Президент Шавкат Мирзиёев 26 июль куни маданият, тиббиёт, савдо ва хизмат кўрсатиш иншоотлари қурилишига оид лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Аввал хабар берилганидек, Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий боғи ҳудудида замонавий кутубхона барпо этилиши режалаштирилган. Унинг дастлабки тархи бир ой аввал тақдимот қилинган, бугунги кунда давлатимиз раҳбарининг тавсиялари асосида такомиллаштирилган.
Масалан, кутубхона биносининг ташқи кўриниши юртимиздаги қадимий обидаларга уйғун тарзда лойиҳалаштирилган. Улкан китоб фондини сақлаш, мутолаа, маданий ҳордиқ чиқариш, турли тадбирлар ўтказиш билан боғлиқ барча жиҳатлар инобатга олинган.
Тақдимотда кутубхона лойиҳаси батафсил кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбарига онкология ва гематология шифохоналарини ташкил этиш бўйича қилинаётган ишлар тўғрисида ҳам маълумот берилди.
Маълумки, шу йил 27 май куни “Аҳолига гематология ва онкология хизматларини кўрсатиш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида” Президент қарори қабул қилинган эди. Ушбу қарорга мувофиқ, Республика онкология ва радиология тиббиёт маркази учун янги иншоот қуриш белгиланган.
Шу мақсадда Тошкент тиббиёт академияси клиникаси ҳудудидан 5 гектардан зиёд ер ажратилган. Хорижий тиббиёт муассасаларининг илғор тажрибаси, шифокор ва беморлар учун барча шароитлар ҳисобга олиниб, лойиҳа ишлаб чиқилган. Хусусан, бу борада Корея Республикасининг “Daedong Medical Consulting” компанияси билан ҳамкорликда иш олиб борилмоқда. 50 дан ортиқ консалтинг корхоналарини ўз ичига олган ушбу компания Корея ва хорижий мамлакатларда 600 дан ортиқ муассасалар қурилишида иштирок этган.
Президентимиз қарори асосида гематологияни ривожлантириш борасида ҳам сифат ўзгаришлари амалга оширилмоқда. Хусусан, Болалар гематологияси, онкологияси ва клиник иммунологияси алоҳида марказ сифатида ажратилиб, келгуси йилдан бошлаб Республика ихтисослаштирилган гематология илмий-амалий тиббиёт марказидан мустақил тарзда фаолият юритади. Бу икки марказ Тошкент шаҳри Чилонзор тумани Арнасой кўчасида янги қурилган замонавий биноларга жойлаштирилади.
Тақдимотда ушбу марказларни янги биноларга кўчириш бўйича олиб борилаётган ишлар қайд этиб ўтилди. Бугунги кунда ҳар иккала марказдаги барча хоналар зарур ускуна ва мебел билан жиҳозланган. Ҳар бир ўрин кислород нуқталари билан таъминланган. Кунлик 100 қатновга мўлжалланган амбулатор поликлиника ва стационар бўлимлар ташкил этилган. Оптик толали интернет асосида ишловчи электрон шифохона дастури жорий этилмоқда.
Шунингдек, бу ерда бактериологик, вирусологик лабораториялар ва виварий учун бинолар қурилиши режалаштирилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 12 ноябрдаги фармонига мувофиқ, “Термиз” эркин иқтисодий зонаси ҳудудида Термиз халқаро савдо маркази ташкил этилмоқда. Шавкат Мирзиёев Сурхондарё вилоятига ташрифи чоғида унинг бош режасини кўздан кечирган эди.
Умумий қиймати 75 миллион доллар бўлган ушбу марказ улкан ва кўп тармоқли бўлади. У ерда 1 минг 800 та савдо нуқтаси, қарийб 1 миллион тонна юк сиғимига эга логистика маркази ва омборхоналар, 1 минг 600 квадрат метрлик экспо марказ, шунингдек, иккита меҳмонхона, хостел, шифохона, автомобиль устахоналари ва бошқа объектлар барпо этилади.
Марказ учун Термиз туманидан 26 гектар майдон ажратилиб, қурилиш ишлари бошлаб юборилган. Корпусларнинг биринчи қаватида савдо нуқталари, иккинчи қаватида енгил ишлаб чиқариш корхоналари жойлаштирилиши кўзда тутилган.
