Президент Шавкат Мирзиёев Самарқанд вилояти Жомбой туманидаги «Тошкент» маҳалла фуқаролар йиғинида бўлди.
Бу ерда 4 мингдан ортиқ аҳоли яшайди. Ўндан ортиқ дўкон, маиший хизмат шохобчалари, ошхона ва қандолат цехида хотин-қизлар ва ёшлар иш билан банд. Минг ўринли мактаб, мусиқа ва санъат мактаби, 600 ўринли болалар боғчаси бор. Маҳалла гузарида ташкил этилган ўқув масканида шу ерлик ишсиз аёлларга тикувчилик сирлари ўргатиляпти.
Маълумки, мамлакатимизда маҳаллабай ишлаш бўйича янги тизим жорий этилди. Шу асосида, Жомбой туманидаги 38 та маҳаллага ҳам ҳоким ёрдамчилари ва ёшлар етакчилари тайинланди. Президентимиз улар билан суҳбатлашди.
Ҳоким ёрдамчилари ва ёшлар етакчилари ўзлари масъул маҳалладаги ўрганиш натижалари, муаммоларни ҳал этиш бўйича режаларини сўзлаб берди. Ёрдамга муҳтож оилалар аъзолари касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитилиши, ўзини ўзи банд қилиш учун имтиёзли кредит ва субсидия берилиши, деҳқон хўжалиги учун ер майдонлари ажратилиши айтилди.
Бу йил Жомбойда маҳаллабай тизим орқали тадбиркорликни ривожлантириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш учун 62 миллиард сўм имтиёзли кредит ва 4,5 миллиард сўм субсидия ажратиш кўзда тутилган.
Ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ўтказиш, спортга жалб этиш, ватанпарварлик руҳида тарбиялаш ҳам муҳимлиги таъкидланди.
Президент Шавкат Мирзиёев Самарқанд вилоятига ташрифи якунида ҳокимлар ва сектор раҳбарлари иштирокида йиғилиш ўтказди.

Президент Шавкат Мирзиёев побывал в сходе граждан махалли "Тошкент" в Джамбайском районе Самаркандской области.
Здесь проживают свыше 4 тысяч человек. Действуют более десяти магазинов, пунктов бытового обслуживания, столовая и кондитерский цех. Есть школа на тысячу мест, музыкальная школа, детский сад на 600 мест. В учебном центре, организованном в махаллинском гузаре, безработные женщины учатся швейному делу.
Как известно, в нашей стране внедрена новая система работы в разрезе махаллей. Помощники хокима и лидеры молодежи назначены и в 38 махаллях Джамбайского района. Президент побеседовал с ними.
Помощники хокима и лидеры молодежи рассказали о результатах изучения в своих махаллях, планах по устранению имеющихся проблем. Отмечено, что члены нуждающихся семей будут обучены профессиям и предпринимательству, запланировано привлечение льготных кредитов и субсидий для их самозанятости, выделение земельных участков для занятия дехканским хозяйством.
В этом году на развитие предпринимательства и обеспечение занятости в Джамбайском районе предусмотрено выделение 62 миллиардов сумов льготных кредитов и 4,5 миллиарда сумов субсидий, которые будут распределены по системе "махаллабай".
В беседе говорилось также о важности содержательной организации досуга молодежи, широкого вовлечения ее в занятия спортом, воспитания в патриотическом духе.
Президент Шавкат Мирзиёев по итогам поездки в Самаркандскую область провел совещание с хокимами и руководителями секторов.