2024-yil 26-oktyabr kuni "Yangi Markaziy Osiyo: global transformatsiyalar davrida xavf-xatarlar va imkoniyatlar" mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya doirasida SMTI direktori Eldor Aripovning Kaspiy siyosati Markazi ijrochi direktori va boshqaruv a’zosi Efgan Nifti bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar mintaqaviy hamkorlik va Markaziy Osiyoda xavfsizlikni taʼminlash, transport va energetika yoʻlaklarini, jumladan, Janubiy Kavkaz va Markaziy Osiyo mintaqalari oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv ishtirokchilari ikki tomonlama hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar va SMTI va Kaspiy siyosati markazi o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlashdan manfaatdorligini bildirdilar.
Efgan Nifti Kaspiy siyosati markazining ijrochi direktori va boshqaruv kengashi a'zosi hisoblanadi. Ilgari u Jorjtaun universitetida ilmiy xodim va Ozarbayjon Diplomatik akademiyasida o‘qituvchi bo‘lib ishlagan. Jorjtaun universiteti va Jorj Vashington universitetlarida xalqaro munosabatlar va siyosatshunoslik boʻyicha ilmiy darajaga ega.
Joriy yil 26-oktabrda SMTIda Institut direktori Eldor Aripovning mamlakat parlamenti saylovlarida ishtirok etish uchun xalqaro kuzatuvchi sifatida O‘zbekiston Respublikasiga kelgan Saudiya Arabistoni Podshohligi (SAP) Axborot va arab-rus tadqiqotlari markazi rahbari Majid Al-Turkiy bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
26.10.2024Keyingisi
Joriy yil 26-oktabrda "Yangi Markaziy Osiyo: global transformatsiyalar davrida xavf-xatarlar va imkoniyatlar" mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya doirasida SMTI direktori Eldor Aripovning parlament saylovlari uchun xalqaro kuzatuvchilar sifatida O‘zbekistonga kelgan Italiyaning Osiyo va Afrika O‘rta yer dengizi instituti prezidenti Maurisio Barnaba hamda bosh kotibi Vinchenso Valenti bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.

В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам регионального сотрудничества и безопасности в Центральной Азии, развития транспортных и энергетических коридоров, в том числе между регионами Южного Кавказа и Центральной Азии.
Участники встречи договорились продолжить двустороннее сотрудничество, высказали взаимную заинтересованность в дальнейшем расширении и укреплении взаимодействия между ИСМИ и Центром Каспийской политики.
Эфган Нифти – исполнительный директор и член правления Центра Каспийской политики. Ранее работал ассистентом-исследователем в Джорджтаунском университете, лектором Азербайджанской дипломатической академии. Имеет дипломы по международным отношениям и политологии Джорджтаунского университета и Университета Джорджа Вашингтона.
26 октября текущего года в ИСМИ состоялась встреча директора Института Элдора Арипова с главой Центра информации и арабо-российских исследований Королевства Саудовская Аравия (КСА) – Маджидом Аль-Турки, прибывшим в Республику Узбекистан в качестве международного наблюдателя для участия в парламентских выборах страны.
26.10.2024Следующее
26 октября т.г. на полях международной научно-практической конференции «Новая Центральная Азия: вызовы и возможности в эпоху глобальной трансформации» состоялась встреча директора ИСМИ Элдора Арипова с Президентом итальянского Средиземноморского института Азии и Африки Маурицио Барнаба и генеральным секретарем Винченсо Валенти...