"OstContact" иқтисодий журналининг март сонида Марказий Осиё ва минтақавий энергетика масалалари бўйича етакчи немис мутахассиси Биргит Ветзелнинг мақоласи чоп этилди. Ушбу немис тилидаги журнал энг муҳим ва шиддат билан ривожланаётган бозорларда, шу жумладан, Марказий Осиёдаги мавжуд иқтисодий тенденциялар ҳақида ўқувчиларга маълумот беради.
Мақолада немис мутахассиси Ш.Мирзиёевнинг мамлакат Президенти этиб сайланганидан кейин Ўзбекистон ва Марказий Осиёдаги вазиятни таҳлил қилади. Мазкур йўналишда минтақада энергетика соҳасидаги давлатлараро ҳамкорликнинг узоқ муддатли истиқболлари ва прогнозлари кўриб чиқилган.
Қуйида немис мутахассисининг мақоласида таҳлил қилинган асосий фикрлар келтирилган.
Марказий Осиёнинг юраги – Ўзбекистон. Янги президент Шавкат Мирзиёев 2016 йил декабрида бўлиб ўтган президентлик сайловида 88,6% овоз билан ғалаба қозонди ва ўз вазифасини бажаришга киришиб, ўзбек халқининг тақдири учун масъулиятни ўз зиммасига олди.
Ш.Мирзиёевнинг ҳукумат бошқарувига келиши Ўзбекистон учун янги даврни бошлаб берди. Давлат раҳбари дарҳол кенг кўламли ислоҳотларни амалга оширишга киришди. У қўшнилар билан яхши муносабатларга таяниб, минтақавий ҳамкорликка асосланиб ташқи дунё учун "очиқлик" сиёсатини олиб бормоқда.
Шундай қилиб, Ш.Мирзиёев бутунлай янги йўлдан ҳаракатланишни мақсад қилиб қўйди. Ўзбекистон Президенти қўшни давлатлар билан биргаликда ривожланишга қаратилган ва ўзаро ишончга асосланган алоқаларни ўрнатди. 2019 йилнинг 19-20 февраль кунлари Тошкентда бўлиб ўтган "Марказий Осиёда ўзаро муштараклик: таҳдидлар ва янги имкониятлар" халқаро конференциясида мазкур ҳамкорлик қайси давлатлар ва қай йўсинда амалга оширилаётганлиги кўрсатиб ўтилди.
Бироқ Ўзбекистондаги янги даврнинг биринчи нишоналари ва аниқ натижалари Самарқандда БМТнинг шафелигида ташкил этилган "Марказий Осиё: бир ўтмиш ва бир келажак, барқарор ривожланиш ва ўзаро фаровонлик учун ҳамкорлик" халқаро конференцияси доирасида яққол намоён бўлган эди.
Конференция давомида Ўзбекистоннинг янги Президенти минтақа сиёсатига оид ўз режаларини маълум қилди. Марказий Осиёнинг бешта мамлакат ташқи ишлар вазирлари ҳамкорликка бўлган интилишларини акс эттирувчи ҳужжатни имзоладилар. Европа Иттифоқи бу жараёнда уларга ёрдам беради.
"Бир макон, бир йўл" лойиҳаси доирасида Марказий Осиё орқали Хитойга савдо ва транспорт йўналишлари яратилаётганлиги ҳам эътиборга лойиқ.
Айни пайтда минтақада жами 63 миллион, шу жумладан, 33 миллион Ўзбекистон, 15 миллион Қозоғистон ва 5 миллиондан Туркманистон, Қирғизистон ва Тожикистон аҳолиси ўртасида янги алоқалар фаол ривожланмоқда. Афғонистон ҳам аста-секин Марказий Осиё мамлакатлари билан ҳамкорликда иштирок этмоқда.
"Биз барчага очиқмиз", – деди ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари И.Нематов. Шу бир жумла билан у янги сиёсатни изоҳлади. "Ўзбекистоннинг янги раҳбари президентлигининг биринчи куниданоқ: Қўшниларимиз билан ўзаро муносабатлар мен учун жуда муҳим", деб таъкидлаган эди. Президент Ш.Мирзиёев минтақадаги барча мамлакатларга давлат ташрифини амалга оширди. Шахсий суҳбатлар давомида мавжуд муаммолар учун умумий, прагматик ва ўзаро манфаатли ечимлар топилди. Ўзбекистоннинг Тожикистон билан чегара масалалари 90 фоизга ҳал етилди, Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасида 25 чегара пункти очилди.
