2025-yil 29-avgust kuni Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida (SMTI) Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi katta mutaxassisi Yerali Beksulton bilan ishchi uchrashuv o‘tkazildi.
Suhbat davomida tomonlar iqtisodiy islohotlar bo‘yicha ekspert hamkorligini rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar, bunda tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlariga alohida e’tibor qaratildi. Kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan dasturlar ko‘rib chiqildi.
Muloqot ishtirokchilari 2017-yildan boshlab O‘zbekistonda iqtisodiyotni liberallashtirish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rag‘batlantirish bo‘yicha qat’iy qadamlar qo‘yilganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Kichik va o‘rta biznes bugungi kunda iqtisodiyotning asosiy drayveri va ijtimoiy barqarorlikning muhim omili ekani ta’kidlandi.
Qolaversa, uchrashuv ishtirokchilari xotin-qizlarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirishga alohida e’tibor qaratdilar. Joriy yilda ularni qo‘llab-quvvatlash uchun davlat tomonidan 200 mln dollar ajratildi. Ushbu mablag‘lar ish o‘rinlari yaratish, kasbiy va tadbirkorlik ko‘nikmalarini rivojlantirish, shuningdek, qo‘llab-quvvatlashga muhtoj bo‘lganlar uchun ijtimoiy dasturlarni tashkil etishga yo‘naltirilgan.
Uchrashuv yakunida tomonlar ekspertlik aloqalarini mustahkamlash va tahliliy materiallar bilan almashishga kelishib oldilar. Qolaversa, tadbirkorlik faoliyati amaliyotiga ilg‘or uslublarni joriy etish imkonini beradigan qo‘shma seminar va treninglar tashkil etishda o‘zaro manfaatdorlik bildirildi.
Vatanimiz mustaqilligining 34 yilligi muborak bo'lsin! Yurtimiz tinch, osmonimiz musaffo, kelajagimiz yorug' bo'lsin!

29 августа 2025 года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) состоялась рабочая со старшим специалистом Представительства Всемирного банка в Узбекистане Ералы Бексултаном.
В ходе беседы стороны обсудили перспективы развития экспертного сотрудничества по вопросам экономических реформ, уделив особое внимание мерам по поддержке предпринимательства. Был проведён обзор реализуемых программ развития малого и среднего бизнеса.
Собеседники с удовлетворением констатировали, что с 2017 года в Узбекистане были предприняты решительные шаги по либерализации экономики, стимулированию малого бизнеса и частного предпринимательства (МСП). Подчёркивалось, что МСП сегодня являются ключевым драйвером экономики и выступают важнейшим фактором социальной стабильности.
Кроме того, участники встречи акцентировали внимание на расширении экономических возможностей женщин. В этом году государство выделило 200 млн долларов на их поддержку. Эти средства направлены на создание рабочих мест, развитие профессиональных и предпринимательских навыков, а также организацию социальных программ для тех, кто нуждается в поддержке.
По итогам встречи стороны договорились укрепить экспертное взаимодействие и обмениваться аналитическими материалами. Была выражена обоюдная заинтересованность в организации совместных семинаров и тренингов, что позволит внедрять передовые методики в практику предпринимательской деятельности.
С 34-й годовщиной независимости нашей Родины! Пусть в нашей стране царят мир и спокойствие, небо будет ясным, а будущее — светлым и радостным!