Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 16 октябрь куни чорвачилик ва боғдорчилик тармоқларини ривожлантириш бўйича устувор вазифаларга бағишланган йиғилиш ўтказди.
Мамлакатимиз қишлоқ хўжалиги соҳаси ривожида ушбу тармоқларнинг муҳим эканлиги инобатга олиниб, кейинги икки йилда Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, “Ўзбекчорванасл”, Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш, Узумчиликни ривожлантириш агентликлари ташкил этилди.
Йиғилишда чорвачилик тармоғида бажарилган ишлар ва келгусидаги режалар муҳокама этилди. 2019 йилда “Ҳар бир оила тадбиркор” дастури доирасида чорвачиликни ривожлантириш учун 1 триллион 603 миллиард сўм, паррандачиликка 332 миллиард сўм имтиёзли кредитлар ажратилди. Натижада майда шохли чорва сони 550 минг бошга, парранда сони 6 миллион 130 мингтага кўпайди.
Йиғилишда аҳолини арзон гўшт ва сут маҳсулотлари билан таъминлаш борасида қилинган ишлар етарли эмас, деб баҳоланди. Чорвачилик тармоғининг долзарб муаммоси ҳисобланган узлуксиз озуқа-ем таъминотини йўлга қўйиш масаласи муҳокама этилди. Бугунги кунда чорвачиликда озуқага бўлган эҳтиёж фақатгина 30-35 фоизга қондирилади. Хусусан, паррандачиликда озуқанинг 85 фоизи импорт ҳисобига таъминланади.
Қорақалпоғистоннинг Тахтакўпир, Қўнғирот, Кегейли ва Мўйноқ туманларида 1 миллион гектар пичанзор ва яйлов ерларида 182 минг бош чорва моллари боқишга мўлжалланган 486 та лойиҳа ишлаб чиқилди.
Мутасаддиларга 2019-2021 йилларда 300-500 бош чорва боқишга мўлжалланган 270 та бўрдоқичилик комплекси ва 260 та сутчилик корхонасини ташкил этиш ишларини жадаллаштириш топширилди.
Чорвачилик соҳасида маҳсулдорликка эришиш учун аввало наслчилик масалаларига алоҳида эътибор қаратиш зарур. Йиғилишда Молия вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлигига хорижий тажриба асосида наслчиликни ривожлантириш ва маҳсулот нархини пасайтириш учун харажатнинг бир қисмини субсидиялаш механизмини ишлаб чиқиш бўйича топшириқ берилди.
Боғдорчилик соҳасига доир масалалар ҳам кун тартибига қўйилди. Жорий йилнинг 9 ойида мева-сабзавот экспорти қарийб 1 миллиард долларга етди. Бўш ерлардан унумли фойдаланиш, талаб юқори бўлган экин навларини етиштириш натижасида келгусида ушбу кўрсаткични янада ошириш имконияти мавжудлиги қайд этилди.
Президентимиз бу борада амалга оширилаётган ишлар ҳали талаб даражасида эмаслигини таъкидлади. Хусусан, Қибрай ва Тошкент туманларида мавжуд боғларнинг 912 гектари ёки 20 фоизи, токзорларнинг 164 гектари ёки 13 фоизи эски ва самарасизлиги аниқланган. Бундан ташқари, фойдаланилмаётган 1 400 гектар лалми, шунингдек ғалла экилаётган 4 040 гектар ерлар мавжуд. Ушбу туманларда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишловчи 19 та корхона 50 фоиз қувватда ишламоқда.
Шу боис, мева-сабзавотга ихтисослашган барча 55 та туманда боғдорчилик соҳасида мутлақо янги тизим жорий қилинади. Унга кўра, хориж бозорларида ўз товар белгисига эга бўлган экспортчилар ҳамда қайта ишлаш корхоналари иштирокида ушбу туманларда кооперациялар ташкил этилади. Ҳар бир туманда экинларни жойлаштириш кооперациялар таклифи бўйича амалга оширилади, улар боғ ва токзорларга кўчатларни етказиб бериш, ҳосилдорликни ошириш юзасидан кўмаклашади. Шунингдек, боғдорчиликка ихтисослашган ҳар бир туманда агротехник тадбирларни тўғри амалга ошириш учун ўқув марказларини очиш вазифаси қўйилди.
Молия вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлигига янги тизимни жорий этиш, кооперацияларни молиявий таъминлаш юзасидан аниқ амалий таклифлар ишлаб чиқиш топширилди.
