Ўзбекистон ва БАА муносабатлари ривожланмоқда
Ўзбекистон ва Яқин Шарқни географик яқинлик, умумий тарих, маданий ва маънавий қадриятлар бирлаштиради.
Сўнгги йилларда мамлакатимизнинг араб давлатлари билан ҳамкорлиги жадал ривожланмоқда. Айниқса, Бирлашган Араб Амирликлари Ўзбекистоннинг минтақадаги асосий шериклардан бирига айланяпти.
Мамлакатларимиз ўртасидаги юқори даражадаги ишонч, дўстона муносабат Ўзбекистон мустақилликни қўлга киритган дастлабки йиллардаёқ ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйиш учун мустаҳкам пойдевор яратди. 2022 йил октябрь ойида давлатларимиз ўртасида дипломатик муносабат ўрнатилганининг 30 йиллиги нишонланди.
Бугун Тошкент ва Абу-Даби ўртасида ишонч ва манфаатни ўзаро ҳисобга олиш тамойилига асосланган алоқа тобора кенгаймоқда. 2017 йилдан бу ёғига ушбу ҳамкорлик сифат жиҳатдан янги босқичга кўтарилди. Бунга олий ва юқори даражадаги сиёсий мулоқот кўп жиҳатдан ёрдам бермоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев Бирлашган Араб Амирликларига икки марта - 2019 йил мартда ва 2022 йил май ойида ташриф буюрди. Икки давлат раҳбарлари кўп томонлама форумлар доирасида мунтазам ўзаро учрашувлар ўтказади, доимий равишда телефон орқали мулоқот олиб боришади. Парламентлараро, ташқи сиёсий идоралар ўртасида ҳамкорлик йўлга қўйилган, ҳукуматлараро комиссия йиғилишлари ўтказиб келинмоқда.
Ҳозир БАА узоқни кўзланган ташқи сиёсат юритиб, иқтисодиёт ва ижтимоий соҳада олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар самарасида, нафақат энергия ресурсларига бой мамлакатлар, балки Яқин Шарқда замонавий сайёҳлик, транспорт-логистика ва ишлаб чиқариш хабига айланган, жадал ривожланаётган давлатларга ҳам эътибор қаратмоқда. Абу-Даби ўз иқтисодиётини диверсификация қилиш, нефтга қарамликни камайтириш йўлида ажойиб натижаларга эришди.
Ўтган 2021 йил мамлакатнинг номинал ялпи ички маҳсулоти 409 миллиард доллардан ошди. Жорий йил БАА Глобал тадбиркорлик индексида 1-ўринни эгаллаб турибди. Дубай ва Абу-Даби бошқарув тизимини ривожлантириш сиёсати ва иқтисодий фаровонликка йўналтирилган сармоя ҳисобига жаҳон бизнесининг етакчи шаҳарлари, деган эътирофга сазовор бўлди.
“Doing Business” глобал рақобатдардошлик рейтингида ушбу мамлакат иқтисодиёти минтақада биринчи, дунёнинг 190 давлати орасида 11-ўринни эгаллаган.
2021 йил БАА ҳукумати 2071 йилгача мўлжалланган мамлакатнинг узоқ муддатли ривожланиш режасини эълон қилди. Ушбу ҳужжатда давлат бошқарувининг янада мослашувчан шаклига ўтиш, ижтимоий соҳани ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш, иқтисодиётнинг энг муҳим тармоқлари рақобатбардошлигини оширишга қаратилган лойиҳаларни ишга тушириш, халқаро майдонда мамлакат мавқеини мустаҳкамлаш назарда тутилган.
Узоқ муддатли ривожланиш режасини белгиланган вақтда ижро этилишини таъминлаш мақсадида федерал даражадаги ҳукумат ва вазирликлар учун янада самарали ва интеграциялашган иш услубини яратиш кўзланган.
Экспертлар фикрича, янги стратегия доирасидаги мақсадларга эришиш учун БААда иқтисодий, илмий-маърифий ва технологик ресурслар бисёр. Бу қуйидаги омиллар билан белгиланади.
Биринчидан, ҳукуматнинг миллий иқтисодиётни диверсификациялаш бўйича фаол ва изчил сиёсатини юритиш. Бугун БАА федерал ҳукумати даромадининг 70 фоиздан ортиғини нефть билан боғлиқ бўлмаган тармоқлар улуши ташкил этади. Бу айни йўналишдаги стратегия муваффақиятининг илк белгисидир.