Халқаро савдо марказида махсус солиқ ва божхона режими, 10 кунгача визасиз тартиб, “ягона дарча” тамойили асосида хизмат кўрсатиш йўлга қўйилади. Натижада ишлаб чиқариш ҳам, савдо ҳам ривожланади. Марказнинг йиллик савдо айланмаси 500 миллион доллар, экспорт қуввати 200 миллион доллар бўлиши мўлжалланган. Бу ерда жами 5 минг 600 дан зиёд иш ўрни яратилиши мумкин.
Тадбирда Тошкент шаҳрида давлат объектларидан самарали фойдаланиш, Наманган вилоятида йўл бўйларида савдо ва хизмат шохобчалари ташкил этиш борасидаги режалар ҳам муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 июль куни Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқот қилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 26 июля ознакомился с презентацией проектов по строительству объектов культуры, медицины, торговли и обслуживания.
Как сообщалось ранее, в Национальном парке Узбекистана имени Алишера Навои планируется построить современную библиотеку. Первоначальный план был показан месяц назад, а сегодня был представлен проект, доработанный на основе рекомендаций главы нашего государства.
Так, архитектура библиотеки вдохновлена древними памятниками нашей страны. Учтены все требования, связанные с хранением огромного книжного фонда, условия для читателей, культурного досуга, проведения различных мероприятий.
В ходе презентации проект библиотеки был рассмотрен во всех деталях.
Главе государства также доложили о ходе работ по организации онкологического и гематологического центров.
Как известно, 27 мая текущего года было принято постановление Президента "О дальнейшем совершенствовании системы оказания населению гематологических и онкологических услуг". В соответствии с этим документом будет построено новое здание для Республиканского медицинского центра онкологии и радиологии.
Сегодня под этот центр выделено более 5 гектаров земли на территории клиники Ташкентской медицинской академии. Проект разработан с учетом передового опыта зарубежных медицинских учреждений, предусмотрены все условия для врачей и пациентов. Ведется сотрудничество с южнокорейской группой Daedong Medical Consulting. Она объединяет более 50 консалтинговых компаний и участвовала в строительстве свыше 600 учреждений в Корее и за рубежом.
Согласно постановлению Президента качественные изменения происходят и в сфере гематологии. В частности, отделение детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии будет выделено в отдельный центр и со следующего года начнет работать независимо от Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра гематологии. Эти два центра будут расположены в недавно построенных современных зданиях на улице Арнасай в Чиланзарском районе Ташкента.
В ходе презентации говорилось о проделанной работе по размещению указанных центров в новых зданиях. Сегодня они полностью оснащены необходимой техникой и мебелью. Каждая койка оборудована кислородными точками. Организована амбулаторная поликлиника, рассчитанная на прием 100 пациентов в день, а также стационар. Внедряется программа "Электронная клиника", работающая по оптоволоконному интернету.
Здесь также планируется построить корпуса для бактериологической и вирусологической лабораторий, виварий.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 12 ноября 2020 года на территории свободной экономической зоны “Термез” создается Термезский международный торговый центр. С мастер-планом центра глава нашего государства ознакомился в ходе поездки в Сурхандарьинскую область.
Согласно проекту общей стоимостью 75 миллионов долларов, на территории комплекса будут 1800 торговых точек, логистический центр и склады вместимостью почти 1 миллион тонн грузов, экспоцентр площадью 1,6 тысяч метров, а также две гостиницы, хостел, больница, пункты технического обслуживания автомобилей и другие объекты.
Под будущий центр выделено 26 гектаров земли в Термезском районе. На первых этажах корпусов планируется разместить магазины, на вторых - предприятия легкой промышленности.
В Международном торговом центре будут действовать особые налоговый и таможенный режимы, порядок безвизового пребывания сроком до 10 дней, принцип “единое окно”.
По подсчетам, годовой товарооборот торгового центра составит 500 миллионов долларов, а объем экспорта - 200 миллионов долларов. Ожидается создание более 5,6 тысячи рабочих мест.
На презентации обсуждены также планы по эффективному использованию объектов государственной собственности в городе Ташкенте, организации пунктов торговли и услуг вдоль дорог Наманганской области.