Президент Шавкат Мирзиёев халқимизнинг фидокорона меҳнати билан 2019 йил – “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили”да салмоқли натижаларга эришилганини таъкидлади:
"Барча соҳалардаги ижобий натижалар қаторида, инвестициялар ҳажми ҳам сезиларли даражада ошди.
Айниқса, тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар 4,2 миллиард долларни ташкил этиб, 2018 йилга нисбатан – мана шу рақамга эътиборингизни қаратмоқчиман – 3,1 миллиард долларга ёки 3,7 баробар ўсди.
Инвестицияларнинг ялпи ички маҳсулотдаги улуши 37 фоизга етди.
Мамлакатимиз илк бор халқаро кредит рейтингини олди ва жаҳон молия бозорида 1 миллиард долларлик облигацияларини муваффақиятли жойлаштирди.
Иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш ташкилоти томонидан Ўзбекистоннинг кредитга доир таваккалчилик рейтинги охирги 10 йилда биринчи марта яхшиланди.
Энергетика, нефть-газ, геология, транспорт, йўл қурилиши, қишлоқ ва сув хўжалиги, ичимлик суви ва иссиқлик таъминоти ҳамда бошқа қатор тармоқларда чуқур таркибий ислоҳотлар бошланди.
Саноатнинг 12 та етакчи тармоғида модернизациялаш ва рақобатдошликни кучайтириш дастурлари жадал амалга оширилмоқда.
Натижада ўтган йили иқтисодий ўсиш 5,6 фоизни ташкил этди.
Саноат маҳсулоти ишлаб чиқариш ҳажми 6,6 фоизга, экспорт – 28 фоизга кўпайди.
Олтин-валюта захираларимиз 2019 йил давомида 2,2 миллиард долларга ортиб, 28,6 миллиард долларга етди.
Қишлоқ хўжалигида фермер ва деҳқонларнинг манфаатдорлигини ошириш борасидаги ўрганиш ва изланишларимиз давом этмоқда. Соҳага илғор технологиялар ва кластер тизими жорий этилмоқда.
Тадбиркорликни кенг ривожлантириш ва бу соҳа учун янги шароитлар яратишга, барча имкониятларимизни сафарбар этаяпмиз.
“Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури доирасида ўз бизнесини бошлаётган оилаларга 5,9 триллион сўм кредитлар ажратилди.
Янги солиқ сиёсати доирасида иш ҳақига солиқ юки 1,5 баробарга камайтирилди. Натижада, расмий секторда ишлаётганлар сони йил давомида 500 мингтага кўпайди.
Қўшилган қиймат солиғи ставкаси 20 фоиздан 15 фоизга туширилди. Бунинг ҳисобидан ўтган йили солиқ тўловчилар ихтиёрида 2 триллион сўм қолди.
Жорий йилда бу рақам 11 триллион сўмни ташкил этиши кутилмоқда.
Бир йилда тадбиркорлар ихтиёрида шунча маблағ қолиши, албатта уларга ўз бизнесларини ривожлантириш учун жуда катта қўшимча имкониятлар яратади.
Ислоҳотларимиз натижасида ўтган йили 93 мингта ёки 2018 йилга нисбатан қарийб 2 баробар кўп янги тадбиркорлик субъектлари ташкил этилди.
Жаҳон банкининг “Бизнес юритиш” рейтингида 7 поғона кўтарилиб, бизнесни рўйхатга олиш кўрсаткичи бўйича дунёнинг 190 та давлати орасида 8-ўринни эгалладик ва энг яхши ислоҳотчи давлатлар қаторидан жой олдик.
Шунингдек, 86 та давлат фуқароларига визасиз ва 57 та давлат фуқароларига соддалаштирилган виза режими жорий этилиши натижасида ўтган йили юртимизга 6,7 миллион нафар хорижий сайёҳ ташриф буюрди.
Бу 2016 йилга нисбатан 4,7 миллион нафарга ёки 3,3 баробар кўп демакдир.
Мактабгача таълимни ривожлантириш борасида бошлаган ислоҳотларимиз натижасида, ўтган йили 5 минг 722 та давлат, хусусий, оилавий болалар боғчалари ташкил этилди.
Шунинг ҳисобидан фарзандларимизни мактабгача таълим билан қамраб олиш даражаси бир йил давомида 38 фоиздан 52 фоизга кўтарилди.
