Joriy yilning 16 may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida (SMTI) “Koreya-Markaziy Osiyo” hamkorlik ekspert forumining delegatsiyasi bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Markaziy Osiyodagi bugungi vaziyat, iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari, Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi madaniy-gumanitar muloqotni kengaytirish yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Muzokaralar chog‘ida Koreya tomoniga O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy islohotlar, olib borilayotgan ochiq tashqi siyosat, jumladan, Markaziy Osiyodagi mintaqaviy kun tartibi to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi.
Ayni paytda Markaziy Osiyo va Koreya Respublikasi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik dinamikasi o‘sib bormoqda.
Tovar ayirboshlash va investitsiya ko‘rsatkichlari sezilarli darajada oshgani buning dalilidir. Shunday qilib, diplomatik munosabatlar o‘rnatilgandan so’ng Markaziy Osiyo davlatlari bilan Janubiy Koreya o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash ko’rsatkichi 600 barobar o’sdi: 1992-yilda15 million dollar bo’lgan bo’lsa 2023-yilda 10 milliard dollardan oshdi va Koreya investitsiyalarining umumiy hajmi mintaqada 15 milliard dollarga yetdi.
Koreya tomoni hozirda Seul Markaziy Osiyoning barcha davlatlari bilan yaqin hamkorlik aloqalarini o'rnatganiga, O'zbekiston bilan esa samarali xarakterga ega maxsus strategik sheriklik munosabatlariga e'tibor qaratdi.
O‘zbekistonda barqaror rivojlanish va ijtimoiy-iqtisodiy barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar nafaqat ichki, balki mintaqaviy taraqqiyotga ham xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Shu nuqtai nazardan, mehmonlar Seulning iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish, energetika va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, yuqori texnologiyalarni rivojlantirish bo‘yicha tajriba almashish, uni keng joriy etish shuningdek, qayta tiklanadigan energiya manbalari sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda Markaziy Osiyo davlatlari bilan hamkorlikni mustahkamlashdan manfaatdorligini ta’kidladilar.
Umuman olganda, tadbir 2023-yil dekabr oyida Toshkentda bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo-Koreya Respublikasi o‘rtasidagi strategik muloqot: o‘zaro manfaatli hamkorlik istiqbollari” ekspert forumining mantiqiy davomi bo‘ldi.

16 мая текущего года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) прошла встреча с корейской делегацией Экспертного форума сотрудничества «Корея-Центральная Азия». Состоялся обстоятельный обмен мнениями о современной ситуации в Центральной Азии, перспективах дальнейшего развития экономического сотрудничества и расширении культурно-гуманитарного диалога между Республикой Корея и странами ЦА.
В ходе переговоров корейская сторона была подробно проинформирована об общественно-политических и социально-экономических реформах, осуществляемых в Узбекистане, реализуемой проактивной открытой внешней политике, в том числе региональной повестке в Центральной Азии.
В настоящее время наблюдается растущая динамика взаимодействия между Центральной Азией и Республикой Корея.
Об этом свидетельствует значительное увеличение показателей товарооборота и инвестиций. Так, с момента установления дипотношений уровень двусторонней торговли между странами ЦА и Южной Кореей вырос в 600 раз: с 15 млн. долл. в 1992 г. до более чем 10 млрд. долл. в 2023 г., а совокупный объем накопленных корейских инвестиций в регионе превысил 15 млрд. долларов.
Корейская сторона акцентировала внимание на том, что на современном этапе у Сеула сложились тесные партнерские связи со всеми государствами Центральной Азии, а с Узбекистаном – отношения особого стратегического партнёрства, демонстрирующие насыщенный и продуктивный характер.
Была выражена уверенность, что проводимые в Узбекистане широкомасштабные реформы, нацеленные на устойчивое развитие и социально-экономическую стабильность, будут способствовать не только внутреннему, но и региональному развитию.
В данном контексте, гости отметили повышенную заинтересованность Сеула в укреплении сотрудничества со странами ЦА в области реагирования на изменение климата, обеспечения энерго- и продовольственной безопасности, трансфера опыта высокотехнологического развития, а также реализации совместных проектов по широкому внедрению возобновляемых источников энергии.
В целом, мероприятие стало логическим продолжением состоявшего в декабре 2023 г. в Ташкенте экспертного форума «Стратегический диалог Центральная Азия – Республика Корея: перспективы взаимовыгодного сотрудничества».
С корейской стороны на встрече приняли участие Генеральный секретарь Экспертного форума сотрудничества «Корея-Центральная Азия», директор Центра евразийских исследований Университета иностранных языков Ханкук Сон Хун Дже, заведующая отделом исследований Центральной Азии этого Университета Ли Джи Ён, а также эксперты Корейского института международной экономической политики Пак Чон Хо и Корейского института национального объединения Хён Сын Су и др.
В Ташкенте проходит первое заседание Регионального экспертного совета стран Центральной Азии по вопросам реабилитации и реинтеграции возвращенцев из зон вооруженных конфликтов.