Давлатимиз раҳбари илгари сурган Бешта ташаббус доирасида Бўка тумани марказида Маданият ва маърифат экопарки барпо этилди. Президентимиз ушбу истироҳат боғига ташриф буюриб, ёшлар учун яратилган шароитлар билан яқиндан танишди.
Бу ерда Бешта ташаббуснинг барчаси мужассамлашган. Замонавий кутубхона ҳамда китоб ўқиш учун сокин жойлар, компьютер ўйинлари учун майдонлар, Wi-Fi ҳудудлари ташкил этилган. Ёпиқ амфитеатр, кафелар қурилган. Универсал спорт майдонида воркаут ва бадантарбия, мини футбол, бадминтон, стол тенниси ва бошқа спорт турлари билан шуғулланиш учун кенг шароит яратилган. Велосипед, самокат, скейтборд ва роликлар ижараси ҳам йўлга қўйилган. Мажмуа ҳар ойда ўртача 6 минг нафар йигит-қизни жалб қилиши мумкин.
Шавкат Мирзиёев боғдаги кутубхонани кириб кўрди.
- Ҳудудларга китоб етказиб бериш яхши. Лекин уларни ўқиш, ўқитиш етарли даражада эмас. Болаларимизни боғча ёшидан, бошланғич синфлардан кичик-кичик китобларга ўргатиш, шу орқали уларни китобсевар этиб улғайтириш зарур. Шундагина жамиятимизда китобхонлик муҳити шаклланади, бошқалар ҳам китоб ўқишга қайтади, - деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбекистон Миллий кутубхонаси билан ҳамкорликда илмий ёндашувлар асосида китоб ўқитиш методикаси ҳамда қайси ёшда қандай асарларни ўқиш бўйича тавсиялар ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди. Боғда бутун йил давомида ранг-баранг маданий тадбирлар ва маҳаллалараро мусобақалар ўтказиш, ўқувчиларнинг ёзги таътилини мазмунли ташкил этиш бўйича топшириқлар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Бўка туманида Бешта ташаббус доирасида амалга оширилган ишлар билан танишди.

В рамках Пяти инициатив Президент в Букинском районном центре создан Экопарк культуры и просветительства. Глава государства посетил парк и ознакомился с созданными здесь условиями.
Охвативший Пять инициатив комплекс включает в себя библиотеку, тихие уголки для чтения книг, специальные арены для киберспорта и компьютерных игр, Wi-Fi зоны. Построены крытый амфитеатр и кафе. В универсальной спортивной зоне можно заниматься воркаутом и физкультурой, играть в бадминтон, настольный теннис и другие виды спорта. Можно взять в аренду велосипеды, самокаты, скейтборды и ролики. Комплекс способен принимать в среднем 6 тысяч молодых людей каждый месяц.
Шавкат Мирзиёев побывал в библиотеке парка.
- Доставка книг в регионы - хорошо, однако недостаточен уровень пропаганды чтения. Необходимо приобщать наших детей к чтению с детсадовского возраста, начальных классов, воспитывать в них любовь к книге. Только тогда в нашем обществе утвердится читательская культура, люди вернутся к книге, - сказал глава государства.
Указано на необходимость разработки совместно с Национальной библиотекой Узбекистана научно обоснованной методики пропаганды чтения, а также рекомендаций о наиболее предпочтительных книгах для разных возрастов. Даны поручения по организации в парке культурных мероприятий и соревнований между махаллями, содержательных летних каникул молодежи.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой, осуществляемой в Букинском районе в рамках Пяти инициатив.