Бундан ташқари, йилдан-йилга янги тортишувларга сабаб бўлган трансчегаравий дарёлар сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш масаласи бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштирувчи ечимга келинди. Ўзбекистон сув муаммолари бўйича умумий консенсусга эришиш учун минтақада янги тўғонларни молиялаштиришда иштирок этиш таклифини киритди.
Аҳоли сони 60 миллиондан ортиқ бўлган Марказий Осиё мамлакатларининг бирлашуви самарали умумий бозорни вужудга келтиради. Бундай умумий бозор объекти электроэнергетика соҳаси бўлиши мумкин. Ким ва қандай воситалар билан бу умумий бозорни шакллантиришда ёрдам беради, деган савол муқокама масаласи бўлиб қолиши мумкин. Зеро минтақа мамлакатларнинг бу соҳадаги талаб ва ёндашувлари турлича. Лекин минтақанинг иқтисодиётига инвестициялар киришини ҳисобга олган ҳолда энергия таъминотининг барқарор ва ривожланган бўлиши ҳақида якдил фикр мавжуд.
Қирғизистон ва Тожикистондаги энергиянинг катта қисми гидроэлектростанцияларда ишлаб чиқарилади. Бу давлатлар ер майдонининг 90 фоизи тоғлардан иборат. Етиб бориш қийин бўлган ҳудудларда электр энергиясининг зарур улушини қуёш панеллари ёрдамида ишлаб чиқариш мумкин.
Туркманистон шамол ва қуёш энергиясини ривожлантириш учун улкан салоҳиятга эга. Мамлакат табиий газини Ғарбга экспорт қилиши мумкин. 2018 йил 12 августда Актау шаҳрида имзоланган Каспий денгизи бўйича декларация бунинг учун яхши шароитлар яратади. Туркман газ конларидан Хитойга 5 минг километр узунликдаги қувур ишга туширилган.
Ўзбекистон ва Қозоғистонда йилига қуёшли кунлар сони 300 кундан ортиқ ва бу қайта тикланадиган энергия бўйича лойиҳаларни амалга оширишда ажойиб имкониятлар яратади. Қозоғистонда "яшил" энергетикадан фойдаланиш бўйича режалар аллақачон Остона шаҳрида "Экспо-2017" доирасида намойиш этилган.
2019 йил февраль ойида Марказий Осиёда қуёш энергиясининг юқори самарадорлигини таъминлайдиган ва энг замонавий технологиялардан фойдаланадиган йирик қуёш парки Қозоғистоннинг Саранда шаҳарчасида иш бошлади. 100 мегаватт қувватга эга бўлган мазкур парк Саранда каби бир неча аҳоли турар жойларини электр энергияси билан таъминлашга қодир. Паркнинг ишлаш муддати 40 йилни ташкил этади.
Бундан ташқари, 90 мегаватт қувватга эга яна иккита қуёш энергияси станциялари қурилмоқда. 2030 йилга келиб Қозоғистон умумий электрэнергиясининг 30 фоизини қайта тикланувчи энергия манбалари ҳисобидан ишлаб чиқармоқчи. Шу билан бирга Ўзбекистон ва Қозоғистон ядро энергетикасидан муқобил энергия манбаи сифатида фойдаланиш мумкин, деб ҳисоблайдилар.
Энергетик шарт-шароитлар қанчалик кўп қиррали бўлса, Марказий Осиё давлатларининг иқтисодий ва сиёсий шароитлари ҳам шунчалик фарқланади.
Минтақа давлатларининг турли имкониятларига қарамай, ўзаро манфаатли минтақавий ҳамкорлик ғояси уларни бирлаштирди.

Одноимённая статья Биргит Ветцель – ведущего немецкого эксперта по Центральной Азии и вопросам региональной энергетики была опубликована в мартовском номере экономического журнала «OstContact». Данный немецкоязычный деловой журнал информирует читателей о текущих экономических тенденциях на важных и динамичных рынках, в том числе Центральной Азии.
В статье экспертом анализируется ситуация в Узбекистане и Центральной Азии после избрания Ш.Мирзиёева Президентом страны. Рассматриваются долгосрочные перспективы и прогнозы регионального сотрудничества в сфере энергетики.
Ниже представляется перевод основных тезисов, раскрытых в статье немецкого специалиста.
Сердце Центральной Азии – это Узбекистан. Там в декабре 2016 г., одержав победу на президентских выборах, набрав 88,6% голосов, в должность Президента вступил Шавкат Мирзиёев. Новый Президент страны взял на себя полную ответственность за судьбу узбекского народа.
