Давлатимиз раҳбарининг тарихда биринчи марта халқ вакилларига йўллаган Мурожаатномаси Ўзбекистонда ижобий ўзгаришлар учун стратегик асос бўлиб, мамлакатимиз ва чет эл эксперт -доираларида кенг қўллаб-қувватланмоқда.
Халқаро ҳамжамият томонидан Мурожаатномага чуқур эътибор билан қаралаётгани юртимизда кечаётган янгиланишлар республикамиз имижини шакллантиришда муҳим аҳамият касб этишидан далолатдир. Чунки ташқаридан билдирилаётган фикрлар, қарашлар ислоҳотларнинг ҳақиқий кўламини баҳолаш имконини беради. Масалан, озарбайжонлик таниқли сиёсатшунос Тофиқ ¬Аббосов Мурожаатномани таҳлил қилар экан, Шавкат Мирзиёевнинг фикрларидан, хулосаларидан Ўзбекистонда янги сиёсий маданият шаклланаётганини англаш мумкинлигини ёзади. Экспертнинг қайд этишича, Ўзбекистон раҳбари мазкур масъулиятли лавозимга киришганининг илк кунлариданоқ халқ ва ҳокимият муносабатларини манманлик, ёпиқлик ҳамда ишончсизликдан “тозалаш”га алоҳида урғу берди. ¬Ўзбекистон Республикаси Президенти Халқ қабулхонаси ва Виртуал қабулхонаси тизими фуқаролар билан ишлашда принципиал жиҳатдан янги демократик институтга айланди ҳамда ўз натижаларини бера бошлади. Қабулхоналарга бир йил ичида 1,5 миллиондан ортиқ мурожаатлар бўлгани, уларда кўтарилган муаммолар вақтида ҳал қилингани ҳам чинакам халқ ҳокимияти ифодаси саналади. Т. Аббосовнинг фикрича, Ўзбекистон бу борада бош¬қаларга ўрнак бўладиган механизм ярата олди. Шавкат Мирзиёевнинг ушбу ташаббусидан сўнг шуни комил ишонч билан айтиш мумкинки, Ўзбекистон шароитида мазкур ишонч муҳитига дарз кетмайди. Бу фикрни бугун жуда кўплаб экспертлар ¬баҳоларида учратиш мумкин.
Жон Хопкинс университети ҳузуридаги Марказий Осиё ва Кавказ институти (АҚШ) раҳбари Фредерик Старрнинг таъкидлашича, Президентнинг Олий Мажлисга Мурожаатномаси Ўзбекистоннинг кенг маънода глобал рақобатдош иқтисодиёти ва очиқ бошқарув тизимига эга бўлган замонавий давлат сифатида ривожланишини ифодалайди. У ўзбек халқининг хоҳиш-иродаси асосида истиқболдаги вазифалар изчил амалга оширилишига ишонч билдирди.
Покистондаги “Дефенcе Жоурнал” журнали геосиёсат ва иқтисодиёт бўлими раҳбари Маҳмуд-ул-Ҳасан Хон мамлакатнинг марказий нашрларидан бири — “Тҳе Натионал Cоуриер” газетаси сайтидаги мақоласида Ўзбекистон Президентининг парламентга Мурожаатномасини “Ўзбекистонни ривожлантириш учун янги “Буюк хартия” деб эътироф қилди ҳамда бу таъриф бутун Покистон жамиятида кенг акс садо ¬берди.
Ўз навбатида, Германия — Осиё иқтисодий форуми бошқаруви аъзоси ¬Михаэл Борхман мазкур дастуриламал ҳужжат муфассал ишлаб чиқилганини, ҳар бир вазифани амалга ошириш учун аниқ чора-тадбирлар, “йўл харитаси” белгилаб олинганини қайд этди.
Варшава сиёсий фанлар институти профессори Януш Залежнийнинг сўзларига кўра, Ўзбекистон Президентининг Мурожаатномаси демократиянинг ҳа¬қиқий ифодаси сифатида мамлакат ривожининг деярли барча қиррасини қисқа ва ўрта муддатга қамраб олган кенг кўламли ижобий ислоҳотлар дастуридир.
