Joriy yil 16-dekabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida (SMTI) Institut direktorining birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matov va Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Toyvo Klaar o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda delegatsiya tarkibida bo’lgan Yevropa Ittifoqi dasturlari menejeri Yana Kurpisha va siyosiy masalalar bo‘yicha xodim Mixaela Zelenanska ham ishtirok etishdi.
Tomonlar SMTI va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar. Ekspertlar oʻrtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga alohida eʼtibor qaratildi.
Fursatdan foydalanib, Toyvo Klaar O‘zbekiston Respublikasi va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlarning yanada rivojlanishining barqaror tendensiyani qayd etdi. Uning fikricha, bu jarayonda tahliliy hamjamiyat muhim rol o‘ynaydi. Ushbu hamjamiyat o‘zaro tushunishni chuqurlashtirish, konstruktiv muloqotni rivojlantirish va tomonlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash uchun amaliy tavsiyalar ishlab chiqishga salmoqli hissa qo‘shadi.
Shu nuqtai nazardan, Yevropa Ittifoqi delegatsiyasining faol ishtirokida o'tkazilgan Farg'ona tinchlik forumi va VIII Markaziy Osiyo ekspertlar forumi natijalari sarhisob qilindi.
Uchrashuv yakunida Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston tadqiqot tuzilmalari o‘rtasida ikki va ko‘p tomonlama sheriklikning keng ko‘lamli masalalari, jumladan, qo‘shma tadbirlarni tashkil etish va o‘tkazish bo‘yicha muntazam fikr almashishni davom ettirishga kelishib olindi.

В ИСМИ состоялась встреча с Послом Евросоюза в Узбекистане
16 декабря текущего года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) состоялась встреча первого заместителя директора ИСМИ Акрамжона Неъматова с Послом Европейского союза в Узбекистане Тойво Клааром. В состав делегации также вошли менеджер программ ЕС Яна Курпиша и сотрудник по политическим вопросам Михаэла Зеленанска.
Стороны обменялись мнениями о текущем состоянии и перспективах сотрудничества между ИСМИ и представительством Евросоюза. Особое внимание было уделено вопросам укрепления экспертного взаимодействия.
Пользуясь случаем, Тойво Клаар констатировал устойчивую тенденцию к дальнейшему развитию отношений между Республикой Узбекистан и Европейским союзом. По его мнению, важную роль в этом процессе играет аналитическое сообщество, вносящее значимый вклад в углубление взаимопонимания, развитие конструктивного диалога и выработку практических рекомендаций для укрепления связей между сторонами.
В данном контексте были подведены итоги Ферганского форума мира и VIII Экспертного форума Центральной Азии, проведённые при активном участии Делегации ЕС.
По итогам встречи была достигнута договорённость о продолжении регулярного обмена мнениями между исследовательскими структурами ЕС и Узбекистана по широкому спектру вопросов двустороннего и многостороннего партнерства, включая организацию и проведение совместных мероприятий.