Давлатимиз раҳбари бундан роппа-роса икки йил муқаддам – 2018 йил 20 май куни Андижон шаҳридаги янги уй-жойларни кўрган эди. Мазкур ҳудудда бу масала долзарб эканини инобатга олиб, қўшимча турар жойлар қуриш бўйича топшириқ берганди. Шу асосида шаҳарда йигирмата 7 қаватли, иккита 16 қаватли уй барпо этилди.
Президентимиз ушбу мавзени бориб кўрди. Хонадонлардан бирида бўлиб, оила билан суҳбатлашди.
Уйлар жаҳон стандартлари асосида яхлит темирбетондан зилзилага бардошли қилиб қурилган. Бинонинг ташқи деворлари энерготежамкор базальт материали билан қопланган. Интернет тармоғи, видеокузатув ускуналари ўрнатилган. Жиҳозлаш ишлари март ойида якунланиб, аҳолига тайёр ҳолда топширилди.
Мазкур уйлар ҳовлисида дам олиш ва спорт майдончалари, болалар ўйингоҳлари, автотураргоҳ барпо этилган.
Маълумки, Андижон аҳоли зичлиги энг юқори ҳудудлардан бири. Бу янги уйларда шунча майдондаги бошқа лойиҳаларга нисбатан 2 баробар кўп хонадонлар жойлашгани маҳаллий шароит учун жуда муҳим. Шу боис хонадонларнинг нархи ҳам ҳамёнбоп.
Аҳолини турар жойлар билан таъминлашни изчил давом эттириш зарурлиги таъкидланди.
– Камбағалликдан чиқишнинг энг асосий замини – уй-жой. Одамларнинг бошпанаси бўлса, ўзи ҳаракат қилиб, рўзғорини оёққа қўйиб олади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Туманлардаги аҳоли зич жойларга ҳам коммуникация олиб бориб, барча шароитларга эга кўп қаватли уйлар қуриш, замонавий қишлоқлар бунёд этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Андижон шаҳридаги “ВБМ Текстиль Груп” масъулияти чекланган жамият фаолияти билан танишди.

Даны указания по обеспечению населения жильем
Ровно два года назад, 20 мая 2018 года, Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с новым жилым комплексом в Андижане. Учитывая актуальность жилищного вопроса в данном регионе, тогда глава нашего государства поручил расширить строительство домов. Так, в городе было возведено 20 семиэтажных и 2 шестнадцатиэтажных дома.
Сегодня Президент посетил этот массив. Побывал в одной из квартир и побеседовал с хозяевами.
Дома построены из монолитных железобетонных плит по сейсмостойкой технологии. Наружные стены покрыты энергосберегающим базальтовым материалом. К дому проведен интернет, установлено видеонаблюдение. Отделочные работы были завершены в марте, и квартиры переданы покупателям в готовом виде.
Во дворах массива разбиты зоны отдыха и спорта, детские игровые площадки, парковка.
Известно, что Андижан является одним из самых густонаселенных регионов. По сравнению с другими проектами с аналогичной площадью застройки, в данном массиве разместилось в 2 раза больше квартир, что очень важно в условиях области. Отсюда и доступные цены на жилье.
Президентом подчеркнута необходимость продолжения жилищного строительства.
– Главное подспорье в искоренении бедности – наличие жилья. Когда у людей собственный кров, легче вставать на ноги, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по прокладке коммуникаций, строительству многоквартирных домов и современных поселков в густонаселенных районах.