Гап давлатни кенг кўламда ислоҳ қилиш ҳақида кетганда, шахснинг тарихий хизматларини муносиб баҳолаш, албатта, ўринлидир. Хитой замонавий халқаро муносабатлар академияси инс¬титути бўлими бошлиғи Дин Сяосиннинг айтишича, ўтган бир йил давомида Шавкат Мирзиёев мамлакатни модернизация қилиш ва янгилашда мислсиз ислоҳотларни амалга ошириб, жасорати, улкан салоҳияти ва юқори ташкилотчилик қобилияти билан барчани ҳайратлантирди.
Украинадаги машҳур “Европа — Осиё — Медиа” нашри бош муҳаррири ¬Артур Гашенко Ўзбекистоннинг сўнгги ютуқларини ¬таҳлил қилиб, давлатнинг ¬муваффақиятли ўзгариши, минтақанинг барқарор, тинч ривожланиши учун мамлакат раҳбарияти нима қилиши ¬зарурлиги ва қай йўналишда ҳаракатланиши кераклиги бўйича аниқ тасаввурга эгалигини ёзади.
Шу маънода, мамлакатимизда 2018 йилга ном берилиши ҳам хорижий экспертларнинг эътиборидан четда қолмади. Хусусан, Болтиқ янгиликлари хизмати (Латвия)нинг халқаро хабарлар муҳаррири Алвис Эглитис Шавкат Мирзиёевнинг Мурожаатномада 2018 йилга “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили” деб ном бериш бўйича ташаббусини юқори баҳолаб, мамлакат келажаги — инновациялардан иборатлигини таъкидлади. Шунингдек, Ўзбекистондан етишиб чиққан буюк аждодлар, олиму фузалолар Шарқ Уйғониш даври ва қадимий тамаддунларнинг энг буюк намояндалари ҳисобланиб, мамлакат бу тарихий меросни давом эттиришга ва замонавий дунёда ҳам тарақ¬қиётнинг етакчиси бўлишга тайёр”, дея ёзади Эглитис.
Чет эллик экспертлар барча йўналиш, шу жумладан, давлат бошқарувини такомиллаштириш бўйича вазифалар аниқ мақсадларга, натижаларга қаратилганини қайд этишмоқда. Масалан, Сан Пабло-Мадрид университети профессори Антонио Алонсо Маркоснинг фикрича, “қуруқ демо¬кратик атамалар ва шиорлар билан ўралашиб қолмасдан” давлат ҳокимияти тизимини чинакамига ислоҳ қилиш ¬режалаштирилган.
Анқара стратегик тадқиқотлар маркази (“АнкаСАМ”) директори Меҳмет Сейфитдин Эролнинг қайд этишича, Ўзбекистон эндиликда заиф бир мамлакат эмас, балки замонавий воқеликларга босиқлик билан ёндашадиган, ўз имконият ва камчиликларини холис баҳолай оладиган ҳамда устувор йўналишлари ва стратегик мақсадларини мустақил белгилашга қодир бўлган етук давлатга айланди. Бу янги Ўзбекистондир.
Чет эллик экспертлар суд-ҳуқуқ ¬ислоҳотларини Ўзбекистоннинг адолатли жамият қуриш йўлидаги интилиши сифатида кўрмоқда. Туркия адвокатлар ассоциацияси ижроия кенгаши аъзоси Курша Карачабейнинг сўзларига қараганда, Ўзбекистонда бутун дунёда кенг тарқалган қабиҳ иллат — коррупцияга қарши курашиш бўйича 2017 йилда қабул қилинган Давлат дас¬тури замонавий талабларга, шунингдек, Иқтисодий ҳамкорлик ва тарақ¬қиёт ташкилоти доирасида қабул қилинган коррупцияга қарши кураш бўйича Истанбул ҳаракат режаси қоидаларига тўла мос келади. Бу кучли сиёсий хоҳиш-ирода ифодаси бўлиб, миллий қонунчиликни коррупцияга қарши ¬халқаро стандартларга уйғунлаштиришда муҳим аҳамият касб этади.
