SMTIda Shveytsariya Tashqi ishlar vazirligining suv masalalari bo'yicha maxsus vakili Gay Bonvin bilan uchrashuv bo’lib o’tdi.
Suhbat davomida tomonlar O'zbekiston va Shveytsariya o'rtasidagi munosabatlarni rivojlantirish, Shveytsariyaning Markaziy Osiyodagi suv diplomatiyasi tashabbusi hamda suv ho’jaligi sohasida amalga oshirilishi ko’zda tutilgan loyihalar istiqboli yuzasidan fikr almashdilar.
G.Bonvinning aytishicha, O’zbekiston Respublikasi Prezidentining Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni barcha muhim yo’nalishlar, shu jumladan suv va ekologiya sohalarida mustahkamlash bo’yicha sa’y-harakatlarni jadallashtirishga oid tashabbuslari Shveytsariyada katta qiziqish bilan qarshi olindi.
Shveytsariya Tashqi ishlar vazirligi maxsus vakilining takidlashicha, Markaziy Osiyoda hozirgi kunda vujudga kelgan yuqori darajadagi siyosiy ishonch mintaqa davlatlarining suv resurslaridan foydalanish masalalari bo’yicha qarashlarini yaqinlashtirishga qulay sharoit yaratmoqda.
Uchrashuv yakunida tomonlar o’zaro manfaatli masalalar bo’yicha hamkorlikni davom ettirishni kelishib oldilar.
SMTIda Varshava Sharqiy tadqiqotlar markazining (SHTM) direktori Adam Eberhardt va Polshaning O'zbekiston Respublikasidagi elchisi Piotr Ivashkevich bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.

В ИСМИ состоялась встреча со Специальным посланником МИД Швейцарии по водным вопросам Г.Бонвином.
В ходе встречи обсуждены вопросы развития узбекско-швейцарских отношений, инициатива Швейцарии по водной дипломатии в Центральной Азии и перспективы реализации совместных проектов в водохозяйственной сфере.
По словам Г.Бонвина, в Швейцарии с большим воодушевлением восприняты инициативы Президента Узбекистана по активизации усилий по укреплению регионального сотрудничества в Центральной Азии по всем ключевым направлениям взаимодействия, в том числе в водно-экологической сфере.
Специальным посланник МИД Швейцарии отметил, что нынешний высокий уровень политического доверия в Центральной Азии создаёт благоприятные условия для сближения позиций стран региона по вопросам рационального использования водных ресурсов.
По итогам встречи стороны договорились о продолжении взаимовыгодного сотрудничества в вопросах, представляющих взаимный интерес.
В ИСМИ состоялась встреча с директором Варшавского Центра восточных исследований (ЦВИ) Адамом Эберхардтом и послом Польши в Республике Узбекистан Петром Ивашкевичем.