Шу йил 12 май куни Олий Мажлис Сенати Раисининг биринчи ўринбосари С.Сафоевнинг Европа парламентининг Марказий Осиё мамлакатлари ва Мўғилистон билан алоқалар бўйича делегацияси раиси Ф. Мартушелло (Италия) билан видеоконференция форматида музокаралари бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси ва Европа Иттифоқи ўртасидаги муносабатларни, шу жумладан икки томонлама парламентлараро алоқалар соҳасидаги муносабатларни ривожлантириш тўғрисида батафсил фикр алмашилди.
Европа Иттифоқи билан сиёсий мулоқотни ривожлантириш ва иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш мамлакатимиз ташқи сиёсатининг муҳим устуворликларидан бири ҳисобланади. Сўнгги вақтда томонлар ўртасидаги муносабатлар янгича руҳда ривожланмоқда. Бундан апрель ойида Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев ва Европа кенгаши раҳбари Ш.Мишель ўртасида телефон орқали ўтказилган мазмунли музокаралар дарак беради.
Ф.Мартушелло коронавируснинг тарқалишига қарши курашиш бўйича Ўзбекистонда кўрилаётган чора-тадбирлардан хабардор этилди. Шу нуқтаи назардан Ўзбекистон томони пандемиянинг мамлакатимиз ижтимоий-иқтисодий ривожига таъсирини камайтириш учун 36 млн. евро миқдорида молиявий ёрдам тақдим этишга тайёрлиги учун Европа Иттифоқига миннатдорлик билдирди.
Европарламент делегацияси раиси COVID-19 пандемиясига қарши курашиш бўйича мамлакатимиз раҳбарияти томонидан кўрилаётган қатъий ва самарали чора-тадбирларни юқори баҳолади. Унинг сўзларига кўра, Ўзбекистон раҳбариятининг инқирозга қарши чора-тадбирларининг самарадорлиги кейинги йилларда олиб борилган ислоҳотлар дастури билан боғлиқ.
Ўзбекистон чет давлатларга, шу жумладан Европа Иттифоқи аъзоси Венгрияга коронавирусга қарши курашишда гуманитар ёрдам кўрсатганлиги алоҳида қайд этилди.
Европарламент депутати шу йил март ойида Тошкентда Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик битими лойиҳаси юзасидан ўтказилган Ўзбекистон ва ЕИ ўртасидаги музокаралар якунларига ижобий баҳо берди. Мазкур музокаралар давомида томонлар ушбу кенг қамровли лойиҳанинг кўплаб муҳим масалаларини келишиб олишга муваффақ бўлдилар.
Ф.Мартушелло Ўзбекистоннинг GSP+ преференциал савдо мақомига эга бўлиши мамлакатимиздаги ислоҳотлар сиёсати қўллаб-қувватланишини кўрсатувчи муҳим қадам бўлишига қўшилди. GSP+ мақоми 6 мингдан зиёд номдаги товарларни Европа Иттифоқига божсиз экспорт қилиш имконини беради.
Шунингдек, музокаралар чоғида “Ўзбекистон-ЕИ” парламентлар ҳамкорлиги қўмитасининг навбатдаги 15-мажлисини Брюссель шаҳрида ўтказиш масалалари ҳам муҳокама этилди.
Сизнинг Ҳукуматингиз томонидан Ўзбекистон Республикасида вируснинг тарқалишини жиловлаш, шунингдек, пандемиянинг ижтимоий-иқтисодий, шу жумладан аҳолининг энг эҳтиёжманд қатламлари учун оқибатларини юмшатиш бўйича кўрилган қатъий чораларни юксак баҳолайман.

12 мая текущего года в формате видеоконференции прошли переговоры первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафоева с председателем делегации Европейского парламента по связям со странами Центральной Азии и Монголией Ф. Мартушелло (Италия).
В ходе беседы состоялся обстоятельный обмен мнениями о развитии отношений между Республикой Узбекистан и Европейским Союзом, в том числе в сфере двусторонних межпарламентских связей.
Развитие политического диалога и расширение экономического сотрудничества с Евросоюзом является одним из важных приоритетов внешней политики нашей страны. В последнее время отношения между сторонами обретают новую динамику. Свидетельством этого являются проведенные в апреле содержательные переговоры по телефону между Президентом Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёевым и главой Евросовета Ш.Мишелем.
Ф.Мартушелло был проинформирован о принимаемых мерах по противодействию распространению коронавируса в Узбекистане. В этом контексте, узбекская сторона выразила признательность ЕС за готовность предоставить финансовую помощь в размере 36 млн. евро для снижения воздействия пандемии на социально-экономическое развитие страны.
Председатель делегации Европарламента высоко оценил предпринимаемые руководством страны решительные и эффективные меры по противодействию COVID-19. По его словам, без всякого сомнения эффективность антикризисных мер Руководства Республики Узбекистан была в решающей степени обусловлена тем, что в течение последних лет была осуществлена программа реформ.
Особо был отмечен тот факт, что Узбекистан оказал гуманитарную помощь в борьбе с короновирусом зарубежным государствам, в том числе стране Евросоюза - Венгрии.
Депутат Европарламента дал положительную оценку итогам переговоров между Узбекистаном и ЕС в Ташкенте в марте текущего года по проекту Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве (СРПС) в ходе которых сторонам удалось согласовать многие важные вопросы указанного всеобъемлющего документа.
Ф.Мартушелло согласился с тем, что получение Узбекистаном преференциального торгового статуса «ГСП+», позволяющего экспортировать более 6 тыс. наименований товаров в ЕС на беспошлинной основе, станет важным шагом, демонстрирующим поддержку политики реформ в Узбекистане.
В ходе переговоров были также обсуждены вопросы по проведению очередного 15-го заседания Комитета парламентского сотрудничества «Узбекистан-ЕС» в г. Брюсселе.
Позвольте высоко оценить предпринятые Вашим Правительством решительные меры по сдерживанию распространения вируса в Республике Узбекистан, а также смягчению социально-экономических последствий пандемии, в том числе для наиболее уязвимых слоев населения.