribasi – globallikdan mahalliy darajagacha” mavzusida yuqori darajadagi tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) va Global hamkorlik va barqarorlik fondi (GCERF) tomonidan tashkil etildi.
14.11.2024Keyingisi
2024-yil 12-noyabrda O‘zbekiston delegatsiyasining Shveytsariyaga tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) va Global hamkorlik va barqarorlik xalqaro fondi (GCERF) o‘rtasida anglashuv memorandumini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.

Для справки: Посол Томас Гремингер занимал пост генерального секретаря ОБСЕ с июля 2017 года по июль 2020 года. До этого он был заместителем генерального директора Швейцарского агентства по развитию и сотрудничеству при Федеральном департаменте иностранных дел.
Т.Гремингер имеет степень доктора исторических наук, полученную в Цюрихском университете, является автором многочисленных публикаций по военной истории, управлению конфликтами, поддержанию мира, развитию и правам человека.
В ходе встречи стороны обсудили результаты широких реформ, проводимых в Узбекистане. Подчеркнуто, что за последние несколько лет страна коренным образом трансформировалась. Динамично развивается экономика, создаются новые возможности для предпринимателей, совершенствуются меры социальной защиты граждан.
Особое внимание было уделено региональной политике Президента Ш.Мирзиёева. Благодаря курсу на добрососедство, урегулирование спорных вопросов с соседями, Центральная Азия становится все более консолидированным и стабильным регионом.
С учетом мандата GCSP, Томас Гремингер выразил заинтересованность в тесном сотрудничестве с ИСМИ по реализации проектов, направленных на содействие укреплению регионального сотрудничества в Центральной Азии. Особый интерес был проявлен к вопросам усиления взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией, поиску приемлемых решений интеграции Афганистана в региональные экономические связи.
Выражена также взаимная заинтересованность в организации стажировок для сотрудников ИСМИ в GCSP, налаживании сотрудничества в сфере подготовки кадров в области международных отношений.
GCSP — одна из ведущих аналитических организаций в области безопасности и международного сотрудничества. Цель Центра заключается в поддержании мира, безопасности и стабильности посредством различных проектов, программ и исследований.
11 ноября 2024 года в штаб-квартире Организации Объединенных Наций в Женеве состоялось мероприятие высокого уровня под названием «Эффективная реабилитация и реинтеграция лиц, вернувшихся из северо-восточной Сирии – опыт Узбекистана: от глобального к локальному». Конференция была организована Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) и Фондом глобального взаимодействия и устойчивости (GCERF).
14.11.2024Следующее
12 ноября 2024 года в рамках визита делегации Узбекистана в Швейцарию состоялась церемония подписания Меморандума о взаимопонимании между Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) и Международным Фондом глобального взаимодействия и устойчивости (GCERF).