Коронавирус пандемияси дунё мамлакатларининг диний ҳаётига ўзгаришлар киритди. Барча динлар вакиллари COVID-19 туфайли кутилмаган вазиятга тушиб қолдилар. Турли минтақалардаги барча динларнинг зиёрат масканлари узоқ вақт давомида ёпиб қўйилди. Мусулмонлар ва насронийлар ўзларининг муҳим байрамлари бўлмиш Рамазон ва Пасха байрамларини нишонлай олмадилар. Бунинг асосий сабаби – улар коронавируснинг тарқалишини олдини олиш мақсадида дунёнинг кўплаб мамлакатлари ҳукуматлари томонидан ўрнатилган қоидалар билан чекланган эди.
Саудия Арабистони ҳукумати эпидемиологик вазият ёмонлашувини олдини олиш мақсадида муқаддас Каъбанинг атрофини девор билан ўради ва зиёратчиларнинг Маккага ташриф буюришини тақиқлади.
Вазиятга оқилона баҳо бериш учун пандемия муаммоси инсонларнинг эркин ҳаракатланиши учун жиддий тўсиқларни пайдо қилганини тўғри тушуниш керак. Инсоният ҳатто кўплаб энг ривожланган давлатларнинг соғлиқни сақлаш тизими ҳам вакцина ва самарали даво усулларининг йўқлиги сабабли саросимага тушиб қолганининг гувоҳи бўлди.
Одамлар ўртасидаги жисмоний алоқани қатъий чеклаш инфекция тарқалишини минималлаштиришнинг ягона самарали усули эканлиги аён бўлди. Буларнинг барчаси миллий ва халқаро ҳужжатларда мустаҳкамланган инсоннинг асосий ҳуқуқларининг чекланишини англатади. Булар диний эҳтиёжлар, жумладан зиёратларга бориш, диний таълим ва бошқа эҳтиёжларни қондиришни ўз ичига олади.
ЖСТ ва БМТ пандемия даврида диний жамоаларга муқаддас Рамазон ойи ва диний маросимларни ўтказиш учун қатор қўлланма ва принципларни тақдим этди.
Дунёдаги барча динлар янги воқеликка мослаша бошладилар. Рим Папаси онлайн режимида якшанба ваъзларини ва месса ибодатини амалга ошира бошлади. Миср, Туркия, Индонезия, Германия масжидларида беш маҳаллик намоз ибодатларини онлайн-трансляция қилиш амалиёти кенг қўлланилди.
Намоз ва диний қоидаларни ўз ичига олган онлайн-иловалар оммалашди. Бундай иловаларни компьютерлар ва телефонларга юклаб олиш сони 2019 йил март ойи билан таққослаганда, 2020 йилда 275% га ўсди. Google қидирув тизимида диний контентда бўлган саволлар 30% га кўпайди.
Дунёнинг деярли барча мамлакатларида жамоа ибодатларини амалга оширишга бўлган чекловлар диний сайтларга бўлган қизиқишнинг кескин ўсишига олиб келди. «QratorLabs» компаниясининг маълумотларига кўра, диний сайтларга бўлган трафик истеъмол қилиш ҳажми 2019 йил март ойи билан таққослаганда, жорий йилда 500%га ошган.
Пандемия Ўзбекистон фуқароларининг диний ҳаётига ҳам таъсир қилди. Мамлакатимиздаги диний ташкилотлар ва қўмита давлат институтларининг карантин чораларини кўриш, жумладан диний тадбирларни ўтказишга бўлган чекловларни қўллаб-қувватладилар.
Хусусан, барча ибодат муассасаларида оммавий ибодатларни амалга ошириш тақиқланди: масжидлар, черковлар, синагоглар ёпилди, мадраса ва якшанба мактабларидаги дарслар бекор қилинди; муқаддас Рамазон ойида диний ибодатларни амалга ошириш (жумладан, карантин даврида дафн маросимлари) тартиби ўзгарди.
Таъкидлаш жоизки, юқорида кўрсатилган ҳар бир масала юзасидан Ўзбекистон Уламолар кенгашининг тегишли фатвоси ва Ўзбекистон мусулмонлари идорасининг тавсиялари нашр этилди. Улар йирик ислом диний ташкилотлар ва турли мамлакатлар уламоларининг фатво ва хулосаларини ўрганиш асосида ишлаб чиқилди ҳамда Қуръон оятлари ва ҳадислар билан тасдиқланди.
