Atlantika kengashi tomonidan tashkil etilgan tadbir Markaziy Osiyo mamlakatlari va AQSH ekspertlar hamjamiyatining yetakchi vakillarini o’zida jamladi.
Ushbu ekspertlar muloqotining dolzarbligi alohida e’tirof etildi. Bugungi kunda AQSH va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi munosabatlar Vashingtondagi tarixiy sammitdan so‘ng nafaqat yangi sur’at oldi, balki rivojlanishning yangi bosqichiga chiqdi.
Uchrashuv ishtirokchilari Markaziy Osiyo davlatlari va AQSH tahliliy tuzilmalari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kuchaytirish masalalarini muhokama qildilar. Ishonchni mustahkamlash va sheriklikni kengaytirishga qaratilgan barqaror ekspert platformalarini shakllantirish va rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Muhokama yakunida, tomonlar C5+1 formati doirasidagi tashabbuslarni amalda joriy etishga ko‘maklashadigan fikr almashish va kelishilgan tavsiyalar ishlab chiqish uchun o‘zaro hamkorlikni davom ettirishga tayyorliklarini bildirdilar.
Joriy yil 16-dekabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida (SMTI) Institut direktorining birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matov va Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Toyvo Klaar o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.

17 декабря 2025 года директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдор Арипов принял участие в обсуждении, посвящённом перспективам взаимодействия между Центральной Азией и США в формате «С5+1».
Мероприятие, организованное Атлантическим советом, объединило видных представителей экспертного сообщества стран ЦА и США.
Особо отмечалась значимость и своевременность данного экспертного диалога. Сегодня отношения между США и странами Центральной Азии не только получили новый импульс после исторического саммита в Вашингтоне, но и вышли на новый этап развития.
Участники встречи обсудили укрепление сотрудничества между аналитическими структурами стран Центральной Азии и США. Особое внимание было уделено формированию и развитию устойчивых экспертных платформ, призванных углублять доверие и расширять партнёрство.
По итогам обсуждений стороны подтвердили готовность продолжать взаимодействие для обмена мнениями и выработки согласованных рекомендаций, способствующих практической реализации инициатив в рамках формата C5+1.
16 декабря текущего года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) состоялась встреча первого заместителя директора ИСМИ Акрамжона Неъматова с Послом Европейского союза в Узбекистане Тойво Клааром.