Donald Trampning O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan telefon orqali muloqoti Amerika – O‘zbekiston munosabatlarining barqaror ijobiy dinamikasini tasdiqlovchi muhim siyosiy signaldir. Oliy darajadagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar AQSHning O‘zbekistonga Markaziy Osiyodagi yetakchi hamkor sifatida e’tibori ortib borayotgani hamda Toshkentning mintaqaviy va kengroq xalqaro kun tartibidagi rolini tan olinayotganini aks ettiradi.
So'nggi yillarda O'zbekiston va Qo'shma Shtatlar o'rtasidagi iqtisodiy hamkorlik vaqti-vaqti bilan aloqalardan tizimli sheriklikka aylandi. Mamlakatda Amerika kapitali va texnologiyalari ishtirokidagi o'nlab loyihalar, asosan sanoat, qishloq xo'jaligi, transport va raqamli iqtisodiyot sohalarida amalga oshirilmoqda. Qo'shma Shtatlar ilg'or texnologiyalar va boshqaruv amaliyotlarining yetakchi manbalaridan biri bo'lib, bu O'zbekiston iqtisodiyotini modernizatsiya qilish va uning raqobatbardoshligini oshirish uchun ayniqsa muhimdir.
Siyosiy muloqot ham mazmunli tus oldi. Vashington O‘zbekistondagi iqtisodiy islohotlar, investitsiya muhitini yaxshilash va ochiqlik siyosatini izchil qo‘llab-quvvatlab kelmoqda. Toshkentning Markaziy Osiyoda barqarorlikni ta’minlash, mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishdagi konstruktiv roliga yuksak baho berilmoqda.
O‘zbekiston Prezidentining Mayami shahrida bo‘lib o‘tadigan "Katta yigirmatalik" sammitiga tarixda birinchi marta mehmon sifatida taklif etilgani alohida ahamiyatga ega. Bu shunchaki diplomatik ishora emas, balki mamlakatning xalqaro maqomi sifat jihatidan o‘zgargani, Prezident rahbarligida amalga oshirilayotgan islohotlarga ishonch ortib borayotganidan dalolatdir.
"Yigirmatalik" mamlakatlari jahon yalpi ichki mahsulotining qariyb 85 foizini, jahon savdosining qariyb 75 foizini va sayyoramiz aholisining deyarli uchdan ikki qismini tashkil etadi. Aynan shu formatda jahon iqtisodiyoti, moliyaviy barqarorlik, energetika va oziq-ovqat xavfsizligi, ta’minot zanjirlari va barqaror rivojlanish masalalari bo‘yicha o‘zaro muvofiqlashgan yondashuvlar shakllantirilmoqda.
O‘zbekistonning "Katta yigirmatalik"dagi ishtiroki investitsiyalarni jalb qilish, savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, mamlakatning global ishlab chiqarish va logistika zanjirlariga integratsiyalashuvi uchun qo‘shimcha imkoniyatlar ochadi. Kengroq ma’noda, bu jahon va mintaqaviy iqtisodiyot kelajagiga bevosita ta’sir ko‘rsatadigan qarorlarni muhokama qilishda O‘zbekiston ovozini kuchaytiradi.
Shu ma'noda, Donald Trampning Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan telefon orqali suhbati va G20 sammitiga taklifi O'zbekiston-Amerika strategik hamkorligini yanada chuqurlashtirishga — iqtisodiy aloqalar va investitsiyalarni kengaytirishdan tortib, asosiy mintaqaviy va global masalalar bo'yicha pozitsiyalarni muvofiqlashtirishgacha tayyorlik belgisi sifatida baholash lozim.
Eldor Aripov,
Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori
2025-yilning 24-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori Eldor Aripov Qatar Xalqaro siyosat tadqiqotlari markazi (CIPR) vitse-prezidenti Rashid Al-Mohanadiy bilan onlayn uchrashuv o‘tkazdi.
24.12.2025Keyingisi
2025-yil 26-dekabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida (SMTI) Xitoy ijtimoiy fanlar akademiyasining Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo instituti direktori o‘rinbosari Szin Chje boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.

Телефонный разговор Дональда Трампа с Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым является важным политическим сигналом, подтверждающим устойчивую положительную динамику американо-узбекских отношений. Сам факт прямого контакта на высшем уровне отражает возросшее внимание США к Узбекистану как к ведущему партнёру в Центральной Азии и признание роли Ташкента в региональной и более широкой международной повестке.
За последние годы экономическое взаимодействие между Узбекистаном и США перешло от эпизодических контактов к системному партнёрству. В стране реализуются десятки проектов с участием американского капитала и технологий, прежде всего в промышленности, агросекторе, транспорте и цифровой экономике. США входят в число ведущих источников передовых технологий и управленческих практик, что особенно важно в контексте модернизации узбекской экономики и повышения её конкурентоспособности.
Политический диалог также приобрёл более содержательный характер. Вашингтон последовательно поддерживает курс экономических реформ, улучшение инвестиционного климата и политику открытости Узбекистана. Высоко оценивается конструктивная роль Ташкента в обеспечении стабильности в Центральной Азии, развитии регионального сотрудничества.
Особое значение имеет первое в истории приглашение Президента Узбекистана на саммит «Большой двадцатки» в Майами в качестве гостя. Это не просто дипломатический жест, а свидетельство качественного изменения международного статуса страны, растущего доверия к реформам, проводимым под руководством Президента.
На страны «двадцатки» приходится около 85 процентов мирового ВВП, порядка 75 процентов мировой торговли и почти две трети населения планеты. Именно в этом формате формируются согласованные подходы по вопросам мировой экономики, финансовой стабильности, энергетической и продовольственной безопасности, цепочек поставок и устойчивого развития.
Участие Узбекистана в «Большой двадцатке» открывает дополнительные возможности для привлечения инвестиций, расширения торгово-экономических связей и интеграции страны в глобальные производственные и логистические цепочки. В более широком смысле это усилит голос Узбекистана при обсуждении решений, которые напрямую влияют на будущее мировой и региональной экономики.
В этом смысле телефонный разговор Дональда Трампа с Президентом Шавкатом Мирзиёевым и приглашение на саммит G20 следует рассматривать как сигнал готовности к дальнейшему углублению именно стратегического узбекско-американского взаимодействия — от расширения экономических связей и инвестиций до координации позиций по ключевым региональным и глобальным вопросам.
Э.Арипов, директор ИСМИ
24 декабря 2025 года в онлайн-формате состоялась встреча директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдора Арипова с вице-президентом Центра исследований международной политики Катара (CIPR) Рашидом Аль-Моханади.