Халқаро валюта жамғармаси рейтингига кўра, БАА иқтисодиёти араб оламида энг рақобатбардош ҳисобланади. Мамлакатнинг ҳукумат, бизнес юритиш ва инфратузилмани ривожлантириш бўйича иш самарадорлиги юқори баҳоланади. Шу билан бирга амирликлар ҳукумати 2030 йилгача миллий иқтисодиёт ҳажмини икки баробар - 1,5 триллиондан 3 триллион дирҳамгача оширишни режалаштирмоқда.
Иккинчидан, инсон тараққиёти ва таълимга инвестиция киритиш. БАА БМТ Тараққиёт дастурининг Инсон тараққиёти индексида араб дуёнси ва Форс кўрфази минтақасида биринчи ўриннни эгаллайди. Ҳужжат уч асосий ўлчов - узоқ ва соғлом умр кечириш, билим олиш имконияти ва муносиб турмуш тарзи кўрсаткичига асосланган.
Амирликлар илмий муҳитни ривожлантиришга интилади. Мамлакатда ўнлаб университет, жумладан, 30 дан зиёд хорижий таълим маркази филиали фаолият юритади. Махсус “билимлар макони” ва академик шаҳарчалар, инсон ресурсини ривожлантиришга йўналтирилган ўзига хос ҳуҳудлар ташкил этилмоқда.
Учинчидан, рақамлаштириш стратегиясини давлат сиёсатининг истиқболли йўналишларидан бирига айлантириш. БАА ҳукумати, биринчи навбатда, тўлиқ электрон ҳукуматга ўтишга интилмоқда.
Абу-Даби ахборот коммуникациялари ва технологиялари ҳамда муваффақиятли стартапларни ривожлантиришга салмоқли сармоя жалб қилмоқда. Йирик ахборот технологиялари компанияларининг, деярли, барчаси БААда ваколатхонасига эга. Мамлакат Швейцариянинг «StartupBlink» тадқиқот компанияси рейтингида араб давлатлари орасида энг юқори ўринни банд этган.
Тадбиркорликни ривожлантириш учун жой ва экотизим, ҳаёт даражасини яхшилаш ва инновациядан фойдаланиш, истеъдодли мутахасисларни жалб қилиш стартаплари муваффақиятли амалга оширилиши таъминланади.
Шу билан бирга амирликлар ҳукумати рақамли иқтисодиётни ривожлантириш стратегиясини ҳам тасдиқлаган. Мазкур ҳужжат кейинги 10 йил давомида ялпи ички маҳсулотга қўшиладиган ҳиссани 9,7 фоиздан 19,4 фоизгача, яъни икки карра оширишни кўзда тутади. Бу амирликларга Яқин Шарқ ва Шимолий Африка мамлакатлари орасида етакчиликни сақлаш имконини беради.
Ўзбекистон учун бундай ютуқларга эга мамлакат билан яқин ҳамкорлик қилиш кўплаб йўналишларда кенг сиёсий ва иқтисодий имконият очади. Айниқса, мусулмон олами билан ташқи сиёсий-иқтисодий алоқани изчил ривожлантириш учун қулай шарт-шароит яратади.
БАА кенг инвестиция имкониятига, илғор технологияни самарали жорий қилиш, диверсификацияланган ва барқарор иқтисодиётни шакллантириш таъминланган йирик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш тажрибасига эгалигини эътиборга олган ҳолда, мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик кўплаб асосий йўналишлар бўйича ривожланмоқда.
Масалан, жорий йил январь-сентябрь ойларида ўзаро товар айирбошлаш ҳажми ўтган йилга нисбатан 40 фоиз ошиб, 227,1 миллион долларга етди. Шундан январь-сентябрь ойларида экспорт ҳажми – 13,5 миллион долларни, импорт ҳажми – 213,6 миллион долларни ташкил этди.
Юртимизда амирликлар капитали асосида 185 (104 таси хорижий, 81 таси қўшма) корхона фаолият юритади, шундан 45 таси жорий йил очилган.
