Joriy yilning 10 dekabr kuni SMTI direktori Vladimir Norov AQShning Afg'oniston bo'yicha maxsus vakili Zalmay Xalilzad bilan uchrashdi.
AQSH Prezidenti yordamchisining muovini Liza Kertis, AQShning O'zbekistondagi elchixonasida muvaqqat ishlar vakili Alan Maltser, Oq Uyning yuqori lavozimli mulozimlari, AQSh Mudofaa vazirligi va Tashqi ishlar vazirligi vakillari ishtirok etishdi.
Uchrashuvda Afg'onistondagi vaziyat haqida fikr almashildi, tinchlik o’rnatish bo’yicha muzokaralar olib borish jarayonining istiqbollari, shuningdek, O'zbekiston va AQSh o'rtasidagi ikki tomonlama va ko'p tomonlama hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Mehmonlar Afg'oniston muammosini hal etish va Afg'onistonning ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatini tiklash bo'yicha O'zbekiston Respublikasi sa'y-harakatlariga yuksak baho berishdi.
AQSh delegatsiyasiga ko'ra, ushbu yil mart oyida o’tgan Toshkent konferentsiyasi Afg'onistonni barqarorlashtirishda Markaziy Osiyo mamlakatlarining o’rni va muhim salohiyatini namoyish etdi.
AQSh O’zbekistonning Afg'onistonni mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga, qo'shni mamlakatlar bilan savdo-sotiq, iqtisodiy, transport va kommunikatsiya aloqalariga to'liq jalb etilishi bo'yicha tashabbuslarini ma'qullaydi.
Shu bilan birgalikda ta’kidlandiki, O'zbekistonning izchil mintaqaviy siyosati Toshkent va Vashington o’rtasidagi ko'p qirrali hamkorligini yanada rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratmoqda.
Finlandiya ekspertlari bilan uchrashuv
O’zbekiston Republikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida Finlandiya Respublikasining O’zbekiston Republikasidagi favqulotda va muxtor elchisi Mariya Liivali bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
06.12.2018Keyingisi
SMTI direktorining Fransiya deputati bilan uchrashuvi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Vladimir Norov Fransiya Milliy Assambleyasi deputati, tashqi ishlar bo‘yicha qo‘mita a`zosi, “Fransiya-Markaziy Osiyo” parlamentlararo do‘stlik guruhi vitse-prezidenti Pier Kabare bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.

10 декабря т.г. состоялась встреча директора ИСМИ Владимира Норова со специальным представителем США по национальному примирению в Афганистане Залмаем Халилзадом.
На мероприятии также участвовали заместитель помощника президента США Лиза Кёртис, временный поверенный в делах Посольства США в Узбекистане Алан Мельцер, ответственные сотрудники Белого дома, министерств обороны и иностранных дел США.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по ситуации в Афганистане, обсуждены перспективы мирного переговорного процесса, а также двустороннего и многостороннего сотрудничества Узбекистана и Соединенных Штатов.
Гости высоко оценили усилия Республики Узбекистан по урегулированию афганского вопроса и социально-экономическому восстановлению в Афганистане.
По мнению американской стороны, итоги состоявшейся в марте т.г. Ташкентской конференции продемонстрировали возросшую роль и значительный потенциал стран Центральной Азии в деле стабилизации Афганистана.
Вашингтон приветствует инициативы Ташкента по всестороннему вовлечению Афганистана в региональные экономические процессы, систему торгово-экономических, транспортно-коммуникационных связей с соседними странами.
Таким образом, динамичная политика Узбекистана создает благоприятные условия для дальнейшего развития многопланового узбекско-американского сотрудничества по региональной и международной повестке дня.
В ИСМИ состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Финляндии в Республике Узбекистан с резиденцией в г.Хельсинки Марией Элиной Лиивала.
06.12.2018Следующее
Встреча директора ИСМИ с депутатом Франции
В ИСМИ состоялась встреча директора ИСМИ Владимира Норова с депутатом, членом Комиссии по иностранным делам Национального собрания Франции, вице-президентом межпарламентской группы дружбы «Франция-Центральная Азия» Пьером Кабарэ.