Hozirgina poytaxtimizda “Umumiy farovonlik va barqaror taraqqiyot yo‘lida o‘zaro manfaatli hamkorlik” mavzusida tahlil markazlarining “Markaziy Osiyo – Xitoy” IV forumi ish boshladi.
Anjumanda 20 ga yaqin ilmiy-tadqiqot, tahlil markazlarining 40 dan ziyod mutasaddi, ekspertlari, mamlakatimizdagi diplomatik vakolatxonalar rahbarlari ishtirok etmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti hamda Xitoy ijtimoiy fanlar akademiyasi Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo instituti hamkorligida tashkil etilgan tadbir Prezident Shavkat Mirziyoyev 2023 yil may oyida Xitoy va Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Sian shahrida bo‘lib o‘tgan sammitida e’lon qilgan tashabbusini amalga oshirish doirasida o‘tkazilyapti.
Eslatib o‘tamiz, “Markaziy Osiyo – Xitoy” tahlil markazlari forumini tashkil etish to‘g‘risidagi qaror tashqi ishlar vazirlarining 2021 yil may oyida bo‘lib o‘tgan uchrashuvida qabul qilingan. Birinchi forum 2021 yil noyabr oyida Pekinda onlayn, ikkinchisi 2022 yil noyabrda Pekinda gibrid formatda o‘tgan. 2023 yil sentyabrda tashkil qilingan uchinchi anjumanda esa barcha qatnashchilar bevosita Sian shahrida to‘plangan. To‘rtinchi yig‘ilish ilk bor Xitoydan tashqarida – O‘zbekistonda o‘tkazilmoqda.

В мероприятии принимают участие более 40 руководителей и экспертов около 20 ведущих научно-исследовательских и аналитических центров, главы дипломатических представительств в нашей стране. Форум организован Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан совместно с Институтом России, Восточной Европы и Центральной Азии Китайской академии общественных наук в рамках практической реализации инициативы Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, озвученной в мае 2023 года на саммите «Китай – Центральная Азия» в городе Сиане, в котором принимали участие главы государств.
В сведению, решение о проведении IV Форума аналитических центров «Центральная Азия – Китай» было принято на встрече министров иностранных дел в мае 2021 года. Первый форум состоялся в ноябре 2021 года в Пекине в онлайн-формате, второй – в ноябре 2022 года также в столице КНР в гибридном формате. В третьем форуме, организованном в сентябре 2023 года, все участники собрались непосредственно в городе Сиане. Четвертый форум впервые проводится за пределами Китая – в Узбекистане.
5 июня т.г. в Ташкенте состоится XIX заседание Форума Шанхайской организации сотрудничества под председательством узбекской стороны, организуемое Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан.