Ўзбекистон илм-фани оғир жудоликка учради.
Кимё-технология соҳасидаги таниқли олим, Ўзбекистон Фанлар академиясининг академиги Муҳаббат Абидова 2020 йил 17 август куни 89 ёшида вафот этди.
М. Абидова 1931 йил 10 октябрда Тошкент шаҳрида туғилди. 1954 йили Ўрта Осиё политехника институти (ҳозирги Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университети)ни тугатиб, Ўзбекистон Фанлар академияси Кимё институти (ҳозирги Умумий ва ноорганик кимё институти) аспирантурасида таҳсил олди. 1958 йили номзодлик, 1975 йили докторлик диссертациясини муваффақиятли ҳимоя қилди. Илм-фан соҳасидаги кўп йиллик хизматлари учун 2000 йилда Ўзбекистон Фанлар академиясининг ҳақиқий аъзоси этиб сайланди.
Истеъдодли олим 60 йилдан зиёд илмий-педагогик фаолияти давомида Ўзбекистон Фанлар академияси Кимё институти кичик илмий ходими, катта илмий ходими, Полимерлар кимёси ва физикаси институти катта илмий ходими, Ўрта Осиё ёқилғидан фойдаланиш институти катта илмий ходими, Ўрта Осиё нефтни қайта ишлаш саноати илмий-тадқиқот институти сектор раҳбари, лаборатория мудири, Ўзбекистон кимё-фармацевтика илмий-тадқиқот институти лаборатория мудири каби лавозимларда самарали меҳнат қилиб, мамлакатимизда илм-фан соҳаларини ривожлантириш, юқори малакали илмий-педагог кадрлар тайёрлашга муносиб ҳисса қўшди.
Заҳматкаш олимнинг кимёвий жараёнлар соҳасининг назарий ва амалий масалаларига бағишланган илмий мақолалари, патент ва муаллифлик гувоҳномалари юртимиз ва хорижий мамлакатлар олимлари ва мутахассисларига яхши маълум. Унинг катализаторлар тизими ва кимёвий жараёнларга оид бир қатор илмий ишланмалари саноат тармоқларида самарали қўлланиб келинмоқда.
Жонкуяр устоз сифатида кўплаб ёшларга сабоқ берган илм-фан фидойисининг бевосита раҳбарлигида ўнлаб фан номзодлари ва фан докторлари тайёрланган.
Академик М.Абидованинг мамлакатимиз илм-фанини ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У “Меҳнат шуҳрати” ордени билан мукофотланган эди.
Таниқли олим, меҳрибон устоз, камтарин инсон Муҳаббат Абидованинг хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Соболезнования в связи с кончиной академика Мухаббат Абидовой
17 августа 2020 года в возрасте 89 лет скончалась известный ученый в области химических технологий, академик Академии наук Узбекистана Мухаббат Абидова.
М.Абидова родилась 10 октября 1931 года в городе Ташкенте. В 1954 году окончила Среднеазиатский политехнический институт (ныне – Ташкентский государственный технический университет имени Ислама Каримова), затем прошла обучение в аспирантуре Института химии (ныне – Институт общей и неорганичской химии) Академии наук Узбекистана. В 1958 году защитила кандидатскую, в 1975 году – докторскую диссертации. За многолетние научные заслуги в 2000 году была избрана действительным членом Академии наук Узбекистана.
Талантливая ученая внесла достойный вклад в развитие науки, подготовку высококвалифицированных научно-педагогических кадров в нашей стране за свою почти 60-летнюю плодотворную научно-педагогическую деятельность в должностях младшего научного сотрудника, старшего научного сотрудника Института химии, старшего научного сотрудника Института химии и физики полимеров Академии наук Узбекистана, старшего научного сотрудника Среднеазиатского института использования топлива, руководителя сектора, заведующего лабораторией Среднеазиатского научно-исследовательского института нефтеперерабатывающей промышленности, заведующего лабораторией Узбекского Химико-фармацевтического научно-исследовательского института.
Среди отечественных и зарубежных ученых и специалистов хорошо известны научные статьи М.Абидовой, посвященные теоретическим и прикладным аспектам химических процессов, ее патенты и авторские свидетельства по данному направлению. В отраслях промышленности эффективно применяется ряд ее научных разработок в области катализаторов и химических процессов.
Под непосредственным руководством самоотверженного деятеля науки и наставника, воспитавшего целое поколение исследователей, были подготовлены десятки кандидатов и докторов наук.
Заслуги академика М.Абидовой в деле развития науки нашей страны были достойно оценены государством. Она была награждена орденом “Мехнат шухрати”.
Светлая память о выдающемся ученом, заботливом наставнике, скромной личности Мухаббат Абидовой навсегда сохранится в наших сердцах.