Мамлакатимиз масжидларида Қуръон хатми ва таровеҳ намозларини онлайн-трансляция қилиш амалиёти кенг қўлланила бошлади. Ўзбекистон мусулмонлари идорасининг бўлимлари вилоятларда мунтазам равишда Қуръонни онлайн-ўқиш жадвалини тақдим этди ва ижтимоий тармоқларда тегишли видеоматерилларни жойлаштиришди.
Ўзбекистон, Қозоғистон ва Қирғизистон мусулмонлари идоралари ўртасида онлайн-маслаҳатлар ўтказилди. Бундан кўзланган асосий мақсад – 2020 йилда муқаддас Рамазон ойининг кириб келиш ва тугаш санаси, Қурбон ҳайити байрами кунини аниқлаштириш ҳамда закот, фитр садақаси ва фидя миқдорини белгилаш масалаларини муҳокама қилишдир.
Закот, фитр садақаси ва фидя миқдори белгиланганидан сўнг, Ўзбекистон мусулмонлари идораси закот тўловлари ва садақаларни онлайн-иловалар орқали амалга оширишни тавсия қилди.
Маълумки, дин бу каби глобал инқирозларда муҳим роль ўйнади ва пандемия даврида одамларга умид беради.
Айни дамда ҳуқуқ соҳасидаги халқаро экспертлар дин соҳасидаги чекловларга нисбатан ўз фикр-мулоҳазаларини билдирар эканлар, диндорларнинг асосий ҳуқуқлари борасидаги барча чекловлар ҳуқуқий асосга эга бўлиши, оқилона ва умуман олганда, улар хизмат қилаётган мақсадга мос келиши лозим деб таъкидламоқдалар.
Бу маънода кенг кўламли эпидемиологик вазият давлат институтлари учун жиддий синов бўлди. Бунда ушбу институтлар дин эркинлиги ва фуқароларнинг саломатлигини муҳофаза қилиш ўртасида тенгликни таъминлаш масаласи пайдо бўлди.
Соғлиқни сақлаш органларининг тавсияларини назар-писанд қилмаслик масъулиятсизлик бўлар эди. Ҳукуматлар диндорларнинг хавфсиз шароитларда ибодат қилишини таъминлайдиган махсус чораларни кўришлари жуда муҳим эди.
Шуни ҳисобга олган ҳолда, Ўзбекистон ҳукумати жойларда эпидемиологик хавфсизлик бўйича «яшил» зона пайдо бўлишига қараб, ушбу ҳудудлардаги диний ташкилотлар фаолиятини қайта тиклашга қарор қилди. Айни дамда ушбу объектлар барча санитария қоидаларига риоя қилган ҳолда фаолият юритиши лозим: барчанинг тиббий ниқоблар ва қўлқопда бўлиши, дезинфекция «йўлаклари» билан таъминланганлик, ижтимоий масофага риоя қилиш, ибодат муассасасига киришда ташриф буюрувчиларнинг тана ҳароратини ўлчаш шулар жумласидандир.
Умуман олганда, уламоларнинг тегишли фатволари ва чеклов тавсияларини киритиш орқали эпидемиологик таҳдидга қарши тўғри жавоб қайтариши жамиятда ижтимоий барқарорликни сақлашга ёрдам берди.
Айни дамда Ўзбекистон диний муассасаларининг давлат институтлари билан ҳамкорликда тўплаган тажрибаси бу каби ҳолатларга самарали жавоб қайтариш имконини беради.

Религия адаптируется к пандемической реальности
Пандемия коронавируса внесла свои коррективы в религиозную жизнь стран мира. Последователи всех религий оказались в беспрецедентной ситуации из-за COVID-19. Места поклонения всех религий на разных континентах были закрыты в течение длительного времени. Верующие монотеистических конфессий не смогли отпраздновать свои главные праздники Рамадан и Пасху. Причина в том, что они были ограничены правилами, установленными правительствами многих стран мира для недопущения распространения коронавируса.
В целях предотвращения ухудшения эпидемиологической ситуации власти Саудовской Аравии обнесли стеной святыню Каабу, запретив паломникам посещение Мекки.
Для адекватной оценки ситуации необходимо понимать, что пандемическая проблема, с которой столкнулся весь мир, создала серьезные преграды для свободного передвижения людей. Человечество стало свидетелем того, что в отсутствие вакцины и эффективного лечения национальные системы здравоохранения большинства государств даже самых развитых были в потрясении.
Строгое ограничение физического контакта между людьми оказалось единственным эффективным средством, сводящим к минимуму распространение инфекции. Все это означало определенное ограничение основных прав человека, закрепленных в национальных и международных правовых документах. К ним относится и право на свободное удовлетворение религиозных потребностей, в том числе в отправлении обрядно-культовой практики, религиозном образовании и других потребностей.