“БРИКС” Савдо-саноат палатаси бошқаруви аъзоси Ражеш Мехта (Ҳиндистон)нинг назарида, суд тизими мустақиллиги ва адолатлилиги ҳамда коррупцияга барҳам бериш ҳар қандай мамлакат тараққиётида ҳал қилувчи аҳамиятга эга. Бу, авваламбор, халқнинг ҳокимият органларига ишончи мустаҳкамланишида намоён бўлади. Акс ҳолда, жамиятнинг тўлақонли ва барқарор ривожланиши ҳақида гапириш ноўрин. Чунки одамлар ўз ҳукуматига ишонмаса, жамиятда турли “жарлик”лар пайдо бўлади..
Италиянинг Марказий Осиё тадқиқотлари ассоциацияси (АСИАC) аъзоси Фабио Индеонинг айтишича, Шавкат Мирзиёев учун Ўзбекистонни дунёга очиш энг муҳим йўналиш бўлиб, бу ички иқтисодий ўсишга, чет эл инвестицияларини ва бизнесини жалб қилишга туртки беради.
Гунадарма университети (Ҳиндистон) Эко Шри Маргиантининг айтишича, ҳозирги кунда мамлакатни муваффақиятли ривожлантиришнинг асосий омили истеъдодли одамлар ва уларнинг инновацион ғоялари ҳисобланади. Бу фаол тадбиркорлик билан уйғун ҳолда Ўзбекистонда замонавий индустрияни равнақ топтириш учун ўзига хос платформа бўлиши мумкин. Бугунги кунда кўплаб ривожланган ва ривожланаётган мамлакатлар “старт-ап”лар, бошқа замонавий тадбиркорлик турларини тараққий топтириш учун майдонлар яратмоқда. Ўзбекистон ушбу йўлда фаол рақобат қилиши ¬мумкин.
Ижтимоий соҳалардаги ислоҳотлар аҳоли ҳаётини яхшилашга қаратилган. Бу ҳақда Грециянинг Дипломатия ва халқаро муносабатлар институти директори Андреас Андрианопулос шундай фикр билдиради. Унинг айтишича, келажак авлодга киритилган инвестиция энг тўғри сармоядир. Чунки мамлакатнинг фаровонлиги, шубҳасиз, аҳолининг, айниқса, ёшларнинг таълим сифатига боғлиқдир. Ўсиб келаётган авлод эса ҳар қандай давлат тараққиётининг локомотиви ҳисобланади. Ўзбекистонда турли соҳалар учун малакали кадрлар тайёрлаш бўйича кенг кўламли ислоҳотлар олиб борилмоқда. Жумладан, 2017 — 2021 йилларда Олий таълим тизимини комплекс ривожлантириш дастури яқин келажакда ўз мевасини беради. Ўзбекистон айнан инсон ресурслари туфайли барча йўналишда юқори натижаларга эришади.
Хорижлик экспертлар Мурожаатномада белгиланган хавфсизлик, миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни таъминлаш ҳамда ташқи ¬сиёсат соҳасидаги устувор йўналишларни қизғин қўллаб-қувватламоқда. Мисол учун, Полша кимё саноати палатаси раиси Кшиштоф Карбинскининг фикрича, Ўзбекистон минтақада ҳам, дунёда ҳам юксак ҳурмат қозона олишини кўрсата билди. Ўзбекистон раҳбариятининг ташаббуслари етакчи халқаро ташкилотлар томонидан ижобий кутиб олинмоқда ва кўп ҳолларда дипломатик муваффақият сифатида эътироф этилмоқда.
Чет эллик экспертлар баҳолари Ўзбекистон танлаб олган Ҳаракатлар стратегияси нечоғли тўғрилигини кўрсатади. Албатта, танлаган йўлимиз осон эмас. Аммо қатъий азму қароримиз, сиёсий ирода ва халқ қўллаб-қувватлаши билан кўзланган эзгу мақсадларга эришиш мумкин.
Суҳроб Юсупов,
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти бўлими раҳбари
Американинг «Real Clear World» оммабоп нашрида чоп этилган «Corsair LLC» консалтинг компанияси бошқарувчи директори Жеймс Дурсонинг «Ўзбекистон янги марраларни кўзламоқда» номли мақоласи мамлакатимиз ахборот маконида ва экспертлари ҳамжамиятида катта қизиқиш уйғотди.