Йиғилишда белгилаб берилган вазифаларнинг пировард мақсади мева-сабзавот маҳсулотлари экспорти ҳажмини йилига 5 миллиард долларга етказишдан иборат.
Муҳокама қилинган масалалар юзасидан мутасаддиларнинг ахбороти тингланди ва келгусида амалга ошириладиган устувор вазифалар белгилаб олинди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 октября провел совещание, посвященное приоритетным задачам развития животноводческой и садоводческой отраслей.
С учетом важного значения указанных сфер для развития отечественного сельского хозяйства, за последние два года были организованы Государственный комитет ветеринарии и развития животноводства, Агентство «Чорванасл», агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства, по развитию виноградарства.
На совещании обсуждена проделанная в животноводческой отрасли работа и планы на перспективу. В 2019 году в рамках программы “Каждая самья - предприниматель” на развитие животноводства было выделено 1 триллион 603 миллиарда сумов, на птицеводство – 332 миллиарда сумов льготных кредитов. В результате поголовье мелкого рогатого скота увеличилось на 550 тысяч голов, птицы – на 6 миллионов 130 тысяч.
В проводимой работн по обеспечению населения доступной мясной и молочной продукцией имеются недостатки, отмечалось на совещании. Рассмотрены вопросы налаживания бесперебойного снабжения кормом, что сегодня является актуальной проблемой отрасли. Сегодня потребность в корме в животноводстве обеспечивается лишь на 30-35 процентов. В птицеводстве потребность в корме на 85 процентов покрывается за счет импорта.
Отмечалось, что сегодня разработаны 486 проектов по разведению 182 тысяч голов скота на сенокосных угодьях и лугах площадью 1 миллион гектаров в Тахтакупирском, Кунградском, Кегейлийском и Муйнакском районах Каракалпакстана.
Ответственным лицам поручено ускорить работу по организации в 2019-2021 годах 270 животноводческих комплексов и 260 молочных предприятий, рассчитанных на содержание 300-500 голов скота каждый.
Для достижения высокой продуктивности в животноводстве необходимо прежде всего уделить особое внимание племенному делу. В связи с этим Министерству финансов, Министерству экономики и промышленности поручено разработать на основе зарубежного опыта механизм субсидирования расходов в сфере в целях развития племенного дела и снижения стоимости продукции.
На совещании обсуждены и вопросы садоводческой сферы. Отмечалось, что за 9 месяцев текущего года экспорт плодоовощной продукции достиг почти 1 миллиарда долларов. Указано на наличие незадействованных возможностей для дальнейшего повышения этого показателя за счет эффективного использования пустующих земель и выращивания востребованных сортов.
Президент отметил, что работа в этом направлении все еще не отвечает требованиям. В частности, изучение показало, что в Кибрайском и Ташкентском районах устарели или имеют низкую рентабельность 912 гектаров или 20 процентов садов, 164 гектара или 13 процентов виноградников. Кроме того, выявлено 1400 гектаров неиспользуемых богарных земель, а также 4040 гектаров земель, на которых выращивается зерно. Действующие в указанных районах 19 предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции работают в половину мощности.
В связи с этим во всех 55 специализированных на плодоовощеводстве районах будет внедрена абсолютно новая система. Так, в этих районах будут организованы кооперативы с участием экспортеров, поставляющих свою продукцию за рубеж под своим товарным знаком, а также перерабатывающих предприятий. Размещение культур будет осуществляться на основе предложений кооперативов, они будут содействовать поставкам саженцев для садов и виноградников, оказывать помощь в повышении урожайности. Вместе с тем поставлена задача открыть в каждом специализирующемся на садоводстве районе учебные центры для обучения агротехнике.
Министерству финансов и Министерству сельского хозяйства поручено разработать конкретные практические предложения по внедрению новой системы и финансированию кооперативов.
Конечная цель реализации поставленных на совещании задач заключается в доведении объема экспорта плодоовощной продукции до 5 миллиардов долларов в год.
По обсужденным на совещании вопросам заслушана информация ответственных лиц и определены приоритетные задачи на перспективу.
В Центре предпринимателей города Ферганы состоялся бизнес-форум деловых кругов Узбекистана и Южной Кореи. В нем приняли участие представители крупных компаний города Хвасон, а также местные предприниматели.
17.10.2019Следующее
В настоящее время, среди пакистанской общественности наблюдается популяризация узбекских традиционных тканей, узоров и орнаментов, сообщает корреспондент ИА «Дунё».