Ўзбекистон иқтисодиётига жалб этилган Амирликлар инвестицияси ҳажми ошгани кузатилмоқда. “Masdar” компанияси 2021 йил мамлакатимизда биринчи қуёш электр станциясини ишга туширди. Компания яна учта янги қуёш фото электр станцияси барпо этиш бўйича тендерда ғолиб чиқди. Булар - 457 МВт қувватли Шеробод, 220 МВтли Самарқанд, 220 МВт қувватга эга Жиззах қуёш фото электр станцияларидир. Ҳозир “Masdar” компаниясининг мамлакатимиздаги лойиҳалари умумий қиймати 2 миллиард доллардан ошди. Ушбу ҳамкорлик самараси ўлароқ, юртимизда қурилаётган электр станциялари ишлаб чиқариш қуввати - 2,5 ГВтга тенг.
“Mubadala” компанияси билан ҳамкорликда Толлимаржон иссиқлик станцияси қувватини ошириш лойиҳаси амалга оширилмоқда.
“DP World” компанияси билан эса мультимодал хаб фаолиятини йўлга қўйиш, “Навоий” иқтисодий зонасини ривожлантириш, божхона бошқаруви тизимини модернизация қилиш масалалари ишлаб чиқилмоқда.
Бундан ташқари қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, логистика, рақамлаштириш ва бошқа йўналишларда кўплаб йирик лойиҳалар ҳам амалга оширилмоқда.
Абу-Даби тараққиёт фонди кўмагида ташкил этилган Ўзбекистон-Амирлик инвестиция компанияси муваффақиятли фаолият юритмоқда. Корхона ташкил этилгандан буён республикамизда қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун 100 миллион доллар маблағ жалб қилинди. Кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш дастурлари, таълим соҳасидаги лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Ҳозирги кунда компания соғлиқни сақлаш, фармацевтика, логистика, туризм, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат саноати соҳаларида умумий қиймати 400 миллион долларлик 17 та истиқболли инвестиция лойиҳаси устида ишламоқда.
БАА Озиқ-овқат ва сув хўжалиги вазирлиги ҳамда Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги вазирлиги ўртасида тўғридан-тўғри ҳамкорлик ўрнатилган.
БАА ҳукумати билан давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш, узоқ муддатли ривожланиш стратегиясини ишлаб чиқиш, давлат идоралари фаолиятига инновацияни жорий қилиш, таълим сифатини ошириш ва замонавий, талаб юқори мутахассисликка эга кадрлар тайёрлаш, сайёҳлик ва логистика инфратузилмасини ривожлантириш борасидаги кенг кўламли ҳамкорлик келишилмоқда.
Давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш ва тегишли йўл хариталарини ҳаётга татбиқ этиш бўйича сўнгги 3 йилда 147 марта қўшма тадбир ўтказилди. Натижада ўзбекистонлик 2 мингдан зиёд давлат хизматчиси ихтисослаштирилган соҳаларда ўқитилди.
Жорий йил томонлар юқорида қайд этилган келишувни яна уч йилга узайтиришга келишиб олдилар. Инновация ва сунъий интеллект соҳасида ҳамкорлик қилиш, муҳим тармоқларни ислоҳ қилиш бўйича мулоқотни мустаҳкамлаш, давлат бошқарувини янада такомиллаштириш, замонавий кадрлар тайёрлаш шерикликнинг янги йўналишлари этиб белгиланди.
2019 йил Ўзбекистонда амалга оширилган “Бир миллион дастурчи” ғояси 70 мингдан зиёд кишини қамраб олди. Уларнинг кўпчилигига тегишли сертификат берилди. Ўзбекистонда ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантиришга қаратилган энг муҳим ташаббуслардан бирига айланган мазкур лойиҳа ёшлар малакасини ошириш, уларни ишга жойлаштиришда муҳим аҳамият касб этди.
Шундай қилиб, сўнгги йилларда давлатларимиз муносабатини стратегик шериклик даражасига олиб чиқиш имконини берадиган қулай шарт-шароит яратилди. Ижтимоий-иқтисодий соҳани ривожлантиришга йўналтирилган кенг кўламли дастурлар амалга оширилди.
Ўзбекистон Президенти раҳбарлигида “ҳаракатлар стратегиясидан – тараққиёт стратегияси сари” тамойили асосида ислоҳотларнинг янги босқичига ўтилди. Иқтисодиётни модернизация қилиш, рақобатбардошликни кучайтириш, хорижий инвестиция жалб қилиш ва аҳоли фаровонлигини изчил ошириб боришни ўз ичига олган 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегияси қабул қилинди.