С первого дня правления Ш.Мирзиёева для Узбекистана началась новая эра. Лидер государства приступил к незамедлительным и всеобъемлющим реформам. Он опирается на добрые отношения с соседями, региональное сотрудничество, проводит политику «открытости» для внешнего мира. Таким образом, Ш.Мирзиёев нацелен на движение по совершенно новому пути. Президент Узбекистана устанавливает доверительные контакты с соседями, направленными на совместное развитие. Как это делается и с какими странами налаживаются контакты было продемонстрировано на международной конференции «Взаимосвязанность в Центральной Азии: вызовы и новые возможности», прошедшей в Ташкенте 19-20 февраля 2019 г.
Первые явные признаки и результаты новой эры в Узбекистане проявились уже на международной конференции «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания», организованной под эгидой ООН 10-11 ноября 2017 г. в Самарканде.
В ходе этой конференции новый Президент Узбекистана озвучил свои планы относительно региональной политики. Все пять министров иностранных дел стран ЦА подписали документ, в котором было отражено их стремление к сотрудничеству. ЕС будет оказывать содействие им в этом процессе.
Примечательно также, что создаются новые торговые и транспортные маршруты через ЦА в Китай в рамках инициативы «Один пояс, один путь».
Активно развиваются новые контакты между 63-хмиллионным населением региона, 33 млн. из которых проживают в Узбекистане, 15 млн. - Казахстане и по 5 млн. - Туркменистане, Кыргызстане и Таджикистане. Афганистан тоже постепенно подключается к сотрудничеству со странами ЦА.
«Мы открыты для всех», - отмечает первый заместитель министра иностранных дел И.Нематов. Одной фразой он суммирует новую политику государства. «Новый лидер Узбекистана с первого дня своего президентства заявил, что для него особенно важна политика в отношении наших соседей». Президент Ш.Мирзиёев осуществил государственный визит в каждую страну региона. Во время личных бесед были найдены совместные, прагматичные и беспроигрышные решения существующих проблем. Так, пограничные вопросы Узбекистана с Таджикистаном были урегулированы на 90%; между Узбекистаном и Кыргызстаном были открыты 25 пограничных пунктов.
Более того, был найден консенсус по вопросу объединения усилий в поиске путей рационального использования ресурсов трансграничных рек, который из года в год становился поводом для новых споров. Узбекистан предложил принять участие в финансировании новых плотин в регионе
в целях достижения общего консенсуса по водной проблематике.
Вместе центральноазиатские страны с населением свыше 60 млн. чел. представляют собой более организованный рынок.
Таким общим рынком может стать электроэнергетический сектор. Кто и какими средствами внесёт в него свой вклад, пока остаётся вопросом для обсуждения. Требования и подходы стран очень разные. Однако существует паритетность в отношении того, что энергоснабжение должно быть устойчивым и развиваться с учётом объёмов, вкладываемых в экономику региона инвестиций.
Основная часть энергии в Кыргызстане и Таджикистане производится на гидроэлектростанциях. 90% территории этих государств состоит из гор. Поэтому в труднодоступных регионах необходимая доля электроэнергии может быть произведена при помощи солнечных панелей.
Туркменистан имеет огромный потенциал для развития ветряной и солнечной энергетики. Природный газ страны может быть экспортирован на Запад. Декларация по Каспийскому морю, подписанная в Актау 12 августа 2018 г., также создаёт для него хорошие условия. Уже существует трубопровод протяженностью 5 тыс. км от туркменских газовых месторождений до Китая.
В Узбекистане и Казахстане количество солнечных дней в году превышает 300 дней и это предоставляет отличные возможности для реализации проектов по возобновляемым источникам энергии. Планы по использованию «зеленой» энергетики уже были продемонстрированы Казахстаном на «Expo – 2017» в Астане.
В феврале 2019 г. в Карагандинской области г.Сарань (Казахстан) начал функционировать крупнейший в ЦА солнечный парк, в котором используется самая современная технология, обеспечивающая высокую эффективность солнечной энергии.
Парк мощностью 100 мегаватт может обеспечить электричеством сразу несколько таких населённых пунктов, как Сарань. Срок эксплуатации парка - 40 лет.
Дополнительно сооружаются ещё два солнечных парка мощностью 90 мегаватт. К 2030 г. Казахстан планирует производить 30% электроэнергии за счёт ВИЭ. Вместе с тем в Узбекистане и Казахстане считают, что атомная энергетика может быть задействована в качестве альтернативного источника энергии.
Какими бы многогранными не были условия в области энергетики, экономические и политические обстоятельства в центральноазиатских государствах столь же разнообразны.
Тем не менее, несмотря на различные предпосылки пяти государств региона, идея взаимовыгодного регионального сотрудничества объединила их.