Joriy yilning 24-aprel kuni SMTI direktori Eldor Aripov O‘zbekistonga yangi tayinlangan Turkiya Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Ufuk Ulutash bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Ufuq Ulutash xalqaro munosabatlar sohasida e’tirof etilgan mutaxassis hisoblanadi. U o‘zining kasbiy faoliyati davomida Yaqin Sharq tarixi va siyosati, shuningdek Turkiyaning mintaqadagi tashqi siyosati masalalari bo‘yicha bir qator fundamental tadqiqotlarni chop etgan. Avvalroq u "SETA" jamg‘armasida (2013-2018 yillar), Tashqi ishlar vazirligi qoshidagi Strategik tadqiqotlar markazida (2018-2023 yillar) rahbarlik lavozimlarida ishlagan, shuningdek Turkiyaning Vatikandagi elchisi sifatida faoliyat yuritgan.
SMTI direktori Eldor Aripov janob U.Ulutashni yuqori lavozimga tayinlanishi munosabati bilan tabriklab, uning boy kasbiy tajribasi O‘zbekiston-Turkiya munosabatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
O‘tkazilgan muzokaralar davomida tomonlar ikki tomonlama hamkorlikning joriy holati va uni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar. Ikki mamlakatning yetakchi tahlil markazlari o‘rtasidagi sheriklikni faollashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Yuqori martabali mehmon Turkiya va O‘zbekistonning ekspert-tahlil institutlari o‘rtasidagi aloqalarni chuqurlashtirish o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish uchun yangi imkoniyatlar ochishini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ekspertlar muloqotini rivojlantirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar, ikki mamlakatning tegishli tahlil markazlari o‘rtasida muntazam maslahatlashuvlarni tashkil etishga ko‘maklashishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Misrning yetakchi internet nashrlari - "Sada El Balad" va "Al Diplomasy", Quvaytning "Q8 press", Iordaniyaning "Ammon news" nashrlarida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Eldor Aripovning Saudiya Arabistonining "Gulf Research Center" tadqiqot markazi direktori Abdulaziz Sager bilan hammualliflikdagi "Markaziy Osiyo va KADHK: tarixiy aloqalardan strategik sheriklik sari" sarlavhali maqolasi e’lon qilindi.
24.04.2025Keyingisi
Joriy yilning 25-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori Eldor Aripovning Markaziy Osiyo va Kavkaz instituti vakillari - dasturlar direktori Laura Linderman va ekspert Nino Vadachkoriya bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.

Уфук Улуташ является признанным экспертом в области международных отношений. За годы профессиональной деятельности он опубликовал ряд фундаментальных исследований по истории и политике Ближнего Востока, а также по вопросам внешней политики Турции в регионе. Ранее он занимал руководящие посты в Фонде «SETA» (2013-2018 гг.), Центре стратегических исследований при МИД (2018−2023 гг.), а также был Послом Турции в Ватикане.
Директор ИСМИ Элдор Арипов поздравил господина У.Улуташа с назначением на высокий пост и выразил уверенность, что его богатый профессиональный опыт будет способствовать дальнейшему укреплению узбекско-турецких отношений.
В ходе состоявшихся переговоров стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества. Особое внимание было уделено вопросам активизации партнёрства между ведущими аналитическими центрами двух стран.
Высокий гость подчеркнул, что углубление взаимодействия между экспертно-аналитическими институтами Турции и Узбекистана откроет новые возможности для расширения сотрудничества в приоритетных направлениях.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимную заинтересованность в развитии экспертного диалога, выразили готовность содействовать организации регулярных консультаций между профильными аналитическими центрами двух стран.
Ведущие интернет-издания Египта — «Sada El Balad» и «Al Diplomacy», Кувейта «Q8 press», Иордании «Ammon news» опубликовали совместную статью директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Элдора Арипова...
24.04.2025Следующее
25 апреля текущего года состоялась встреча директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдора Арипова c представителями Института Центральной Азии и Кавказа – директором программ Лаурой Линдерман и экспертом Нино Вадачкорией.