Ўзбекистон ва Хитой ҳамкорлигидаги ушбу корхона 2014 йилда ташкил этилган. Лойиҳанинг биринчи босқичида қишлоқ хўжалиги техникаларини йирик бўғинли йиғиш, иккинчисида саноат усулида йиғиш, учинчисида эса ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш йўлга қўйилди.
Ҳозирги кунда бу ерда 13 хил экскаватор, 10 турдаги махсус техника ишлаб чиқарилмоқда. Сув хўжалиги, қурилиш ва йўл таъмирлаш соҳалари учун ўта зарур бўлган бундай техникалар илгари валюта эвазига хориждан келтирилар эди. Эҳтиёт қисмлар таъминоти ва сервисда кўп қийинчиликлар бор эди.
Қўшма корхонанинг ишга туширилиши бу заруратни ҳал этиш билан бирга вилоятнинг иқтисодий салоҳиятини юксалтириш, юртимиздаги ирригация ва мелиорация тадбирларини ўз вақтида бажариш имконини бермоқда.
Шу кунга қадар корхонада халқаро стандартлар асосида 2 мингга яқин махсус техника ишлаб чиқарилган. Маҳаллийлаштириш даражаси 50 фоиздан ошган. Энди маҳсулотларни чет элга, жумладан, қўшни мамлакатларга экспорт қилиш режалаштирилган. Экскаватор ва махсус техникалар буюртма асосида ишлаб чиқарилиши ҳам мумкин.
Тожикистонлик меҳмонлар заводдаги иш жараёнини, қишлоқ хўжалиги машиналари ва махсус техникаларни кўздан кечирди.
Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев ҳамроҳлигида Ичан қалъадаги тарихий обидаларни зиёрат қилди.
03.06.2022Кейингиси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 3 июнь куни тонгда, Урганч шаҳрига жўнаб кетишдан аввал Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг амалдаги раиси, Польша ташқи ишлар вазири Збигнев Рауни қабул қилди.

Данное узбекско-китайское предприятие было организовано в 2014 году. На первом этапе проекта здесь была налажена крупноузловая сборка, на втором этапе — промышленная сборка сельхозтехники, на третьем этапе развернута локализация производства.
Сегодня здесь производят 13 видов экскаваторов и 10 видов спецтехники. Прежде подобная техника, востребованная в водном хозяйстве, дорожно-строительной сфере, завозилась из-за рубежа за валюту. Было много сложностей с поставкой запасных частей и сервисом.
Запуск совместного предприятия позволил не только удовлетворить эту потребность, но и повысить экономический потенциал региона, обеспечить своевременное проведение ирригационных и мелиорационных мероприятий.
К настоящему времени предприятие произвело на основе международных стандартов около 2 тысяч единиц специальной техники. Уровень локализации превысил 50 процентов. В дальнейшем планируется экспортировать продукцию, в том числе в соседние страны. Экскаваторы и спецтехника также могут быть изготовлены на заказ.
Таджикские гости ознакомились с рабочим процессом завода, образцами сельскохозяйственной и специальной техники.
Президент Таджикистана Эмомали Рахмон в сопровождении главы нашего государства Шавката Мирзиёева посетил исторические памятники в комплексе Ичан-кала.
03.06.2022Следующее
Утром 3 июня, до вылета в город Ургенч, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял действующего председателя Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, министра иностранных дел Польши Збигнева Рау.