Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг Ўзбекистонга кутилаётган давлат ташрифи икки мамлакат ўртасидаги стратегик шериклик ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилади.
Мулоқотга икки томонлама интилиш, Россия Федерацияси билан кўп томонлама алоқаларни қўллаб-қувватлаш аввал ҳам Ўзбекистон ташқи сиёсатининг стратегик йўналиши бўлиб келган ва бундан кейин ҳам шундай бўлиб қолади.
Ўзбекистон ҳамда Россия узоқ муддатли ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик учун мустаҳкам замин яратишга, бугунги кунга келиб икки томонлама алоқаларнинг энг муҳим йўналишларини белгилаб берган ҳамда 337 тага етган давлатлараро, ҳукуматлараро ва идоралараро битимлардан иборат пухта шартномавий-ҳуқуқий базани ишлаб чиқишга эришди.
Ўзбекистон қоғозда мавжуд бўлган келишувлар ва ўзаро манфаатли лойиҳаларни нафақат тезроқ амалда рўёбга чиқариш, балки истиқболли йўналишларда ҳам ҳамкорликни кенгайтириш ниятида. Президентимиз Шавкат ¬Мирзиёевнинг 2017 йил апрель ойида Россияга давлат ташрифи чоғида Россия Федерацияси ¬Президенти Владимир Путин билан музокаралар якунларига кўра, аввал ҳеч кузатилмаган ҳажмда — 16 миллиард АҚШ долларилик 55 та битим имзолангани ушбу мақсаднинг амалий ифодаси бўлди. Давлатимиз раҳбари қайд этиб ўтганидек, ҳар икки томондан ¬бўлаётган интилишлар ҳамкорлик алоқаларимизни янги амалий ¬мазмун, мақсадли вазифалар, аниқ дас¬тур ва лойиҳалар билан бойитади.
Ҳозирги кунгача эришилган амалий натижаларга қараб айтиш мумкинки, 2017 йил апрелдаги ташриф, ҳеч шубҳасиз, муҳим тарихий аҳамият касб этди ва икки томонлама алоқаларда бурилиш нуқтасига айланди. Ўзбекистон ва Россия муносабатларининг янги босқичи расмий Москва ва Тошкент ўртасидаги сиёсий мулоқотларга ишонч бахш этди. Мазкур ташриф амалда давлатларимиз учун деярли барча даражада ва ҳар бир долзарб йўналиш бўйича ҳамжиҳатликда ҳаракат қилиш учун кучли туртки берди.
Ўзбекистон ва Россия етакчилари эришган келишувлар ўтган йил натижаларига мувофиқ, томонларга савдо-иқтисодий, ¬сиёсий ва маданий-гуманитар соҳаларда, шунингдек, хавфсизлик масалаларида амалий натижаларга эришиш имконини берган изчил, турли даражаларда биргаликдаги ҳаракатлар учун асос бўлди. Ҳамкорликни ривожлантириш бўйича махсус ишлаб чиқилган “йўл харитаси”ни ҳаётга татбиқ этиш асносида ҳар икки томон ҳукуматлар, парламентлар ва бизнес доиралари ўртасида ўзаро биргаликдаги ҳаракатларни фаоллаштирди, қолаверса, ҳудудлар даражасида алоқаларни йўлга қўйиш жараёни бошланди.
Ҳамжиҳатликда янги марралар сари
Қайд этиш жоизки, Ўзбекистон — Россия муносабатларининг сўнгги икки йилида мамлакатларимиз ҳамкорликнинг кўплаб соҳаларида ижобий натижаларга эришди.
Биринчидан, Ўзбекистоннинг Россия билан алоқалари бутун мажмуининг асосини ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий муносабатлар ташкил этади. Кооперацияни чуқурлаштириш бўйича икки мамлакат томонидан қўйилган қадамлар Ўзбекистон ва Россия савдо алоқаларига янги суръат бағишлади. Хусусан, 2017 йилда икки томонлама савдо айланмаси 20 фоиз ўсди ва 5 миллиард долларга етди, айни пайтда Россия инвестицияси ҳажми 8,5 миллиард доллардан ошиб кетди. Шу тариқа, Россия Ўзбекистон ташқи савдо ҳажмида алоҳида ўрин тутган ҳолда, республикамиз учун муҳим савдо-иқтисодий шерик мақомида эканини яна бир бор тасдиқлади.