Ўз навбатида, БАА ҳам иқтисодий алоқани диверсификация қилиш, қўшимча инвестиция жалб қилиш, янги бозорларни ўзлаштириш, мамлакатнинг илмий-технологик, ишлаб чиқариш ва экспорт салоҳиятини юксалтиришга қаратилган узоқ муддатли тараққиёт дастурини амалга оширишга киришган.
Марказий Осиёда савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш учун улкан имконият очиб берадиган йирик трансминтақавий транспорт-коммуникация лойиҳалари амалга оширилмоқда. Бу борада Трансафғон транспорт йўлаги ҳамда Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўли қурилиши энг муҳим лойиҳалардан ҳисобланади.
Бундай кенг имкониятлар мамлакатимизнинг келажакда Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш режасини амалга ошириш билан бирга давлатларимиз ўртасидаги савдо-иқтиодий алмашинувни жадаллаштиради.
Иқтисодиётга рақамли технология жадал жорий қилинмоқда. Янги Ўзбекистон иқтисодиётни рақамлаштиришга интилмоқда. “Рақамли Ўзбекистон-2030” стратегияси ишлаб чиқилиб, амалга оширилмоқда. Ушбу ҳужжатда 2023 йилгача мамлакатимиз ялпи ички маҳсулотида рақамли иқтисодиёт ҳиссасини икки баробар ошириш кўзда тутилган.
Мамлакатимизнинг бу режаси БААни яқин шерикка айлантиради. Амирликлар рақамли иқтисодиёт тамойилини амалиётга жорий этиш бўйича дунёнинг аксарият давлатларидан илгарилаб кетган.
Давлатларимиз сайёҳлик соҳасини устувор тартибда ривожлантиришга киришган. Ҳар икки мамлакат туризм соҳасида юксак салоҳиятга эга. БАА ривожланган инфратузилмаси ва юқори даражадаги хизмат кўрсатиш тизими туфайли дунёдаги энг машҳур сайёҳлик йўналишларидан бири саналади. Мамлакатдан ҳар йили, қарийб, 3,5 миллион киши сайёҳатга чиқади ва бу борада БАА минтақа давлатлари орасида етакчи ўринлардан бирини эгаллайди. Бой маданий-тарихий меросга, қулай иқлим шароитига эга Ўзбекистон, биринчи навбатда, “зиёрат туризми”ни йўлга қўйиш имконияти орқали БАА аҳолиси учун истиқболли сайёҳлик йўналишидир. БАА ва Форс кўрфазининг бошқа мамлакатлари фуқаролари учун кириш визасини бекор қилиш тўғрисидаги қарор Ўзбекистонга ушбу давлатлардан келадиган сайёҳлар оқимини тезлаштиришга хизмат қилади.
Ишонч билан айтиш мумкинки, Тошкент ва Абу-Даби манфаатлари кўп жиҳатдан бир-бирига мос келадиган узоқ муддатли шериклардир. Томонлар бир-бирини тўлдирадиган миллий ривожланиш стратегиясини амалга оширмоқда. Икки томонлама муносабат, жумладан, олий даражадаги мунтазам алоқалар изчиллик касб этган.
Буларнинг бари халқаро муносабатлар тизими ўзгариши, жаҳон иқтисодиёти ва савдоси янги модели шаклланиши шароитида мамлакатларимизни янада яқинлаштириш, халқларимиз манфаати йўлида давлатлараро яқин муносабат ўрнатишга хизмат қилади.

Сегодня в Ташкент с визитом прибыла делегация Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром по делам Правительства Мухаммадом бин Абдуллой аль-Гергави. Накануне руководитель отдела Института стратегических и межрегиональных исследований (ИСМИ) при Президенте Узбекистана Алишер Кадыров прокомментировал для ИА «Дунё» состояние и перспективы развития отношений между Узбекистаном и ОАЭ:
- Узбекистан и Ближний Восток объединяют географическая близость, общие исторические, культурные и духовные ценности. В последние годы наблюдается процесс активизации и расширения сотрудничества нашей страны со многими арабскими государствами. Среди них особенно выделяются Объединенные Арабские Эмираты, которые рассматриваются в качестве одного из ключевых партнеров Узбекистана в регионе.
