Joriy yil 26-oktabrda SMTIda Institut direktori Eldor Aripovning mamlakat parlamenti saylovlarida ishtirok etish uchun xalqaro kuzatuvchi sifatida O‘zbekiston Respublikasiga kelgan Saudiya Arabistoni Podshohligi (SAP) Axborot va arab-rus tadqiqotlari markazi rahbari Majid Al-Turkiy bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston va SAP o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish va mustahkamlash, shuningdek, ikki mamlakatning yetakchi tahlil markazlari o‘rtasida sheriklikni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Suhbat avvalida saudiyalik ekspert O‘zbekistonda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni mamnuniyat bilan qayd etdi. "Respublika aholisi farovonligining oshishi, mamlakatning xalqaro maydondagi mavqeining mustahkamlanishi va jahon hamjamiyatining O‘zbekistonga bo‘lgan ulkan e’tibori bu o‘zgarishlarning natijasidir," - dedi u.
Saudiyalik mehmonning so‘zlariga ko‘ra, Saudiya Arabistonida ham mamlakatimizga qiziqish ortib bormoqda. Shu munosabat bilan O‘zbekiston-Saudiya munosabatlarini mustahkamlash masalasi bugungi kunda Qirollik oliy rahbariyati diqqat markazida bo‘lib turibdi. "Shu bilan birga, ikki davlat rahbarlarining birgalikdagi amaliy sa’y-harakatlari tufayli so‘nggi yillarda mamlakatlar o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik o‘zining tarixiy rivojlanishida sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarildi," - dedi Saudiya Arabistoni tahlil markazi direktori.
Shu bilan birga, Qirollik vakilining so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi munosabatlarning ijobiy dinamikasiga qaramay, o‘zaro hamkorlikning hali amalga oshirilmagan ulkan salohiyati saqlanib qolmoqda. Shu munosabat bilan Saudiya Arabistoni tahlil markazi direktori ikki davlat tahliliy tuzilmalari o‘rtasidagi aloqalarni faollashtirishga chaqirdi. Majid Al-Turkiy, "aql markazlari" hamkorlikning yangi o‘zaro manfaatli yo‘nalishlarini belgilashga imkon beradigan amaliy ahamiyatga ega tashabbuslarni ishlab chiqishi mumkinligiga qat’iy ishonishini takidladi.
Uchrashuv yakunida SMTI va SAPning Axborot va arab-rus tadqiqotlari markazi o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Hujjatda qo‘shma tadqiqot loyihalarini amalga oshirish, tomonlarni qiziqtirgan masalalar bo‘yicha forumlar, seminarlar va davra suhbatlarini tashkil etish orqali ikki mamlakat tahliliy markazlari o‘rtasida hamkorlik va muntazam ishchi aloqalarni yo‘lga qo‘yish nazarda tutilgan.
Axborot va arab-rus tadqiqotlari markazi Fors ko‘rfazidagi arab davlatlari, birinchi navbatda Saudiya Arabistoni, Markaziy Osiyo davlatlari va Rossiya o‘rtasidagi xalqaro munosabatlarning holati va rivojlanishini o‘rganish bilan shug‘ullanuvchi notijorat tashkilotdir. Markaz davlat organlari buyurtmalariga binoan axborot-tahlil ishlarini olib boradi.
2024-yil 26-oktyabr kuni "Yangi Markaziy Osiyo: global transformatsiyalar davrida xavf-xatarlar va imkoniyatlar" mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya doirasida SMTI direktori Eldor Aripovning Kaspiy siyosati Markazi ijrochi direktori va boshqaruv a’zosi Efgan Nifti bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.

26 октября текущего года в ИСМИ состоялась встреча директора Института Элдора Арипова с главой Центра информации и арабо-российских исследований Королевства Саудовская Аравия (КСА) – Маджидом Аль-Турки, прибывшим в Республику Узбекистан в качестве международного наблюдателя для участия в парламентских выборах страны.
В ходе переговоров были обсуждены вопросы расширения и укрепления сотрудничества между Узбекистаном и КСА, а также налаживания партнерства между ведущими аналитическими центрами двух стран.
В начале беседы саудовский эксперт с удовлетворением отметил широкомасштабные реформы, реализуемые в Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева. «Результатами этих изменений можно считать повышение благосостояния населения республики, укрепившиеся позиции страны на международной арене и огромное внимание мирового сообщества к Узбекистану», - заявил он.
Интерес к республике, по словам саудовского гостя, повышается и в Саудовской Аравии. В этой связи вопрос укрепления узбекско-саудовских отношений на сегодняшний день находится в центре внимания высшего руководства Королевства. «При этом благодаря совместным практическим усилиям лидеров двух государств в последние годы многогранное сотрудничество между странами вышло на качественно новый уровень своего исторического развития» – подчеркнул директор саудовского центра.
Между тем, со слов представителя Королевства, вопреки позитивной динамике отношений Узбекистана с КСА сохраняется огромный не реализованный потенциал взаимодействия. В этой связи директор саудовского центра выступил с призывом интенсификации связей между аналитическими структурами двух государств. По твердому убеждению, Маджида Аль-Турки, «мозговые центры» могли бы выработать инициативы практического значения, позволяющие определить новые взаимовыгодные направления сотрудничества.
В завершение встречи между ИСМИ и Центром информации и арабо-российских исследований КСА был подписан Меморандум о взаимопонимании. Документом предусмотрено налаживание сотрудничества и регулярных рабочих контактов между аналитическими центрами двух стран посредством проведения совместных исследовательских проектов, организации форумов, семинаров и круглых столов по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Центр информации и арабо-российских исследований является некоммерческой организацией, занимающейся изучением вопросов состояния и развития международных связей арабских стран Персидского залива, в первую очередь Саудовской Аравии, со странами Центральной Азии и России. Центр по заказу государственных структур выполняет информационно-аналитические работы.