Охирги икки йилда бизнес-миссиялар сони сезиларли равишда ошди, бу жараёнларнинг географияси кенгайди. 2017 йилда Ўзбекистон Россиянинг 70 та минтақаси билан алоқа ўрнатди, юртимизга Россиянинг 30 субъектидан 24 та бизнес-делегация ташриф буюрди ва уларда 200 дан зиёд Россия компаниялари вакиллари қатнашди. Тармоқлар бўйича таҳлил қилсак, Ўзбекистондан Россияга экспорт қилинаётган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари учун “яшил йўлаꔬни ишга тушириш, металлни қайта ишлаш, композит материаллар тайёрлашни йўлга қўйиш, шунингдек, автомобиль саноати ва бошқа соҳалардаги корхоналар ўртасида ҳамкорлик ўрнатишга эришилди.
Ўзбекистон Республикаси ¬Президенти Шавкат Мирзиёев Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан жорий йил 9 июнда Циндаодаги учрашуви чоғида таъкидлаганидек, Ўзбекистон Россиянинг барча компаниялари билан ва ҳамма йўналишда ишончли, жиддий, аниқ иш олиб бормоқда. Бундан бир йил аввал ҳамкорлик йўналишини фақатгина нефть-газ соҳаси ташкил қилган бўлса, ҳозирги кунга келиб мамлакатларимиз ўзаро алоқа ўрнатмаган соҳанинг ўзи қолмади ҳисоб.
Россия тарафидан Ўзбекистонда АЭС қурилишининг бошланиши икки давлат муносабатларида янги йўналишга асос солмоқда. Шубҳасиз, атом энергетикасини ривожлантириш юртимиз энергетика сектори учун яқин йилларда энг долзарб масалалардан бири бўлади. Республика Марказий Осиёда ўз АЭСига эга бўлган биринчи мамлакатга айланади.
Иккинчидан, Ўзбекистон ва Россия ҳамкорлиги учун рақамли иқтисодиётни ривожлантириш соҳаси ниҳоятда истиқболли йўналиш ҳисобланади. Боиси икки мамлакат ҳам деярли бир вақтнинг ўзида давлат учун муҳим саналган ахборот технологиялари (IT)ни жорий этиш бўйича дастурни амалга оширишга киришмоқда. Хусусан, 2018 йилда Россияда “Рақамли иқтисодиёт” ҳукумат дастури тасдиқланиб, уч йиллик тадбирлар режаси ишлаб чиқилди. Ўз навбатида, рақамлаштиришнинг янги босқичига кириб келаётган Ўзбекистонда жорий йил “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технология¬ларни қўллаб-қувватлаш йили” деб эълон қилинди, мамлакат Президентининг АКТ соҳасини такомиллаштиришга қаратилган қарорлари ҳаётга татбиқ этилди.
Икки мамлакат томонидан мазкур соҳада белгиланган мақсадларни биргаликдаги саъй-ҳаракатлар асосида амалга ошириш мумкин бўлади. Рақамли иқтисодиёт, технопарклар фаолиятини йўлга қўйиш, почта алоқасини такомиллаштириш, жамоатчилик билан алоқалар бўйича мутахассислар малакасини ошириш ва IT-мутахассисларни тайёрлаш шулар жумласидандир. Ушбу вазифаларни тўлақонли рўёбга -чиқаришнинг имконияти бор. Зеро, Ўзбекистон ва Россия ¬кадрлар тайёрлаш жабҳасида ҳамкорлик қилиш учун аллақачон мустаҳкам пойдеворга эгадир.
Учинчидан, икки давлатнинг маданий-гуманитар соҳадаги ҳамкорлигини мустаҳкамлаш алоҳида эътиборга лойиқ. Чунончи, ўзбекистонлик ёшлар Россия олий ўқув юртларида таълим олишга қизиқади. Мазкур мамлакатда Ўзбекистондан бориб таҳсил олаётган талабалар сони 20 мингдан зиёд (Россиядаги хорижлик талабаларнинг 8,6 фоизи). ¬Талабалар орасида Россиянинг Тошкентдаги олий ўқув юртлари, жумладан, М. Ломоносов номидаги Москва давлат университети, И. Губкин номидаги Россия давлат нефть ва газ университети ҳамда Г. Плеханов номидаги Россия иқтисодиёт университети филиалларига талаб юқори. Мазкур олий таълим муассасаларида таҳсил олаётганлар сони икки мингдан ошади.