Традиционно высокий уровень политического доверия между странами и дружественный характер отношений заложили прочный фундамент для налаживания взаимовыгодного сотрудничества еще в момент обретения Узбекистаном независимости. В октябре 2022 года страны отметили 30-летие установления дипломатических отношений.
Сегодня связи между Ташкентом и Абу-Даби, базирующиеся на принципах доверия и взаимного учета интересов, развиваются по восходящей траектории. Наибольшую динамику развития они набрали с 2017 года. Начиная с этого времени, узбекско-эмиратовское партнёрство поднялось на качественно новый уровень. Во многом этому способствует интенсивность политических контактов на высшем и высоком уровнях.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил ОАЭ дважды – в марте 2019 года и мае 2022 года. Руководители двух государств проводят двусторонние встречи в рамках посещения многосторонних форумов, постоянно поддерживают двусторонний диалог по телефону. Налажено межпарламентское взаимодействие, проводятся заседания межправительственной комиссии по сотрудничеству, политконсультации между внешнеполитическими ведомствами двух стран.
В настоящее время ОАЭ благодаря реализации дальновидной внешней политики, широкомасштабным реформам в экономике и социальной сфере, стали ассоциироваться не только со страной с большими запасами энергоресурсов, но и с быстроразвивающимся современным туристическим, транспортно-логистическим и производственным хабом на Ближнем Востоке. Абу-Даби добился блестящих результатов в диверсификации своей экономики и снижении ее нефтезависимости.
Номинальный ВВП страны в 2021 году составил более 409 миллиардов долларов США. По состоянию на 2022 год, ОАЭ занимает 1-е место в Глобальном индексе предпринимательства. Дубай и Абу-Даби признаны городами-лидерами для глобального бизнеса благодаря вложениям в развитие системы управления и экономическое благополучие.
В рейтинге глобальной конкурентоспособности “Doing Business” страна занимает 1-е месте в регионе и 11-е – среди 190 экономик мира.
В 2021 году власти ОАЭ анонсировали план долгосрочного развития страны, рассчитанный до 2071 года, который предусматривает переход к более гибкой форме госуправления, стимулирование развития социальной сферы, запуск проектов, повышающих конкурентоспособность жизненно важных секторов экономики, укрепление позиций государства на международной арене.
В целях своевременного выполнения стратегии долгосрочного развития планируется создание более эффективных и интегрированных моделей работы правительства и министерств федерального уровня.
По оценкам экспертов, для достижения целей в рамках новой стратегии развития на следующий период ОАЭ располагают экономическими, научно-образовательными и технологическими ресурсами. Это обусловлено следующими факторами.
Во-первых, ведение активной и системной работы правительства по диверсификации национальной экономики. Сегодня более 70% доходов федерального правительства ОАЭ приходится на ненефтяные отрасли, что является первым признаком успеха стратегии на этом направлении.
Согласно рейтингу МВФ, экономика ОАЭ является самой конкурентоспособной в арабском мире. Страна получила высокую оценку эффективности работы правительства, ведения бизнеса и развитию инфраструктуры. При этом эмиратские власти планируют увеличить объем национальной экономики вдвое к 2030 году – с 1,5 до 3 триллионов дирхамов (с 409 до 822 миллиарда долларов).
Во-вторых, вложение инвестиций в развитие человеческого потенциала и образования. ОАЭ занимают 1-е место в арабском мире и регионе Персидского залива в Индексе человеческого развития ПРООН, представляющий собой сводную меру для оценки долгосрочного прогресса по 3 основным параметрам человеческого развития: долгая и здоровая жизнь, доступ к знаниям, достойный уровень жизни.
Эмираты стремятся развивать научную среду. В стране работают десятки университетов, в том числе филиалы более 30 зарубежных центров образования. Создаются особые «деревни знаний» и академические городки, свободные зоны развития человеческих ресурсов, где сконцентрированы университеты и центры науки с возможностью 100% участия зарубежного капитала.
В-третьих, превращение стратегии цифровизации в один из перспективных направлений государственной политики.
В первую очередь правительство ОАЭ стремится к полноценному безбумажному правительству (paperless government).
