Joriy yilning 19-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo instituti (SMTI) direktorining birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matov Xalqaro migratsiya tashkilotining (XMT) O‘zbekistondagi missiyasi rahbari Endryu Grey bilan uchrashdi.
Akramjon Ne’matov Endryu Greyni XMTning O‘zbekistondagi missiyasi rahbari lavozimiga tayinlangani bilan tabriklab, uning tajribasi va ko‘nikmalari mamlakatdagi migratsiya jarayonlarini boshqarish va migratsiya bilan bog‘liq masalalarni hal etishga salmoqli hissa qo‘shishiga ishonch bildirdi.
O‘z navbatida, Endryu Grey O‘zbekistonda so‘nggi yillarda haqiqatan ham umumdavlat miqyosiga aylangan migratsiya sohasidagi siyosatni yuqori baholadi. Toshkentda XMTning alohida vakolatxonasi ochilishi tashkilotning respublika bilan migratsiya sohasidagi xalqaro hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekanligini tasdiqlaydi.
Suhbat chog‘ida tomonlarni qiziqtirgan sohalarda o’zaro aloqalarni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi. Xususan, tashqi mehnat migratsiyasini takomillashtirish, iqlim o‘zgarishining migratsiya jarayonlariga ta’sirini o‘rganish bo‘yicha qo‘shma tadqiqotlar olib borishga kelishib olindi.
Tomonlar hamkorlikni institutsionallashtirish maqsadida SMTI va XMTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi o‘rtasida Hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumni, shuningdek, qo‘shma tadbirlar rejasini imzolashga qiziqish bildirdilar.
Joriy yilning 12-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Eldor Aripov AQShga tashrifi doirasida Vashingtondagi yetakchi tahlil markazlari rahbarlari bilan qator uchrashuvlar o‘tkazdi.
14.12.2024Keyingisi
Joriy yilning 17-20-dekabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) vakillarining Tojikistonga ilmiy-tadqiqot safari uyushtirildi.

Акрамжон Неъматов поздравил Эндрю Грея с назначением на пост главы миссии МОМ в Узбекистане и выразил уверенность, что его опыт и навыки внесут значительный вклад в укрепление работы по управлению миграционными процессами в стране и решению вопросов, связанных с миграцией.
В свою очередь Эндрю Грей высоко оценил проводимую в Узбекистане политику в сфере миграции, которая за последние годы приобрела действительно общегосударственный масштаб. Открытие отдельного представительства МОМ в Ташкенте подтверждает заинтересованность Организации в расширении международного взаимодействия с республикой в области миграции.
В ходе беседы стороны обсудили вопросы налаживания двусторонних контактов в сферах, представляющих взаимный интерес. В частности, была достигнута договорённость о проведении совместных исследований в области совершенствования внешней трудовой миграции, изучения влияния изменения климата на миграционные процессы.
Для институционализации сотрудничества стороны выразили заинтересованность в подписании Меморандума о сотрудничестве, а также Плана совместных мероприятий между ИСМИ и представительством МОМ в Узбекистане.
14.12.2024Следующее
С 17 по 20 декабря текущего года была организована научно-исследовательская поездка представителей Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) в Таджикистан.