2025-yil 28-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida Yaponiya tashqi savdoni rivojlantirish tashkilotining (JETRO) Tokiodagi vakolatxonasi vakili Makoto Onozuka bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar qayta tiklanadigan energetika va "yashil" iqtisodiyot sohasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar va hamkorlikning mumkin bo‘lgan shakllari bo‘yicha fikr almashdilar.
O‘zbekiston energetika balansini diversifikatsiya qilish, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini jadal rivojlantirish va zamonaviy texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha islohotlarni davom ettirayotgani, bu esa mamlakatni yuqori texnologiyali hamkorlar, jumladan, Yaponiya kompaniyalari uchun jozibador qilayotgani ta’kidlandi. Xususan, Makoto Onozuka O‘zbekiston bozori istiqbolli ekani va JETRO Yaponiya biznesini energetika loyihalariga jalb qilishga qiziqish bildirayotganini ta’kidladi.
Gidro va shamol energetikasi, energetika tizimlarini raqamlashtirish, biogaz texnologiyalari va "yashil" vodorod ishlab chiqarish borasidagi yapon innovatsiyalari hamkorlikning o‘zaro manfaatli yo‘nalishlari sifatida qayd etildi. Ularni joriy etish O‘zbekiston energetika tizimining barqarorligini mustahkamlashi va "yashil" iqtisodiyotning yangi tarmoqlarini rivojlantirishga yordam berishi mumkin.
Uchrashuv yakunida tomonlar O‘zbekiston energetika sektorini texnologik yangilash maqsadida hamkorlikning kelajakdagi shakllarini rivojlantirishga qaratilgan ekspertlar muloqotini davom ettirish niyatini tasdiqladilar.
JETRO - Yaponiyaning tashqi savdoni rivojlantirish va to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish bilan shug‘ullanadigan davlat tashkiloti. Tashkilot 55 mamlakatda 76 ta vakolatxona tarmog‘iga ega.
O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasining Ottava shahriga tashrifi chog‘ida Kanada parlamentida "O‘zbekiston kuni" bo‘lib o‘tdi, unda "Yangi O‘zbekiston: Shavkat Mirziyoyev yo‘li" kitobi taqdimoti bo‘lib o‘tdi.

28 ноября 2025 года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан состоялась встреча с представителем токийского офиса Японской организации по развитию внешней торговли (JETRO) Макото Онозукой.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в сфере возобновляемой энергетики и «зелёной» экономики, обменялись экспертными оценками и видением возможных форм взаимодействия.
Было отмечено, что Узбекистан продолжает реформы по диверсификации энергетического баланса, ускоренному развитию ВИЭ и внедрению современных технологий, что делает страну привлекательной для высокотехнологичных партнёров, включая японские компании. В частности, Макото Онозука подчеркнул перспективность узбекского рынка и интерес JETRO к привлечению японского бизнеса в энергетические проекты.
В качестве взаимовыгодных направлений сотрудничества были названы японские инновации в гидро- и ветроэнергетике, цифровизации энергосистем, биогазовых технологиях и производстве «зелёного» водорода. Их внедрение может укрепить устойчивость энергосистемы Узбекистана и способствовать развитию новых отраслей «зелёной» экономики.
По итогам встречи стороны подтвердили намерение продолжать экспертный диалог, направленный на развитие будущих форматов взаимодействия в целях технологического обновления энергетического сектора Узбекистана.
JETRO – государственная организация Японии, занимающаяся продвижением внешней торговли и привлечением прямых иностранных инвестиций. Организация имеет сеть из 76 представительств в 55 странах.
Во время пребывания делегации Республики Узбекистан в Оттаве в Парламенте Канады состоялся «День Узбекистана», в ходе которого была презентована книга «Новый Узбекистан: путь Шавката Мирзиёева».