Абу-Даби удаётся привлекать огромные инвестиции в развитие ИКТ, успешных стартапов. Почти все крупные IТ-компании имеют представительства в ОАЭ. Страна заняла самое высокое место среди арабских стран в рейтинге швейцарской исследовательской компании «StartupBlink».
Первостепенное значение для успеха стартапов сыграли такие факторы, как место их размещения и экосистема для развития предпринимательства, улучшение качества жизни и применение инноваций, а также привлечение талантливых специалистов.
Вместе с тем, эмиратские власти также утвердили стратегию развития цифровой экономики, предусматривающую удвоение её вклада в ВВП с 9,7% до 19,4% в течение следующих 10 лет. Это позволит им оставаться на передовых позициях среди стран Ближнего Востока и Северной Африки.
Для Узбекистана тесное взаимодействие со страной с такими достижениями открывает широкие политические и экономические возможности во многих направлениях, создает благоприятные условия для последовательного расширения внешнеполитических и внешнеэкономических связей Ташкента, особенно, с арабо-мусульманским миром.
Принимая во внимание, что ОАЭ располагают широкими инвестиционными возможностями, опытом эффективного внедрения передовых технологий, реализации масштабных инвестиционных проектов, обеспечивших формирование диверсифицированной и устойчивой экономики, узбекско-эмиратовское сотрудничество уже развивается по многим ключевым направлениям.
Так, если рассматривать развитие торгово-экономической сферы, то за период с января по сентябрь текущего года объем взаимной торговли увеличился на 40% по сравнению с прошлым годом и составил 227,1 миллиона долларов. Из них за январь-сентябрь экспорт – 13,5 миллиона долларов, импорт – 213,6 миллиона долларов.
В стране с участием эмиратовского капитала действуют 185 предприятий (104 иностранных и 81 совместное предприятие), из которых 45 создано в текущем году.
Наблюдается высокая динамика наращивания объемов эмиратских инвестиций, привлекаемых в экономику Узбекистана. Компания Masdar в 2021 году ввела в эксплуатацию первую в Узбекистане солнечную электростанцию, а в настоящее время является победителем тендеров по строительству трех новых солнечных фотоэлектрических электростанций: Шерабадской ФЭС мощностью 457 МВт, Самаркандской ФЭС мощностью 220 МВт, а также Джизакской ФЭС мощностью 220 МВт. Общий портфель проектов Masdar в Узбекистане на текущий момент составляет более 2 миллиардов долларов, суммарная генерирующая мощность строящихся электростанций составляет 2,5 ГВт.
В партнерстве с компанией Mubadala осуществляется проект расширения мощностей Талимарджанской теплоэлектростанции.
С ведущей компанией DP World прорабатываются вопросы развития деятельности мультимодального хаба и экономической зоны «Навои», а также модернизации системы таможенного администрирования.
Кроме того, осуществляется целый ряд крупных проектов в области сельского хозяйства, здравоохранения, логистики, цифровизации и других направлениях.
Успешно действует Узбекско-эмиратская инвестиционная компания, созданная при поддержке Абу-Дабийского фонда развития. С момента начала своей деятельности она привлекла порядка 100 миллионов долларов для реализации совместных инвестиционных проектов в Узбекистане. Реализуются программы поддержки малого и среднего бизнеса, проекты в сфере образования.
В настоящее время компания ведет проработку портфеля из 17 перспективных инвестиционных проектов на общую сумму порядка 400 миллионов долларов в сферах здравоохранения, фармацевтики, логистики, туризма, сельского хозяйства и пищевой промышленности.
Налажено прямое взаимодействие между Министерством продовольственной и водной безопасности ОАЭ и Министерством сельского хозяйства Узбекистана для изучения возможностей реализации совместных программ и проектов в сельском хозяйстве и пищевой промышленности.
С правительством ОАЭ реализуется соглашение о широкомасштабном сотрудничестве в сфере повышения эффективности государственного управления, разработки долгосрочных стратегий развития, внедрения инноваций в деятельность государственных органов, повышения качества образования и подготовки кадров, обладающих современными, востребованными специальностями, развития туристической и логистической инфраструктуры.
В сфере повышения эффективности госуправления и реализации соответствующих «дорожных карт» по 25 направлениям за последние 3 года было проведено 147 совместных мероприятий, в результате чего более 2 тысяч государственных служащих Узбекистана прошли обучение в рамках профильных тренингов общей продолжительностью 34 тысячи часов.