Жорий йилда Ўзбекистон ва Россия республикамиз ҳудудида Москва пўлат ва қотишмалар ¬институтининг Миллий технологик тадқиқотлар университети фао¬лиятини йўлга қўйди. Шунингдек, И. Сеченов номидаги 1-Москва давлат тиббиёт университети, Москва архитектура университети, Россия технологик университети филиалларини очиш бўйича келишувга эришди.
Шунинг учун жорий йил 18 октябрь куни Тошкентда биринчи қўшма таълим форумини ўтказиш алоҳида аҳамият касб этади. Унинг ишида ўзаро таълим ва илм-фан ҳамкорлигини ўрнатиш ҳамда кенгайтиришдан манфаатдор бўлган Россиянинг 80 дан ортиқ ва Ўзбекистоннинг қатор олий таълим муассасалари ректорлари иштирок этади.
Тўртинчидан, миллий, минтақавий ва халқаро хавфсизликни таъминлаш масалаларида саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш Ўзбекистоннинг Россия Федерацияси билан мустаҳкам йўлга қўйган ҳамкорлигига яна бир ёрқин мисол бўла олади.
Айни пайтда Тошкент ва Москва кенг қамровли йўналишларда, хусусан, тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш, терроризм ҳамда экстремизм, оммавий қирғин қуроллари тарқалиши, гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмаси, янги таҳдидлар ва хатарларга қарши курашиш бўйича ўзаро фаол алоқаларни йўлга қўйган.
Бешинчидан, Ўзбекистон ҳамда Россия позициялари ўхшашлиги Марказий Осиёда барқарорликни сақлаш ва мустаҳкамлаш ҳамда Афғонистон Ислом Республикасидаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш масалаларида ҳам кузатиляпти. 2017 йил февралда бўлиб ўтган Москва анжуманининг мантиқий давоми сифатида Ўзбекистон афғон ҳукумати ва бошқа халқаро иштирокчилар ¬билан ҳамкорликда жорий йил 26-27 март кунлари Афғонистон бўйича “Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик” мавзуидаги Тошкент конференциясини ўтказди.
Мазкур тадбир унинг барча қатнашчилари Афғонистонда Тинч¬лик жараёнининг асосий принципларини қабул қилиш ҳамда Афғонистон Ислом Республикаси ва қуролли мухолифат билан тўғридан-тўғри музокараларни йўлга қўйиш механизмини ишлаб чиқишга интилиш борлигини намоён этди. Конференция чоғида Россия Федерацияси Ташқи ишлар вазири Сергей Лавров қайд этиб ўтганидек, Россия Федерацияси Ўзбекистон раҳбариятининг ўз вақтида илгари сурган ташаббусини ҳар томонлама қўллаб-қувватлайди.
Ҳозирги кунда Ўзбекистон — Россия муносабатлари янги уфқлар сари ҳаракатланмоқда, икки давлат ўртасидаги алоқалар учун хос бўлган “стратегик шериклик ва иттифоқчилик” таърифи бугунги куннинг холис, соф ҳақиқатидир. Бинобарин, Ўзбекистон — Россия ҳамкорлиги Марказий Осиё минтақаси учун ҳам муҳим ўрин тутади.
Умуман олганда, Владимир Путиннинг Ўзбекистонга давлат ташрифи доирасида бўлажак тадбирлар миқёсига эътибор берсак, унинг натижасида икки мамлакат ўртасидаги дўстона ва ўзаро ишончга асосланган алоқаларни мустаҳкамлаш йўлидаги муҳим давр бошланажаги яққол намоён бўлади.