Новая «Великая хартия» Узбекистана
Первое в истории Узбекистана Послание главы государства к народным представителям явилос стратегическим ориентиром для далнейших позитивных изменений в стране, получило поддержку всех государственных и общественных институтов.
Широкая реакция международного сообщества на Послание свидетелствует о присталном внимании к процессам в узбекистанском обществе, об их влиянии на формирование нового имиджа страны.
Взгляд со стороны помогает оценит реалные масштабы реформ. Так, анализируя Послание с точки зрения развития политической системы Узбекистана, известный азербайджанский политолог Тофик Аббасов пишет, что в смыслах, примерах, доводах Шавката Мирзиёева подстрочником выступает несущий элемент, который так или иначе формирует в стране новую политическую културу. Эксперт отмечает, что глава Узбекистана с первых дней работы на ответственном посту видит смысл в том, чтобы «разминироват» отношения власти и народа от «зарядов» высокомерия, келейности и недоверия. В этом ключе политолог подчеркивает, что появившаяся система народных приемных и Виртуалной приемной Президента Республики Узбекистан стала принципиално новым демократическим институтом в работе с гражданами и дала ожидаемый эффект. Тот факт, что за год в приемные обратилос более 1,5 миллиона граждан и их проблемы были успешно решены, и yeст воплощение истинного народовластия, которого люди не толко в Узбекистане, но и в других странах порой дожидалис подолгу, впадая в уныние и пессимизм. По мнению Т. Аббасова, Узбекистан смог выработат свой поучителный алгоритм. После этой инициативы Президента Узбекистана можно не сомневатся, что в узбекских реалиях не может быт провала атмосферы доверия, — считает эксперт, и данное мнение звучит сегодня во многих экспертных оценках.
Руководител Института Централной Азии и Кавказа при университете Джона Хопкинса (США) Фредерик Старр отметил, что в широком смысле Послание представляет собой всеобъемлющее видение развития Узбекистана как современного государства с глобалной конкурентоспособной экономикой и открытой системой управления. Он выразил уверенност в компе¬тентности и самоотверженности узбекского народа, подчеркнув уверенност в последователной реализации планов.
Заведующий отделом геополитики и экономики пакистан¬ского журнала «Defence Journal» Мехмуд-ул-Хасан Хан в стате на веб-сайте централной газеты Пакистана «The National Courier» назвал Послание Президента Узбекистана парламенту «новой «Великой хартией» развития Узбекистана». Кстати, статя так и называлас и вызвала в пакистанском обществе широкий резонанс.
В свою очеред член правления Германско-азиатского экономического форума Михаэл Борхман характеризовал Послание как детализированную «дорожную карту» с конкретными мерами, средствами и инструментами их реализации.
По мнению профессора Варшавского института политических наук Януша Залежного, Послание Президента Узбекистана пронизано демократическим духом и является масштабной программой позитивных реформ, которая охватывает практически все аспекты развития страны на кратко- и среднесрочную перспективу. Он также отмечает, что масш¬таб и темпы реформ беспрецедентны, а ряд инициатив уже обрел свои конкретные практические очертания.
Когда реч идет о реформаторстве в масштабах государства, не обойтис без оценки исторической роли личности. В этом контексте глава отдела Централной Азии Института КАСМО (КНР) Дин Сяосин отмечает, что в течение года Шавкат Мирзиёев проявил замечателную храброст, а также высокий потенциал и выдающиеся организатор¬ские способности в реализации широкомасштабных социално-экономических реформ, модернизации и обновлении страны. Главный редактор популярного украинского издания «Eвропа-Азия-Медиа» Артур Гашенко пишет, что анализ последних достижений Узбекистана подтверждает, что у руководства страны yeст четкое понимание того, что надо делат и в какую сторону необходимо двигатся для успешного изменения государства, достижения устойчивого, мирного развития региона.
В этом контексте, конечно, не осталос без внимания зарубежных экспертов объявление названия 2018 года, задач, определенных в Послании. Редактор международных новостей Балтийской службы новостей (Латвия) Алвис Эглитис обращает внимание аудитории на то, что в Послании Шавкат Мирзиёев предложил объявит 2018 год Годом поддержки активного предпринимателства, инновационных идей и технологий, обосновав данную инициативу тем, что будущее страны — за инновациями. Узбекистан, на земле которого созидали и творили величайшие умы Восточного ренессанса и древних цивилизаций, достойно продолжает это историческое наследие и готов выступит в качестве лидера развития в современном мире, — пишет Эглитис.
