Joriy yilning 21-23-yanvar kunlari Kuala-Lumpur shahrida "Muloqotdan - harakat sari: O‘zbekiston va Malayziya strategik hamkorlik yo‘lida" mavzusidagi davra suhbatida ishtirok etish maqsadida tashrif buyurgan SMTI direktori Eldor Aripov Malayziya parlamenti va Tashqi ishlar vazirligi vakillari bilan bir qator uchrashuvlar o‘tkazdi.
Malayziya parlamenti Vakillar palatasining Xalqaro munosabatlar va xalqaro savdo qo‘mitasi raisi Tuan Vong Chen bilan o‘tkazilgan suhbat davomida O‘zbekiston-Malayziya munosabatlarini, ayniqsa parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston va Malayziya qonun chiqaruvchi organlari o‘rtasidagi aloqalar barqaror sur’at bilan rivojlanib borayotgani ta’kidlandi. Ikki mamlakat parlamentlarida "Do‘stlik guruhi" faoliyat ko‘rsatayotgani hamda oliy darajadagi o‘zaro tashriflar muntazam amalga oshirilayotgani alohida qayd etildi.
Xususan, 2024-yil iyun oyida Malayziya parlamenti Senati raisi o‘rinbosari Nur Jazlan Muhammad O‘zbekistonga, o’z navbatida shu yilning iyul oyida O‘zbekiston parlamenti Qonunchilik palatasi spikeri Nuriddin Ismoilov Malayziyaga tashrif buyurdi.
Parlamentlararo hamkorlikni yanada kengaytirish, qonun ijodkorligi sohasida tajriba almashish, ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha tegishli qo‘mitalarning qo‘shma majlislarini o‘tkazish amaliyotini joriy etish zarurligi ta’kidlandi.
Malayziya Tashqi ishlar vazirligining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Dato Ahmad A’zam bilan muzokaralar chog‘ida Afg‘onistondagi mavjud vaziyat va mintaqaviy xavfsizlik masalalari muhokama qilindi.
Malayziya tomoniga O‘zbekistonning Afg‘onistonda tinchlik va barqaror taraqqiyotni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yondashuvlari haqida ma’lumot berildi. Eldor Aripov ta’kidlaganidek, Afg‘onistonning ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishi va uning mintaqalararo savdo aloqalariga qo‘shilishi Markaziy va Janubiy Osiyoda mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashning muhim omili hisoblanadi.
O‘z navbatida, Dato Ahmad A’zam O‘zbekistonning Afg‘oniston masalasidagi sa’y-harakatlari va tashabbuslarini yuqori baholab, Toshkent va Kuala-Lumpur yondashuvlari ko‘p jihatdan mos kelishini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida Afg‘oniston fuqarolari uchun qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani ta’kidlandi.
Shuningdek, Malayziya Tashqi ishlar vazirligi qoshidagi Terrorizmga qarshi kurash bo‘yicha Janubi-Sharqiy Osiyo mintaqaviy markazi bosh direktori Dato Ganesh Shivagurunatan bilan ham uchrashuv o‘tkazildi.
Suhbat davomida xalqaro terrorizmga qarshi kurashning dolzarb masalalari bo‘yicha fikr almashildi. Jumladan, Internet tarmog‘ida zo‘ravon ekstremizm targ‘ibotiga qarshi kurashish samaradorligini oshirish, yosh avlod uchun maqsadli ma’rifiy tadbirlar o‘tkazish, hamda reintegratsiya va reabilitatsiya chora-tadbirlarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar sa’y-harakatlarni birlashtirishgina zamonaviy tahdid va xatarlarga samarali qarshi turish imkonini berishini ta’kidladilar.
Joriy yilning 21-yanvar kuni Kuala-Lumpur shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori Eldor Aripov boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi "Muloqotdan - harakat sari: O‘zbekiston va Malayziya strategik hamkorlik yo‘lida" mavzusidagi davra suhbatida ishtirok etdi.

21-23 января т.г. в рамках пребывания в Куала-Лумпуре для участия в «круглом столе» на тему: «От диалога к действиям: Узбекистан и Малайзия на пути к стратегическому взаимодействию», директор ИСМИ Элдор Арипов провел серию встреч с представителями Парламента и МИД Малайзии.
В ходе беседы с председателем Комитета по международным отношениям и международной торговле Палаты представителей Парламента Малайзии Туань Вонг Ченом акцентировано внимание на перспективах развития узбекско-малайзийских отношений, в частности межпарламентского сотрудничества.
Подчеркнуто, что в последние годы наметилась устойчивая динамика в развитии контактов между законодательными органами Узбекистана и Малайзии. Функционирует «Группа дружбы» в парламентах двух стран. Регулярно осуществляются взаимные визиты на высоком уровне.
В частности, в июне 2024 г. состоялся визит заместителя председателя Сената Парламента Малайзии Нур Жазлана Мохамада в Узбекистан, в июле того же года – визит спикера Законодательной палаты Парламента Узбекистана Нуриддина Исмаилова в Малайзию.
Подчеркнута необходимость дальнейшего расширения межпарламентского взаимодействия, обмена опытом в законотворческой сфере, внедрения практики совместных заседаний профильных комитетов по приоритетным направлениям двустороннего сотрудничества.
В ходе переговоров со специальным представителем МИД Малайзии по Афганистану Дато Ахмад Азамом обсуждены текущая ситуация в Афганистане и вопросы региональной безопасности.
До малазийской стороны доведена информация о подходах Узбекистана по вопросам содействия мирному и устойчивому развитию Афганистана. Как отметил Элдор Арипов, социально-экономическое восстановление Афганистана и его интеграция в межрегиональные торговые связи являются важным фактором обеспечения региональной безопасности и в Центральной и Южной Азии.
В свою очередь, Дато Ахмад Азам высоко оценил усилия и инициативы Узбекистана на афганском направлении, отметив что подходы Ташкента и Куала-Лумпура во многом совпадают.
По итогам встречи, подчеркнута обоюдная заинтересованность в реализации совместных образовательных программ для афганских граждан.
Также прошла встреча с генеральным директором Регионального центра Юго-Восточной Азии по борьбе с терроризмом при МИД Малайзии Дато Ганеш Шивагурунатан.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам борьбы с международным терроризмом, в том числе в контексте повышения эффективности противодействия пропаганде насильственного экстремизма в сети Интернет, проведения таргетных просветительских мероприятий для молодого поколения, реализации мер по реинтеграции и реабилитации.
Стороны подчеркнули, что только консолидация усилий позволит эффективно противостоять современным угрозам и вызовам.
21 января т.г. в Куала-Лумпуре делегация Узбекистана во главе с директором Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдором Ариповым приняла участие в «круглом столе» на тему: «От диалога к действиям: Узбекистан и Малайзия на пути к стратегическому взаимодействию».