Узбекистан и Россия: стратегическое партнерство
Предстоящий государственный визит Президента Российской Федерации Владимира Путина в Республику Узбекистан предопределен сложившимся уровнем стратегического партнерства и взаимовыгодного сотрудничества двух стран. Обоюдное стремление к диалогу
За прошедшие два года достигнут качественно новый этап в развитии узбекско-российских отношений, интенсивность которых из года в год неуклонно повышается. Наращивание многопланового взаимодействия с Российской Федерацией есть и остается одним из стратегических направлений внешней политики Узбекистана.
Узбекистану и России удалось заложить незыблемый фундамент долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества, наработать солидную договорно-правовую базу, насчитывающую свыше 337 межгосударственных, межправительственных и межведомственных соглашений.
Узбекистан имеет твердое намерение не только всемерно содействовать скорейшей трансформации уже существующих на бумаге договоренностей в практические и взаимовыгодные проекты, но и активно расширять сотрудничество в перспективных направлениях. Эта цель нашла фактическое воплощение во время государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Россию в апреле 2017 года, когда
по итогам переговоров с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным было подписано 55 соглашений на беспрецедентную сумму — 16 миллиардов долларов. Как отметил глава нашего государства, обоюдное стремление сторон наполнят партнерство двух стран новым практическим содержанием, целевыми задачами, конкретными программами и проектами.
Оценивая достигнутые практические результаты, апрельский визит 2017 года, безусловно, можно охарактеризовать как встречу, имевшую важное историческое значение и переломный этап в двусторонних отношениях. Обновленный облик партнерства Узбекистана и России задал доверительный тон политическому диалогу между Москвой и Ташкентом. Данный визит придал мощный импульс узбекистан-ско-российскому взаимодействию практически на всех уровнях и по всем актуальным направлениям.
Достигнутые между узбекским и российским лидерами договоренности легли в основу интенсивной разноуровневой совместной работы, позволившей сторонам по итогам прошлого года выйти на практические результаты в торгово-экономической, политической и культурно-гуманитарной сферах, а также в области безопасности. В целях реализации специально разработанной «дорожной карты» по развитию сотрудничества стороны существенно интенсифицировали взаимодействие между правительственными, парламентскими и бизнес-кругами, а также начали процесс налаживания контактов на межрегиональном уровне.
Курс на расширение взаимодействия
За последние два года в узбекско-российских отношениях оба государства добились позитивных результатов в ряде сфер сотрудничества.
Во-первых, фундамент всего комплекса взаимодействия Узбекистана с Россией составляет взаимовыгодное торгово-экономическое сотрудничество. Предпринятые обеими странами шаги по углублению кооперации придали динамику торговым отношениям Узбекистана и России. В частности, в 2017 году двусторонний товарооборот увеличился почти на 20 процентов,
достигнув пяти миллиардов долларов, при этом общий объем российских инвестиций превысил 8,5 миллиарда долларов. Тем самым Россия подтверждает статус одного из ключевых торгово-экономических партнеров Узбекистана. На нее приходится существенная доля внешней торговли республики.
За прошедшие два года значительно увеличилось количество и расширилась география участников бизнес-миссий. В 2017 году Узбекистан наладил взаимодействие с 70 российскими регионами, нашу страну посетили 24 бизнес-делегации из 30 субъектов РФ, в которых приняли участие представители свыше 200 российских компаний. В отраслевом разрезе удалось создать успешно функционирующий «зеленый коридор» для экспорта плодоовощной продукции из Узбекистана в Россию, запустить механизм производства композиционных мате¬риалов, металлообрабатывающей продукции, кооперации пред¬приятий автомобильной промышленности и другое.
Как отметил Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе встречи с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным в Циндао 9 июня нынешнего года, Узбекистан со всеми компаниями России и во всех направлениях работает доверительно, серьезно, конкретно. И если год назад в число сфер сотрудничества входила только нефтегазовая отрасль, то сегодня нет ни одной сферы, где наши страны не сотрудничали бы.
Новым витком в отношениях двух стран становится начало строительства Россией АЭС в Узбеки¬стане. Развитие атомной энергетики, безусловно, будет в ближайшие годы одним из самых актуальных направлений для энергетического сектора нашей страны. Республика станет первым в Центральноазиатском регионе государством, имеющим собственную АЭС.