2019 йилда мутлақо янгича мазмун ва шаклдаги 4 та Президент мактаби, 3 та ижод мактаби иш бошлади.
Олий таълимни ривожлантириш учун ўтган йили 19 та янги олий ўқув юрти, жумладан, 9 та нуфузли хорижий университет филиали очилди.
Етакчи хорижий университетлар билан ҳамкорликда 141 та қўшма таълим дастури бўйича кадрлар тайёрлаш йўлга қўйилди.
Олий таълим муассасаларига жами 146 минг 500 нафар ёки 2016 йилга нисбатан 2 баробар кўп талаба ўқишга қабул қилинди.
Ишлаётган пенсионерларга пенсияни тўлиқ тўлаш тартиби жорий этилди. Ижтимоий ёрдамга муҳтож ва эҳтиёжманд аҳоли учун нафақа миқдори 2 баробар кўпайтирилди.
Соғлиқни сақлаш соҳасида давлат муассасалари билан бир қаторда, хусусий тиббиёт йўналиши ҳам жадал ривожланмоқда.
Даволаш фаолияти турлари 50 тадан 126 тага кўпайтирилиб, қатор имтиёзлар берилгани туфайли ўтган йили 634 та хусусий тиббиёт муассасаси ташкил этилди.
“Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида 479 та қишлоқ ва овулда, шаҳарлардаги 116 та маҳаллада кенг кўламли қурилиш ва ободонлаштириш ишлари бажарилди.
Бунга 6,1 триллион сўм ёки 2018 йилга нисбатан 1,5 триллион сўм кўп маблағ сарфланди.
Қишлоқ жойларида 17 минг 100 та, шаҳарларда 17 минг 600 та, жами 34 минг 700 та ёки 2016 йилга нисбатан салкам 3 баробар кўп арзон ва шинам уйлар қурилди.
Кам таъминланган ва уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож 5 мингта оилага, шу жумладан, ногиронлиги бўлган аёлларга ипотека кредити асосида арзон уй-жой сотиб олиш учун 116 миллиард сўмдан зиёд бошланғич бадал тўлаб берилди.
Амалга ошираётган ислоҳотларимиз жаҳон ҳамжамияти томонидан муносиб баҳоланмоқда.
Хусусан, дунёдаги нуфузли нашрлардан бири – “Экономист” журнали Ўзбекистонни 2019 йилда ислоҳотларни энг жадал амалга оширган давлат – “Йил мамлакати” деб эътироф этди.
Берилган бундай баҳо, барчамизга чексиз ғурур, ифтихор ва куч бағишлайди, янги марраларга руҳлантиради, десам, ўйлайманки сизлар ҳам, бу фикрни қўллаб-қувватлайсизлар".
Мурожаатнома давом этмоқда.
Президент Мурожаатномаси бошланди
Тошкент шаҳридаги Халқаро конгресс марказида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлис палаталарига навбатдаги Мурожаатномаси бошланди.

Президент Шавкат Мирзиёев в своем Послании Олий Мажлису отметил весомые результаты, достигнутые благодаря самоотверженному труду нашего народа в 2019 году – в Год активных инвестиций и социального развития:
«Благодаря самоотверженному труду нашего народа мы достигли весомых результатов в 2019 году – в Год активных инвестиций и социального развития. Наряду с положительными изменениями во многих сферах значительно возрос приток инвестиций. Объем прямых иностранных инвестиций составил 4,2 миллиарда долларов, что – обратите внимание – на 3,1 миллиарда долларов, или в 3,7 раза, больше по сравнению с 2018 годом. Доля инвестиций в валовом внутреннем продукте достигла 37 процентов.
Впервые наша страна получила международный кредитный рейтинг и успешно разместила на мировом финансовом рынке облигации на 1 миллиард долларов.
Впервые за последние 10 лет улучшились позиции Узбекистана в рейтинге кредитного риска Организации экономического сотрудничества и развития.
Начаты глубокие структурные преобразования в энергетике, нефтегазовой промышленности, геологии, транспорте, дорожном строительстве, сельском и водном хозяйстве, питьевом водоснабжении, теплоснабжении и ряде других отраслей.