Зарубежные эксперты отмечают целенаправленност всех обозначенных задач, в том числе по совершенствованию системы госуправления. Так, профессор Университета Сан Пабло-Мадрид Антонио Алонсо Маркос высказал мнение, что Президент Шавкат Мирзиёев намерен проводит реалные реформы государственной власти, а не «играт с общими демократическими терминами и лозунгами». Директор Анкарского центра стратеги¬ческих исследований Анкары AnkaSAM Мехмет Сейфитдин Эрол отмечает, что Узбекистан болше не является хрупкой республикой, а стал зрелым государством, спокойно реагирующим на современные реалии, объективно оценивающим свои преимущества и недостатки и способным самостоятелно определят приоритеты и стратегические цели. Это — новый Узбекистан.
Судебно-правовые реформы рассматриваются зарубежными экспертами как стремление Узбекистана к построению справедливого общества. Член исполнителного совета Ассоциации адвокатов Турции Куршат Карачабей отмечает, что о новых шагах Узбекистана по противодействию такому широко распространенному во всем мире виду преступности, как коррупция, свидетелствует принятие в этом году специалной Государственной программы, отвечающей современным требованиям и органично вписывающейся в положения Стамбулского плана по антикоррупционной политике Организации экономического сотрудничества и развития. Этот факт является проявлением силной политической воли и важным шагом в гармонизации националного законодателства с международными антикоррупционными стандартами.
Независимост и справедливост судебной системы, а также искоренение коррупции имеют чрезвычайное значение для развития любой страны, считает член правления Торгово-промышленной палаты «БРИКС» Раджеш Мехта (Индия). Это прежде всего обеспечит доверие народа к власти. Иначе нелзя говорит о полноценном и устойчивом развитии общества, вед при отсутствии доверия граждан к своему правителству в обществе формируются различные «линии разлома».
Член Италянской ассоциации исследований Централной Азии (ASIAC) Фабио Индео отметил, что открытие Узбекистана миру является ключевым приоритетом для Шавката Мирзиёева, стимулирующего внутренний экономический рост, привлечение иностранных инвестиций и бизнеса за счет либерализации и реформ.
По мнению ректора Университета Гунадарма (Индия) Эко Шри Маргианти, в настоящее время главным фактором успешного развития страны являются талантливые люди и их инновационные идеи, которые вкупе с активным предпринимателством смогут стат платформой для поднятия современной индустрии в Узбекистане. Сейчас многие развитые и развивающиеся страны создают площадки для развития стартапов и других видов современного предпринимателства, и Узбекистан, встав на этот пут, сможет активно конкурироват на мировом рынке.
Реформы в социалной сфере нацелены на улучшение жизни населения. Об этом в своем комментарии говорит и директор Института дипломатии и международных отношений Греции Андреас Андрианопулос, он считает инвестиции в подрастающее поколение наиболее правилным вложением. Благополучие страны, несомненно, зависит от уровня образованности населения, а именно молодого поколения, которое является локомотивом развития любого государства. В Узбекистане уже многое сделано в сфере подготовки квалифицированных кадров для разных областей. Принятая Программа комплексного развития системы высшего образования на 2017—2021 годы в ближайшем будущем даст свои плоды, и благодаря человеческому ресурсу Узбекистан достигнет высоких показателей во всех сферах.
Всемерную поддержку зарубежных экспертов получили и поднятые в Послании вопросы обеспечения безопасности и продолжения конструктивной внешней политики. Так, председател Полской палаты химической промышленности Кшиштоф Карбински считает, что Узбекистан продемонстрировал стремление добится для страны уважения как в регионе, так и в мире в целом. Смелые шаги узбекского руководства встречают понимание в ведущих международных организациях и нередко характеризуются как дипломатический триумф.
Оценки зарубежных экспертов говорят о верности выработанной Узбекистаном Стратегии действий. Избранный пут не прост. Но yeст решимост, политическая воля и поддержка народа.