Президент Шавкат Мирзиёев геология соҳасини модернизация қилиш, инвестициялар жалб этиш ҳамда геология-қидирув ишларини кенгайтириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Охирги уч йилда ушбу соҳага катта маблағ ажратилиб, технологияларни янгилаш, илм-фанни тиклаш ва кадрлар тайёрлаш бўйича кенг қамровли ишлар олиб борилмоқда. Замонавий техникалар қўлланаётгани натижасида бурғилаш аниқлиги ва унумдорлиги ошди. Ерости бойликларнинг захираси ҳам, прогноз ресурслари ҳам кўпайди.
Йиғилишда бу борадаги ишларни изчил давом эттириб, соҳанинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш, давлат корхоналарини ислоҳ қилиш бўйича кейинги даврдаги асосий вазифалар муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари геология-қидирув ишларини ошириш ҳисобига 2021-2022 йилларда минерал хомашё базасини кескин кенгайтириш зарурлигини таъкидлади.
Соҳага хорижий инвесторларни жалб қилиш учун геология-қидирув ишларини ташкил этишга бўлган ёндашувни ҳам ўзгартириш керак. Шу мақсадда истиқболли майдонларни шакллантириш, уларни хорижий инвесторларга бериш, геологик қидирув ўтказиш ва солиққа тортиш тизимларини халқаро тажриба асосида такомиллаштириш бўйича топшириқлар берилди.
31 та стратегик фойдали қазилма майдон ва конлар жойлаштирилган онлайн аукционга чет эллик сармоядорларни кенг жалб этиш муҳимлиги айтиб ўтилди.
– Геология соҳасида 50 фоиз вақт инвестиция билан шуғулланишга сарфланиши керак. Инвестиция келмаса, геологияда вазият ўзгармайди. Узоқ йиллик мавҳум режалар эмас, қисқа муддатли, аниқ ва натижадор режалар керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Етакчи аудиторлик ва консалтинг компаниялари билан ҳамкорликда соҳадаги давлат корхоналарини трансформация қилиш бўйича “йўл хариталари” ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Соҳа учун малакали кадрлар тайёрлаш, илм-фанни ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. “ЎзгеорангметЛИТИ” институтига илғор тажрибага эга хорижий компания жалб қилиниши белгиланди.
Йиғилишда мутасаддилар 2021-2022 йилларда амалга ошириладиган чора-тадбирлар юзасидан ахборот берди.

Рассмотрен ход реформ в геологической сфере
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам модернизации сферы геологии, привлечения инвестиций и расширения геологоразведочных работ.
За последние три года на сферу выделены немалые средства, ведется масштабная работа по обновлению технологий, восстановлению науки и подготовке кадров. В результате применения современной техники возросли точность и производительность буровых работ. Увеличились как подтвержденные, так и прогнозируемые запасы полезных ископаемых.
На встрече обсуждены основные задачи на ближайший период по последовательному продолжению работы в этом направлении, повышению инвестиционной привлекательности сферы и реформированию государственных предприятий.
Глава государства подчеркнул необходимость значительного расширения минерально-сырьевой базы в 2021-2022 годах за счет увеличения объема геологоразведочных работ.
Наряду с этим, необходимо изменить подход к организации геологоразведочных работ с целью привлечения иностранных инвесторов. В этой связи поручено сформировать и передать зарубежным инвесторам перспективные участки, усовершенствовать систему геологической разведки и налогообложения с учетом международного опыта.
Отмечена важность широкого привлечения иностранных инвесторов к онлайн-аукциону по 31 участку и месторождению стратегических полезных ископаемых.
- Половина работы в геологической сфере должна быть направлена на занятие инвестициями. Без привлечения инвестиций ситуацию в геологии не изменить. Вместо беспредметных планов, обещающих результат в отдаленном будущем, необходимы краткосрочные, конкретные и результативные планы, - подчеркнул Президент.
Поставлена ​​задача разработать совместно с ведущими аудиторскими и консалтинговыми компаниями «дорожные карты» трансформации действующих в сфере государственных предприятий.
Особое внимание уделено подготовке квалифицированных кадров для сферы, развитию геологической науки. Поставлена задача привлечь к деятельности института «УзгеорангметЛИТИ» зарубежную компанию с передовым опытом.