В этом году стороны договорились о продлении на три года вышеназванного рамочного соглашения. В качестве новых направлений партнерства определены взаимодействие в сфере инноваций и искусственного интеллекта, углубление диалога по реформированию ключевых отраслей и дальнейшему совершенствованию государственного управления, подготовке современных кадров.
Также запущенный в Узбекистане в 2019 году проект «Один миллион программистов» охватил уже более 70 тысяч человек, многие из которых получили соответствующие сертификаты о квалификации. Этот проект является одним из ключевых инициатив в рамках двустороннего сотрудничества по стимулированию развития в Узбекистане сферы информационно-коммуникационных технологий. Его реализация параллельно позволяет решить вопросы квалификации и трудоустройства молодежи.
Таким образом, за последние годы созданы весьма благоприятные предпосылки, дающие возможность Ташкенту и Абу-Даби вывести двусторонние отношения на уровень стратегического партнерства. Этому могут благоприятствовать такие моменты, как:
– проведение в странах широкомасштабных программ по преобразованию социально-экономического развития. Так, сегодня Узбекистан под руководством Президента Шавката Мирзиёева перешёл к новому этапу реформ на основе принципа «От стратегии действий — к стратегии развития». В этом отношении принята Стратегия развития Нового Узбекистана на 2022 — 2026 годы, включающая направления работы по дальнейшей модернизации экономики, усиления её конкурентоспособности, привлечения зарубежных инвестиций и поступательного повышения уровня благосостояния населения.
В свою очередь, ОАЭ приступили к реализации долгосрочной программы развития, нацеленной на диверсификацию экономических связей, привлечения дополнительных иностранных инвестиций, освоения новых рынков сбыта, развития научно-технологического, производственного и экспортного потенциала страны;
– реализация в Центральной Азии крупных трансрегиональных транспортно-коммуникационных проектов, которые открывают большие перспективы в деле развития торгово-экономического взаимодействия. В этом отношении строительство Трансафганского транспортного коридора и железной дороги Китай–Кыргызстан–Узбекистан являются наиболее важными.
Подобная перспектива вкупе с планами узбекской стороны вступить во Всемирную торговую организацию в перспективе позволит значительно интенсифицировать динамику торгово-экономических обменов между двумя государствами;
– ускоренное внедрение цифровых технологий в экономике. Новый Узбекистан стремительно двигается в сторону цифровизации экономики. Разработана и реализуется стратегия «Цифровой Узбекистан-2030», в рамках которой долю цифровой экономики в ВВП страны планируется увеличить к 2023 году в 2 раза.
Подобные планы нашей страны делают ОАЭ естественным партнёром в этой области. Эмираты уже входят в число государств, опережающих большинство государств мира по внедрению принципов цифровой экономики;
– нацеленность государств в приоритетном порядке развивать туристическую отрасль. Обе страны обладают высочайшим потенциалом для взаимодействия в сфере туризма. Благодаря своей развитой инфраструктуре и высокому уровню сервиса, ОАЭ являются одним из самых популярных в мире туристических направлений. По объему выездных туристических поездок, количество которых ежегодно составляет около 3,5 миллиона человек, страна занимает одно из ведущих мест в регионе.
Узбекистан, располагающий богатым культурно-историческим наследием, благоприятными климатическими условиями и внутренней стабильностью, выступает перспективным туристическим направлением для населения ОАЭ, в первую очередь за счет возможности совершить в страну зиерат-туризм. Наращиванию турпотока из ОАЭ и других стран Залива будет способствовать решение об отмене въездных виз гражданам этих стран в Узбекистан.
В этой связи можно с уверенностью отметить, что Ташкент и Абу-Даби являются долгосрочными партнерами, интересы которых совпадают по большинству направлений взаимодействия. Стороны реализуют национальные стратегии развития взаимодополняющего характера. Наблюдается высокий уровень двусторонних отношений, включая регулярный диалог на высшем уровне.
Все это на фоне трансформации современной системы международных отношений, формирующейся новой модели глобальной экономики и торговли, несомненно, будет способствовать дальнейшему сближению Узбекистана и ОАЭ, выстраиванию еще более близких межгосударственных отношений во благо интересов народов наших стран.