SMTI direktori o‘rinbosari Kanada parlamentida O‘zbekistonning yangi mintaqaviy yo‘nalishi haqida nutq so‘zladi
O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasining Ottava shahriga tashrifi chog‘ida Kanada parlamentida "O‘zbekiston kuni" bo‘lib o‘tdi, unda "Yangi O‘zbekiston: Shavkat Mirziyoyev yo‘li" kitobi taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Parlament, Bosh vazir devoni, turli vazirlik va idoralar, biznes uyushmalari, shuningdek, ekspertlar hamjamiyati va ommaviy axborot vositalari vakillaridan iborat 80 dan ortiq kishi ishtirok etdi.
Kanada tomoniga O‘zbekistondagi islohotlarning zamonaviy yo‘nalishi, jumladan, iqtisodiyotni liberallashtirish, investitsiya muhitini yaxshilash, ayollar va yoshlarni qo‘llab-quvvatlash choralari, "yashil" energetika va innovatsiyalar sohasidagi yangi tashabbuslar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Ishtirokchilar O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan o‘zgarishlar ko‘lamini yuqori baholab, ochiq va kutilgan ishbilarmonlik muhitining shakllanishi mamlakatni eng istiqbolli hamkorlardan biriga aylantirishini ta’kidladilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktor o‘rinbosari Baxtiyor Mustafayev mamlakatning Markaziy Osiyoni yanada barqaror va mustahkam mintaqaga aylantirgan yangi mintaqaviy siyosati haqida ma’ruza qildi.
Uning ta’kidlashicha, Shavkat Mirziyoyev saylanganidan so‘ng O‘zbekiston ehtiyotkor izolyatsiyadan ochiqlik siyosatiga o‘tdi. Bu mintaqa davlatlari o‘rtasida barqaror muloqotni yo‘lga qo‘yish, chegaralar va transchegaraviy daryolar suvidan foydalanish bilan bog‘liq uzoq yillik masalalarni hal etish, savdo, energetika va transport sohalaridagi hamkorlikni faollashtirish imkonini berdi.
"Bularning barchasi Markaziy Osiyoning xalqaro maydondagi mavqeini sezilarli darajada mustahkamladi, buni "Markaziy Osiyo plyus" formati doirasidagi tashqi hamkorlar, jumladan, Xitoy, Rossiya, Yevropa Ittifoqi va AQSH bilan hamkorlikning kengayishi tasdiqlaydi," - dedi spiker.
SMTI ekspertining so‘zlariga ko‘ra, barcha hamkorlar bilan samarali va o‘zaro manfaatli hamkorlik qilish uchun ochiqlik, o‘zaro bog‘liqlik va barqarorlikni ta’minlash mintaqaning asosiy vazifasi bo‘lib qolmoqda. Bunda Kanada bilan hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Shu o’rinda B.Mustafayev O‘zbekiston-Kanada munosabatlarini kengaytirish istiqbollariga batafsil to‘xtalib o‘tdi. Toshkent va Ottavaning umumiy qadriyatlari - ochiqlik, xalqaro huquqni hurmat qilish, muloqot va o‘zaro manfaatli sheriklikka intilish kabi jihatlar o‘xshashligi qayd etildi. Bundan tashqari, ikkala mamlakat ham iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish va innovatsion yechimlarni joriy etishga e’tibor qaratmoqda.
Ekspert O‘zbekiston va Kanada o‘rtasidagi hamkorlikning o‘sish nuqtalari bo‘lishi mumkin bo‘lgan yashil energetika sohasidagi loyihalarni rivojlantirish, sun’iy intellekt sohasida qo‘shma texnologik tashabbuslarni amalga oshirish, ta’lim almashinuvini kengaytirish, shuningdek turizm va madaniy dasturlarni yanada rivojlantirish kabi bir nechta yo‘nalishlarni qayd etdi.

Во время пребывания делегации Республики Узбекистан в Оттаве в Парламенте Канады состоялся «День Узбекистана», в ходе которого была презентована книга «Новый Узбекистан: путь Шавката Мирзиёева».
Мероприятие собрало более 80 человек из числа представителей Парламента, офиса премьер-министра, различных министерств и ведомств, бизнес-ассоциаций, а также экспертного сообщества и СМИ.
Канадской стороне была представлена подробная информация о современном курсе реформ в Узбекистане, включая экономическую либерализацию, улучшение инвестиционного климата, меры по поддержке женщин и молодёжи, а также новые инициативы в сфере зелёной энергетики и инноваций.
Участники высоко оценили масштаб преобразований, осуществляемых под руководством Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева, отметив, что формирование открытой и предсказуемой деловой среды делает страну одним из наиболее перспективных партнёров.
Заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Бахтиёр Мустафаев выступил с докладом о новом региональном курсе страны, благодаря которому Центральная Азия стала более стабильным, устойчивым регионом.
Он отметил, что после избрания Шавката Мирзиёева Узбекистан перешёл от осторожной изоляции к политике открытости. Это позволило наладить устойчивый диалог между государствами региона, решить давние вопросы, связанные с границами и использованием вод трансграничных рек, а также активизировать сотрудничество в торговле, энергетике и транспорте.
«Все это значительно усилило позиции Центральной Азии на международной арене, что подтверждается расширением сотрудничества с внешними партнерами в рамках формата «Центральная Азия плюс», в том числе с Китаем, Россией, ЕС и США», – подчеркнул спикер.
По словам эксперта ИСМИ, ключевой задачей региона остаётся обеспечение открытости, взаимосвязанности и стабильности для эффективного и взаимовыгодного сотрудничества со всеми партнёрами. Особое внимание при этом уделяется развитию взаимодействия с Канадой.
В данном контексте Б.Мустафаев подробно остановился на перспективах расширения узбекско-канадских отношений. Было отмечено, что Ташкент и Оттава разделяют схожие ценности – открытость, уважение к международному праву, стремление к диалогу и взаимовыгодному партнёрству. Кроме того, обе страны ориентируются на экономическую диверсификацию и внедрение инновационных решений.
Эксперт выделил несколько направлений, которые могут стать точками роста сотрудничества между Узбекистаном и Канадой – развитие проектов в сфере зелёной энергетики, реализация совместных технологических инициатив в области искусственного интеллекта, расширение образовательных обменов, а также дальнейшее продвижение туристических и культурных программ.
28 ноября 2025 года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан состоялась встреча с представителем токийского офиса Японской организации по развитию внешней торговли (JETRO) Макото Онозукой.