Президент Шавкат Мирзиёев 14 февраль куни машинасозлик саноатидаги устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Саноатнинг барча тармоқларида бўлгани каби автомобилсозликда ҳам трансформация жараёни кетмоқда. Сўнгги тўрт йилда автомобиль ишлаб чиқариш ҳажми 1,8 баробарга, тармоқ экспорти эса 2,7 баробарга ошган. Хорижий компаниялар иштирокида янги корхоналар ташкил этилиб, 2 минг 600 турдаги бутловчи қисмлар тайёрлаш йўлга қўйилган.
“UzAuto Motors” компанияси “Fitch Ratings” ҳамда “Standard & Poor's” халқаро агентликларининг “барқарор” кредит рейтингларини олиб, жаҳон молия бозорида илк бор 300 миллион долларлик евробонд жойлаштирди.
Лекин, бу тармоқ ҳали истеъмолчилар талабини тўлиқ қаноатлантиролмаяпти.
Шу боис Тараққиёт стратегиясида автомобиль саноатида кооперацияни янада ривожлантириш орқали ишлаб чиқариш ҳажмини 1,4 бараварга, экспорт ҳажмини 2 бараварга кўпайтириш ва маҳаллийлаштириш даражасини ошириш мақсади белгиланган.
Йиғилишда бунга эришиш йўлидаги жорий йилги вазифалар муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари, аввало, аҳоли талабларига эътибор қаратди.
Автомобиллар учун олдиндан тўлов миқдорини 85 фоиздан 50 фоизга пасайтириш ва 1 майга қадар автомобиль сотиб олишдаги навбатларни тўлиқ бартараф этишга кўрсатма берди. Ҳозирги кунда навбатда турган харидорларга автомобили етказиб бериладиган аниқ сана кўрсатилган хабарнома йўлланади.
Ички талабни қондириш мақсадида биринчи ярим йилликда 160 мингта, йил якунига қадар 275 мингта автомобиль ишлаб чиқариш зарурлиги қайд этилди.
Бозорда таклифни ошириб, халқимизга танлаш имкониятини яратиш мақсадида импорт автомобиллар учун божхона божи ставкаларини 2 баробарга пасайтириш бўйича ҳукуматга топшириқ берилди.
Жорий йилда 23 та лойиҳа доирасида 600 турдаги бутловчи қисмлар ишлаб чиқаришни ўзлаштириш мўлжалланган. Натижада маҳаллийлаштириш даражаси 48 фоиздан 56 фоизга чиқади. Шунингдек, 336 миллион доллар инвестиция эвазига иккита янги автомобиль модели ва замонавий двигател ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Йиғилишда тармоқнинг экспорт режалари ҳақида ҳам маълумот берилди.
Президентимиз бу режалар мавжуд имкониятларга нисбатан камлигини таъкидлаб, янги бозорларга чиқиш бўйича тавсиялар берди. Хусусан, йирик савдо тармоқлари орқали бутловчи қисмлар сотишни кенгайтириш ҳисобига 2022 йилда экспорт ҳажмини камида 500 миллион долларга етказиш мумкинлиги айтилди.
Давлатимиз раҳбари машинасозлик тармоғини саноат кластери усулида ривожлантириш лозимлигини таъкидлади. Бу тизим “инжиниринг – бутловчи қисмлар – тайёр маҳсулот – савдо ва сервис” занжирини қамраб олади. 8 та машинасозлик корхонаси, бутловчи қисмлар ишлаб чиқарувчи 300 дан зиёд корхона, логистика, ички ва ташқи бозорлардаги савдо ва сервис тармоғи, Турин политехника ва Андижон машинасозлик институтларини умумий мақсад йўлида бирлаштиради.
Шундан келиб чиқиб, ҳукуматга “миллий машинасозлик кластери” дастурини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Маълумки, жаҳонда электромобиллар ишлаб чиқариш жадал ривожланиб бормоқда. 2021 йилда бундай машиналар улуши автомобиль бозорида 2 баробарга ўсган.
Президент бу соҳада ортда қолмаслик учун ҳозирдан ҳаракат бошлаш кераклигини таъкидлади. Бу борадаги техник талаб ва стандартлар, маҳаллийлаштириш масалаларини инобатга олган ҳолда, электромобиль тармоғини ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш топшириғи берилди.
Йиғилишда қишлоқ хўжалиги машинасозлигига ҳам тўхталиб ўтилди. Бу йўналишда Чирчиқ шаҳрида кластер ташкил этилиши белгиланган. Бунинг учун бюджетдан 100 миллиард сўм маблағ ажратилган. “Технолог” ва “Агрегат” заводларидаги ускуналарни Чирчиққа кўчириш бошланган.