Во-вторых, весьма перспективным направлением для сотрудничества Узбекистана и России является сфера развития цифровой экономики, поскольку обе страны почти одновременно приступают к реализации программ по внедрению IT в ключевые для государства отрасли. Так, в 2018 году Россия утвердила правительственную программу «Цифровая экономика» и разработала трехлетние планы мероприятий. В свою очередь в
Узбекистане, также вступающем в новый этап цифровизации, нынешний год объявлен Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий, приняты решения Президента страны, направленные на совершенствование сферы ИКТ.
Реализация намеченных обеими странами целей в этом сегменте может быть вполне осуществлена совместными усилиями путем
создания совместной площадки для развития цифровой экономики, технопарков, совершенствования почтовой связи, повышения квалификации специалистов по связям с общественностью и подготовки IT-специалистов. Эта задача представляется более чем
реалистичной с учетом того, что Узбекистан и Россия уже имеют прочную основу для сотрудничества в области подготовки кадров.
В-третьих, особого внимания заслуживает укрепление культурно-гуманитарного сотрудничества двух стран. В частности, узбекская молодежь проявляет высокий интерес к получению образования в российских вузах. Число студентов из Узбекистана, обучающихся в РФ, превышает 20 тысяч человек (8,6 процента от общего числа иностранцев в РФ). Высоким спросом также пользуются у студентов филиалы ведущих российских вузов в Ташкенте, среди которых филиалы Московского государственного университета имени М. Ломоносова, Российского государственного университета нефти и газа имени И. Губкина и Российской экономической академии имени Г. Плеханова. Число обучающихся в этих высших учебных заведениях превышает две тысячи человек.
В этом году Узбекистан и Россия пришли к договоренности открыть на территории республики новые филиалы Национального исследовательского технологического университета «Московский институт стали и сплавов», Первого Московского государственного медицинского университета имени Сеченова, Московского архитектурного университета, Российского технологического университета.
В данном контексте особую важность представляет проведение 18 октября текущего года в Ташкенте первого совместного образовательного форума. В его работе примут участие ректоры более 70 российских и ряд ведущих узбекских высших учебных заведений, заинтересованных в установлении и расширении взаимного образовательного и научного сотрудничества.
В-четвертых, партнерство Узбекистана с Российской Федерацией показательно в координации усилий в обеспечении национальной, региональной и международной безопасности. Ташкент и Москва активно взаимодействуют по широкому спектру направлений, в том числе по укреплению мира и стабильности, противодействию терроризму и экстремизму, распространению оружия массового уничтожения, незаконному обороту наркотиков, новым вызовам и угрозам.
В-пятых, единство позиций Узбекистана и России наблюдается и в вопросе сохранения и укрепления стабильности в Цент¬ральной Азии и мирного урегулирования ситуации в Ислам¬ской Республике Афганистан. В качестве логического дополнения к Московской конференции, прошедшей в феврале 2017 года, Узбекистан совместно с афганским правительством и другими международными участниками провел 26—27 марта текущего года в Ташкенте международную конференцию «Афганистан — путь к мирному будущему».
Данное мероприятие продемонстрировало наличие у всех его участников стремление согласовать основные принципы мирного процесса в Афганистане и выработать механизм запуска прямых переговоров между правительством ИРА и вооруженной оппозицией. Как заявил в ходе конференции глава МИДа РФ Сергей Лавров, Российская Федерация всецело поддерживает эту «крайне своевременную» инициативу руководства Узбекистана.
Развитие узбекско-российских отношений движется по восходящей линии, все больше подтверж¬дая факт того, что такие свойственные отношениям двух государств характеристики, как «стратегическое партнерство и союзничество», — это объективная, естественная реальность сегодняшнего дня.
При этом, оценивая значение узбекско-российского сотрудничества, сложно переоценить степень влияния, которое оно оказывает и продолжит оказывать на ситуацию во всем Центральноазиатском регионе. С этой точки зрения представляется, что с учетом совокупности множества разносторонних аспектов траектория дальнейшей эволюции отношений Узбекистана и России будет выступать ключевым фактором обеспечения ре¬гиональной безопасности и будущего развития Центральной Азии.
Принимая во внимание весь масштаб предстоящих мероприятий, приуроченных к визиту Владимира Путина в Узбекистан, становится очевидным, что его результаты станут знаменательной вехой на пути укрепления дружественных и добрососедских отношений двух стран.