ВОЗ и ООН во время пандемии представили ряд руководящих принципов и рекомендаций для религиозных общин, включая проведение священного месяца Рамадан и религиозных ритуалов.
Примечательно, что религии во всем мире начали адаптироваться к новой реальности. Папа Римский Франциск начал произносить воскресные проповеди в режиме онлайн и в таком же формате совершать мессы. Широкое применение в мечетях Египта, Турции, Индонезии, Германии получила практика онлайн-трансляции пятничных молитв.
Выросла популярность онлайн-приложений с содержанием молитв и канонических правил. По сравнению с мартом 2019 года количество загрузок подобных приложений на компьютеры и телефоны в 2020 году выросло на 275%. Запросы на религиозный контент в поисковой системе Google увеличились на 30%.
Практически во всех странах мира ограничения на проведение коллективных богослужений способствовали резкому росту интереса верующих к религиозным сайтам. Согласно данным компании «QratorLabs», по сравнению с мартом 2019 года объём потребления трафика на религиозных сайтах в аналогичный период текущего года увеличился на 500%.
Пандемия внесла свои коррективы и в религиозную жизнь узбекистанских верующих. Религиозные организации и духовенство страны выразили поддержку институтам государства в соблюдении карантинных мер, в том числе ограничений на проведение религиозно-обрядовых мероприятий. В частности, были отменены публичные богослужения и мероприятия во всех культовых учреждениях; закрыты мечети, церкви, синагоги, отменены занятия в медресе и воскресных школах; изменен порядок проведения религиозных обрядов в период Рамадана (включая похоронные обряды в период карантина), предполагающий скопление людей и физический контакт между ними.
Следует отметить, что по каждому вышеуказанному вопросу были изданы соответствующая фетва Совета улемов Узбекистана и рекомендации Управления мусульман Узбекистана. Они разработаны по итогам изучения фетв и заключений крупных исламских религиозных организаций и улемов других мусульманских стран, а также подкреплены аятами из Корана и хадисами.
Широкое применение в мечетях страны нашла практика онлайн-трансляции чтений Корана и таравих-намазов. Подразделения Управления мусульман Узбекистана в регионах страны регулярно представляли график онлайн-чтений Корана и размещали соответствующие видеоматериалы в соцсетях.
Проведены онлайн-консультации между представителями Управлений мусульман Узбекистана, Казахстана и Кыргызстана. Цель мероприятия – обсуждение вопросов установления дат начала и окончания месяца Рамадан в 2020 году, Курбан-хайита, а также определения стоимости закята, фитр-садака и фидии.
После установления стоимости закята, фитр-садака и фидии Управления мусульман Узбекистана рекомендовало осуществлять взносы и пожертвования через онлайн-приложения.
Как известно, религиозный фактор играет важную стабилизирующую роль во время подобных глобальных кризисов и может «предложить надежду» на фоне разрушительной пандемии. Религия остаётся неотъемлемой частью истории, особенно с учетом того, что традиции, верования и институты играют значительную роль в повседневной жизни для многих людей во всем мире.
В то же время международные эксперты в области права, комментируя ограничительные меры в сфере религии, утверждают, что все ограничения основных прав верующих должны иметь правовую основу, быть необходимыми, адекватными, разумными и в целом соразмерными цели, которой они служат. В этом смысле масштабная эпидемиологическая угроза стала серьезным испытанием для государственных институтов, перед которыми встал вопрос обеспечения соблюдения баланса между свободой вероисповедания и охраной здоровья граждан.
Недооценивать рекомендации органов здравоохранения было бы безответственно. Вместо этого было принципиально важно, чтобы правительства приняли специальные меры, позволяющие верующим поклоняться в безопасных условиях на фоне роста (снижения) эпидемиологической кривой.
С учетом этого, по мере достижения «зеленой» зоны эпидемиологической безопасности на местах правительство Узбекистана приняло решение о возобновлении на этих территориях деятельности религиозных организаций. При этом объекты должны работать с соблюдением всех санитарных норм: наличие у прихожан и самого духовенства масок и перчаток, обеспечение дезинфицирующими «коридорами», социальной дистанции, измерение температуры тела прихожан при входе в культовое учреждение.
В целом, своевременная и должная реакция официального духовенства на эпидемиологические угрозы посредством внесения соответствующих фетв и рекомендаций ограничительного характера содействовали поддержанию социальной стабильности в обществе, а также внесли вклад в предотвращение масштабного распространения инфекции среди верующих. При этом в будущем накопленный опыт религиозных учреждений Узбекистана совместно с институтами государства позволит эффективно реагировать на подобные форс-мажорные ситуации.