Ушбу кластерни 2023 йилдан тўлиқ ишга тушириш муҳимлиги таъкидланди. Жорий йилда қишлоқ хўжалиги техникаси ишлаб чиқаришни 2 баробарга ошириб, уларнинг таннархини 12 фоизга камайтириш, экспортни 15 миллион долларга етказиш имконияти борлиги қайд этилди.
11 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев амалий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Қозоғистон Республикаси Бош вазири Алихан Смаиловни қабул қилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 14 февраля провел совещание по приоритетным задачам по развитию машиностроения.
Как и во всех отраслях промышленности, трансформационные процессы активно осуществляются и в автомобилестроении. За последние четыре года производство автомобилей увеличилось в 1,8 раза, а отраслевой экспорт — в 2,7 раза. Созданы новые предприятия с участием иностранных компаний, налажено производство 2,6 тысячи видов комплектующих.
Компания "UzAuto Motors", получив кредитный рейтинг "стабильный" от международных агентств “Fitch Ratings” и “Standard & Poor's”, впервые разместила на мировом финансовом рынке евробонды на 300 миллионов долларов.
Однако отрасль по-прежнему не в состоянии полностью удовлетворить потребительский спрос.
В связи с этим в Стратегии развития на следующие пять лет поставлены цели увеличить производство в автомобильной отрасли в 1,4 раза за счет дальнейшего развития кооперации, ее экспорт - в 2 раза, а также повысить уровень локализации.
На совещании обсуждена предстоящая в нынешнем году работа по достижению этих целей.
Глава государства отметил, что первоочередное внимание должно быть уделено обеспечению потребностей населения. Дано указание снизить размер предоплаты за автомобиль с нынешних 85 процентов до 50 процентов, полностью ликвидировать к 1 мая возникшие очереди при покупке автомобилей. Каждому заказчику в очереди будет направлено уведомление с указанием конкретной даты поставки автомобиля.
Для обеспечения внутреннего спроса необходимо произвести 160 тысяч автомобилей в первом полугодии и 275 тысяч - к концу года, отмечалось на совещании.
Чтобы увеличить предложение на рынке и расширить выбор потребителей перед правительством поставлена задача снизить ставки таможенных пошлин на ввозимые автомобили в 2 раза.
В этом году запланировано реализовать 23 проекта по освоению выпуска 600 видов комплектующих. В результате уровень локализации вырастет с 48 до 56 процентов. Также будет запущено производство двух моделей автомобилей и современных двигателей за счет инвестиций на 336 миллионов долларов.
На совещании также затронуты планы отрасли по экспорту.
Отметив, что прогнозы не соответствуют существующим возможностям, Президент дал рекомендации по выходу на новые рынки. В частности, указано на наличие потенциала для доведения объема экспорта в 2022 году до не менее 500 миллионов долларов за счет расширения реализации комплектующих через крупные торговые сети.
Глава государства подчеркнул необходимость развития машиностроительной отрасли методом промышленного кластера. Эта система по цепочке «инжиниринг — комплектующие — готовая продукция — продажи и сервис» объединит 8 машиностроительных предприятий, более 300 производителей комплектующих, логистику, торговую и сервисную сети на внутреннем и внешнем рынках, Туринский политехнический институт и Андижанский машиностроительный институт.
В связи с этим правительству поручено разработать программу Национального машиностроительного кластера.
Как известно, в мире стремительными темпами развивается производство электромобилей. В 2021 году доля таких машин на рынке авто удвоилась.
Президент подчеркнул - чтобы не отставать в этой сфере, необходимо действовать уже сейчас. В связи с этим поставлена задача разработать стратегию развития электромобильной отрасли с учетом технических требований и стандартов, вопросов локализации.
На совещании обсуждено и положение дел в сельскохозяйственном машиностроении. В этом направлении намечено создать соответствующий кластер в Чирчике. На эти цели из бюджета выделено 100 миллиардов сумов. Начата передислокация оборудования с заводов «Технолог» и «Агрегат» в Чирчик. На совещании подчеркнута важность полностью запустить кластер в 2023 году.
Указано на возможность удвоения объема производства сельхозтехники, снижения ее себестоимости на 12 процентов и увеличения экспорта до 15 миллионов долларов в текущем году.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 февраля принял Премьер-министра Республики Казахстан Алихана Смаилова, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.