В 12 ведущих отраслях промышленности реализуются программы модернизации и повышения конкурентоспособности. В результате в прошлом году темпы экономического роста составили 5,6 процента. Объем производства промышленной продукции вырос на 6,6 процента, экспорта – на 28 процентов. Золотовалютные резервы увеличились на 2,2 миллиарда долларов и достигли 28,6 миллиарда долларов.
В сельском хозяйстве реализуются меры по повышению заинтересованности фермеров и дехкан, внедрению передовых технологий и переходу на кластерную систему. Работа в этом направлении продолжается.
Мы прилагаем все усилия для широкого развития предпринимательства и создания с этой целью новых возможностей. В ходе выполнения программы “Каждая семья – предприниматель” начинающим свой бизнес семьям выделены кредиты в общей сложности на 5,9 триллиона сумов.
В рамках новой налоговой политики налоговая нагрузка на заработную плату снижена почти в 1,5 раза. В результате число работающих в официальном секторе экономики увеличилось в течение года на 500 тысяч.
Ставка налога на добавленную стоимость снижена с 20 до 15 процентов. За счет этого в прошлом году в распоряжении налогоплательщиков осталось 2 триллиона сумов. Ожидается, что в нынешнем году этот показатель достигнет 11 триллионов сумов.
Тот факт, что за один год в распоряжении предпринимателей остается столько средств, открывает огромные дополнительные возможности для развития их бизнеса.
В результате реформ в прошлом году создано 93 тысячи новых субъектов предпринимательства, что почти в 2 раза больше, чем в 2018 году.
В рейтинге Всемирного банка “Ведение бизнеса” мы поднялись на 7 позиций, заняли 8-е место среди 190 государств по показателю регистрации бизнеса и вошли в число лучших стран-реформаторов.
Мы ввели безвизовый режим для граждан 86 государств и упрощенный визовый режим для граждан 57 государств. В том числе благодаря этому в прошлом году нашу страну посетили 6,7 миллиона иностранных туристов – на 4,7 миллиона, или в 3,3 раза, больше чем в 2016 году.
В 2019 году организовано 5 722 государственных, частных и семейных детских сада. За счет этого только в течение одного года охват детей дошкольным образованием увеличился с 38 до 52 процентов.
Начали действовать образовательные учреждения совершенно нового типа – 4 Президентские и 3 Творческие школы. Наряду с этим создано 19 новых высших учебных заведений, в том числе 9 филиалов известных зарубежных университетов. В сотрудничестве с ведущими иностранными вузами налажена подготовка кадров по 141 совместной образовательной программе. В 2019 году в вузы Узбекистана приняты 146 500 студентов, что в 2 раза больше по сравнению с 2016 годом.
Внедрен порядок выплаты пенсий в полном размере работающим пенсионерам. В 2 раза увеличен размер пособий уязвимым и малообеспеченным категориям населения, нуждающимся в социальной поддержке.
В системе здравоохранения наряду с государственными медицинскими учреждениями ускоренно развивается и частный сектор. В результате расширения лечебной деятельности с 50 до 126 видов и предоставления ряда льгот в прошлом году было создано 634 частных медицинских учреждения.
В рамках программ “Обод кишлок” и “Обод махалла” выполнена широкомасштабная работа по строительству и благоустройству в 479 селах и аулах, а также 116 городских махаллях. На это было направлено 6,1 триллиона сумов – на 1,5 триллиона сумов больше, чем в 2018 году.
Количество возведенного доступного и комфортного жилья – индивидуальных домов и квартир в многоэтажных домах – в общей сложности составило 34 700, в том числе на селе – 17100, в городах – 17 600, что почти в 3 раза больше, чем в 2016 году. Пяти тысячам малообеспеченных и нуждающихся в улучшении жилищных условий семей, в том числе женщинам с инвалидностью, выделено более 116 миллиардов сумов для выплаты первоначальных взносов на приобретение жилья по ипотечным кредитам.
Осуществляемые нами реформы получают достойную оценку международного сообщества. В частности, одно из авторитетных в мире изданий – журнал “Экономист” признал Узбекистан “Страной года”, государством, где реформы в 2019 году осуществлялись наиболее быстрыми темпами.
Думаю, вы согласитесь со мной, что такая оценка наполняет нас чувством гордости, придает еще больше сил и вдохновляет на достижение новых высот."
Президент начал свое обращение к Олий Мажлису с Посланием
В Международном конгресс-центре в Ташкенте началось очередное Послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева палатам Олий Мажлиса.