Давлатимиз раҳбари маҳаллалар ҳаёти, саноат лойиҳалари билан танишиш мақсадида Тошкент шаҳри Янгиҳаёт туманида бўлиб турибди.
Президентимиз дастлаб «Алмерро груп» масъулияти чекланган жамиятининг қандолат корхонасини кўздан кечирди.
Умумий қиймати 70 миллиард сўм бўлган ушбу корхона икки босқичдан иборат. Ўтган йили ноябрда биринчи босқичи ишга туширилган. Янги бино қурилиб, Туркиядан замонавий технологиялар келтириб ўрнатилган.
Бугунги кунда корхона йилига 2 минг тоннага яқин қандолат маҳсулотлари тайёрлаш қувватига эга. Бу ерда шоколад, конфет, печенье, вафли каби 95 турдаги маҳсулот ишлаб чиқарилади. 120 киши иш билан таъминланган.
Давлатимиз раҳбари қандолат маҳсулотлари сифатини кўрди.
- Сифати яхши, чет элники билан бемалол рақобатлаша олади. Фақат нархни тушириш бўйича яна имконият бор. Масалан, импорт қилинаётган қўшимчаларни хомашё шаклида олиб, шу ернинг ўзида тайёрлаш йўлга қўйилса, таннархни 10-15 фоиз арзонлаштириш мумкин. Шунда маҳсулотлар яхши сотилиб, қўшимча иш ўринлари очиш имконияти пайдо бўлади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Корхонанинг иккинчи босқичи фойдаланишга топширилганидан сўнг йиллик қувват 10 минг тоннага етади. Маҳсулотларнинг бир қисмини қўшни давлатлар ва Мўғулистонга экспорт қилиш мўлжалланган.
Президент Шавкат Мирзиёев 17 февраль куни божхона тизимини янада ислоҳ қилиш ва коррупциядан холи соҳага айлантириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
18.02.2022Кейингиси
2021 йил 4 февраль куни Ўзбекистон Президентининг “Тошкент шаҳрида “Янгиҳаёт” индустриал технопаркини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинган эди.

Глава государства для ознакомления с жизнью махаллей и объектами промышленности посещает Янгихаётский район города Ташкента.
Первым пунктом в программе стало кондитерское предприятие общества с ограниченной ответственностью «Almerro group».
Предприятие организовано в рамках проекта стоимостью 70 миллиардов сумов, первый этап которого был запущен в ноябре прошлого года. Возведено новое производственное здание, установлено современное оборудование из Турции.
Сегодня предприятие способно изготавливать около 2 тысяч тонн кондитерской продукции в год. Производится продукция 95 видов, в том числе шоколадные изделия, конфеты, печенье, вафли. Работой обеспечены 120 человек.
Глава государства поинтересовался качеством кондитерской продукции.
- Качество хорошее. Но можно сделать стоимость еще ниже. К примеру, если наладить здесь же производство импортируемых добавок, можно снизить на 10-15 процентов. Тогда продукция будет хорошо продаваться, появится возможность создать дополнительные рабочие места, - сказал Шавкат Мирзиёев.
После введения в строй второго этапа предприятия годовая производственная мощность достигнет 10 тысяч тонн. Предусматривается экспорт части продукции в соседние страны и Монголию.
Президент Шавкат Мирзиёев 17 февраля провел совещание по дальнейшему реформированию таможни и преобразованию ее в сферу, свободную от коррупции.
18.02.2022Следующее
4 февраля 2021 года Президентом Узбекистана было подписано постановление "О мерах по созданию индустриального технопарка "Янгихаёт" в городе Ташкенте".