Turkiyaga safar chog‘ida ushbu mamlakatning qator yetakchi ilmiy-tadqiqot muassasalari rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi.
Dastlab SMTI rahbari Turkiya Siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy tadqiqotlar jamg‘armasi (SETA) Bosh koordinatori Burxoniddin Duran bilan muzokara olib bordi.
2006 yil Anqarada tashkil etilgan SETA Turkiyadagi yetakchi notijorat tadqiqot va tahliliy muassasasi bo‘lib, Istanbul, Vashington, Bryussel va Berlinda ham ofislariga ega.
Tuzilma asoschisi Ibrohim Kalin Prezident Rejep Tayyip Erdog‘anning bosh maslahatchisi va matbuot kotibi, B.Duran esa Xavfsizlik va tashqi siyosat kengashi a’zosi hisoblanadi.
Eldor Aripov «Marmara Group» Strategik va ijtimoiy tadqiqotlar jamg‘armasi bosh direktori Akkan Suver bilan ham uchrashdi. SMTI ushbu tuzilma bilan 2018 yilda imzolangan o‘zaro anglashuv memorandumi asosida munosabat o‘rnatgan.
Suhbat davomida mamlakat janubi-sharqida sodir bo‘lgan kuchli zilzila qurbonlari va keng ko‘lamli vayronagarchilik tufayli turk hamkasblarga hamdardlik, qo‘llab-quvvatlov so‘zlari bildirildi.
Turkiya tomoni og‘ir kunda tezda amaliy yordam ko‘rsatgani uchun O‘zbekistondan minnatdor ekanini izhor etdi. O‘zbekiston Prezidenti topshirig‘iga ko‘ra, Turkiyaga qutqaruvchilar va harbiy shifokorlar guruhi hamda insonparvarlik yordami jo‘natildi. Natijada o‘nlab insonlar hayotini saqlab qolish, 4 mingdan ziyod fuqaroga tibbiy yordam ko‘rsatish imkoni yaratildi.
Uchrashuvlar chog‘ida hamkorlarimiz O‘zbekistondagi konstitutsiyaviy islohot jarayoniga jiddiy qiziqish bildirdi. Asosiy qonunga kiritilgan o‘zgarishlar inson huquqi va erkinligini, davlatning fuqarolar oldidagi ijtimoiy majburiyatini mustahkamlash bilan birga, parlament va siyosiy partiyalar vakolatini kengaytirayotgani alohida ta’kidlandi. Mezbonlar ikki davlat ekspertlari ishtirokida konstitutsiyaviy yangiliklarni batafsil muhokama qilishdan manfaatdor ekanini bildirishdi.
Bundan tashqari O‘zbekiston vaTurkiya o‘rtasidagi aloqani yanada rivojlantirish istiqboli tahliliga alohida e’tibor qaratildi. Davlatlarimiz rahbarlari o‘rtasida yaqin, ishonchli muloqot yo‘lga qo‘yilgani mavjud munosabatni keng qamrovli strategik sheriklik darajasiga olib chiqishda asosiy omil bo‘lgani e’tirof etildi.
Ishtirokchilar savdo-iqtisodiy hamkorlik sur’ati jadal o‘sayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. bugungi kunga kelib Turkiya O‘zbekistonning Rossiya Federatsiyasi, Xitoy va Qozog‘istondan keyinni 4-yirik savdo-iqtisodiy hamkoriga aylangan. Tovar ayirboshlash miqdori 2022 yil 3.2 milliard dollarni tashkil etdi va 2017 yildagi 1.5 milliard dollarga nisbatan ikki barobardan ko‘proq oshdi. Yaqin yillarda mahsulot va xizmat ayirboshlashni 5 milliard dollarga yetkazish rejasi belgilandi. Hozirgi kunda yurtimizda turk kapitali ishtirokida 2204 korxona faoliyat yuritmoqda.
Uchrashuvlar davomida ekspertlar muloqotini yanada rivojlantirish, tahliliy institutlar o‘rtasidagi aloqani kengaytirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
SMTI va SETA o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Hujjat qo‘shma ilmiy loyihalar amalga oshirish, tomonlarni qiziqtirgan masalalar bo‘yicha forum, seminar va davra suhbatlari tashkil etish orqali hamkorlik, muntazam ishchi aloqa o‘rnatishni nazarda tutadi.

Директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдор Арипов находится в Стамбуле для участия на очередном 26-ом Евразийском экономическом саммите.
В рамках своего пребывания в Турции он провел встречи с руководителями ряда ведущих аналитических центров страны.
Состоялись переговоры с генеральным координатором Фонда политических, экономических и социальных исследований (SETA) Турции Бурханеттином Дюраном.
SETA является одним из ведущих некоммерческих исследовательско-аналитических институтов Турции, основанных в 2006 году. Базируется в Анкаре, имеет офисы в Стамбуле, Вашингтоне, Брюсселе и Берлине.
Основатель SETA - Ибрагим Калин, который в настоящее время является главным советником и пресс-секретарем президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Генеральный координатор Института Б.Дюран входит в состав членов Совета по безопасности и внешней политике Турции.
Также Элдор Арипов встретился с генеральным директором Фонда стратегических и социальных исследований «Marmara Group» Акканом Сувером. ИСМИ и «Marmara Group» поддерживают контакты с 2018 г. в рамках подписанного Меморандума о взаимопонимании.
В ходе бесед Элдор Арипов выразил искренние слова сочувствия и поддержки турецким коллегам в связи с многочисленными жертвами и масштабными разрушениями, вызванными серией сильных землетрясений, произошедших в юго-восточных провинциях Турции.
Турецкая сторона благодарна Узбекистану за оперативную помощь и поддержку в тяжелые дни. По поручению Президента Узбекистана, в Турцию была направлена команда спасателей и военных медиков, гуманитарная помощь. Благодаря их усилиям удалось спасти десятки жизней, оказать медицинскую помощь более чем 4 тыс. гражданам.
В ходе встреч, турецкие партнёры проявили большой интерес к ходу конституционной реформы в Узбекистане. Было подчеркнуто, что вносимые в Основной закон изменения не только усиливают права и свободы человека, социальные обязательства государства перед гражданами, но и расширяют полномочия парламента и политических партий. С их стороны выражена заинтересованность провести детальное обсуждение всех конституционных нововведений с участием экспертов двух стран.
Кроме того, стороны уделили особое внимание анализу перспектив развития узбекско-турецких связей. Подчеркивалось, что установление тесного и доверительного диалога между лидерами Узбекистана и Турции явилось ключевым фактором, позволившим вывести межгосударственные отношения на уровень всеобъемлющего стратегического партнёрства.
Участники встреч с удовлетворением констатировали повышение динамики торгово-экономического взаимодействия. На сегодняшний день Турция стала одним из крупнейших торгово-экономических партнёров Узбекистана (4-е место после РФ, КНР и Казахстана).
Объем товарооборота между двумя странами в 2022 г. составил 3,2 млрд. долл. и вырос в более чем 2 раза по сравнению с показателем 2017 г. (1,5 млрд. долл.). Намечены планы по его доведению до 5 млрд. долл. в ближайшие годы. С участием турецкого капитала в Узбекистане функционируют 2204 предприятия.
Участники встреч достигли договоренности по дальнейшему развитию экспертного диалога, расширению контактов между аналитическими институтами Узбекистана и Турции.
В этом ключе подписан Меморандум о взаимопонимании между ИСМИ и SETA. Документом предусмотрено налаживание сотрудничества и регулярных рабочих контактов посредством проведения совместных исследовательских проектов, организации форумов, семинаров и круглых столов по вопросам, представляющим взаимный интерес.
14 марта заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Бобур Усманов встретился с заместителем генерального секретаря Всекитайской народной ассоциации за мир и разоружение Чэнь Сяохань.