Олий даражадаги музокаралар якунлангач, икки томонлама ҳужжатларни имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин Қўшма баёнотни имзоладилар ва 2023-2027 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикаси билан Хитой Халқ Республикаси ўртасида янги даврдаги ҳар томонлама стратегик шерикликни ривожлантириш дастурини қабул қилдилар.
Етакчилар ҳузурида қуйидаги ҳужжатлар имзоланди:
– Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Хитой Халқ Республикаси Ҳукумати ўртасида техник-иқтисодий ҳамкорлик тўғрисидаги битим;
– Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Хитой Халқ Республикаси Ҳукумати ўртасида Ҳамкорлик бўйича ўзбек-хитой ҳукуматлараро қўмитасини ташкил этиш тўғрисидаги Битимга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги баённома;
– Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Хитой Халқ Республикаси Ҳукумати ўртасида ўрта таълим мактаблари салоҳиятини ривожлантириш бўйича лойиҳани амалга ошириш тўғрисидаги битим;
– Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан Хитой Халқ Республикаси Божхона бош маъмурияти ўртасида парранда гўштини етказиб беришда карантин ва ветеринария-санитария талаблари тўғрисидаги баённома;
– Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан Хитой Халқ Республикаси Божхона бош маъмурияти ўртасида Ўзбекистондан Хитойга узум экспорт қилишда фитосанитар талаблар ва назорат тўғрисидаги баённома;
– Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги Божхона қўмитаси билан Хитой Халқ Республикаси Божхона бош маъмурияти ўртасида ваколатли иқтисодий операторлар дастурларини ўзаро тан олиш тўғрисидаги келишув;
– Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги билан Хитой Халқ Республикаси Тижорат вазирлиги ўртасида устувор инвестиция лойиҳаларини илгари суриш бўйича англашув меморандуми;
– Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги билан Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши Матбуот канцелярияси ўртасида оммавий ахборот воситалари соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги англашув меморандуми;
– 2023-2024 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги билан Хитой Халқ Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ўртасида ҳамкорлик дастури;
– Тошкент шаҳри ва Сичуань музофоти ўртасида шериклик алоқаларини ўрнатиш тўғрисидаги битим;
– Сирдарё вилояти ва Шэньси музофоти ўртасида шериклик алоқаларини ўрнатиш тўғрисидаги битим;
– Самарқанд вилояти ва Шэньси музофоти ўртасида шериклик алоқаларини ўрнатиш тўғрисидаги битим.
Бундан ташқари, қуйидаги муҳим иқтисодий келишувлар имзоланди:
– электр узатиш линиялари ва нимстанцияларини қуриш лойиҳасини молиялаштириш тўғрисида;
– мультимодал логистика марказини ташкил этиш тўғрисида;
– “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ локомотивлари паркини янгилаш ва модернизация қилиш тўғрисида;
– Ўзбекистон-Хитой агросаноат паркини ташкил этиш тўғрисида;
– Агроинновацион паркни ташкил этиш тўғрисида;
– Ўзбекистон-Хитой биотехнологик кластерини ташкил этиш тўғрисида;
– “Ўзбектелеком” АКнинг телекоммуникация инфратузилмасини янада кенгайтириш тўғрисида;
– “EXEED” компанияси билан биргаликда замонавий автомобиллар ишлаб чиқариш тўғрисида;
– “BYD Auto Industry” компанияси билан биргаликда электр ва гибрид автомобиллар ишлаб чиқариш тўғрисида;
– “Ўзбекистон миллий банки” АЖ билан “Хитой Эксим банки” ўртасида кредит линияларини жалб қилиш тўғрисида;
– “Ўзбекистон миллий банки” АЖ билан “Хитой тараққиёт давлат банки” ўртасида кредит линияларини жалб қилиш тўғрисида;
– “China Export and insurance corporation” билан ҳамкорлик тўғрисида;
– Наманган вилоятида “Норин ГЭС каскадини қуриш” ва Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманида “Айгаин ГЭС каскадини қуриш” лойиҳалари техник-иқтисодий асосларини тайёрлаш тўғрисида;
– телекоммуникация тармоқларини ривожлантириш соҳасида ҳамкорлик тўғрисида.
Ташриф тадбирлари доирасида тармоқ меморандумлари ҳам имзоланди:
– Ўзбекистон Республикаси Маданият ва туризм вазирлиги ҳузуридаги хорижий давлатлар билан миллатлараро муносабатлар ва дўстона алоқалар Қўмитаси билан Хорижий мамлакатлар билан дўстлик Шанхай халқ уюшмаси ўртасида;
– Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси билан Халқаро савдога кўмак кўрсатиш бўйича Хитой кенгаши ўртасида тижорат ҳуқуқи соҳасида ҳамкорлик бўйича Ўзбек-Хитой қўмитасинни тузиш тўғрисида;
– Ўзбекистон Республикаси товар-хомашё биржаси билан Дальян товар биржаси ўртасида;
– Ўзбекистон Паррандачилик уюшмаси билан Хитой Чорвачилик уюшмаси ўртасида паррандачилик соҳасида ҳамкорлик тўғрисида;
– Ўзбекистон Республикаси «Узчармсаноат» уюшмаси билан Хитой чарм саноати бўйича ҳамкорлик уюшмаси ўртасида;
– Тошкент давлат шарқшунослик университети билан Пекин хорижий тиллар ва маданият университети ўртасида;
– Тошкент давлат шарқшунослик университети билан Ляонин педагогика университети ўртасида;
– Самарқанд халқаро технологиялар университети билан Тяньцзинь фан ва техника университети ўртасида;
– Самарқанд халқаро технологиялар университети билан Шимолий-шарқ электроэнергетика университети ўртасида;
– Жахон иқтисодиёти ва дипломатия университети билан Шанхай университети ўртасида.
Ташриф доирасида икки мамлакат ўртасидаги ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва амалий ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган жами 41 та ҳужжат имзоланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг давлат ташрифи 18 май куни Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин билан икки томонлама музокаралардан бошланди.
18.05.2023Кейингиси
Сиань шаҳридаги Тан сулоласи боғида “Марказий Осиё – Хитой” биринчи саммитида иштирок этаётган давлатлар раҳбарларини расман кутиб олиш маросими бўлиб ўтди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин подписали Совместное заявление и приняли Программу развития всестороннего стратегического партнёрства в новую эпоху между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой на 2023-2027 годы.
В присутствии лидеров заключены:
– Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Китайской Народной Республики о технико-экономическом сотрудничестве;
– Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Китайской Народной Республики о создании Узбекско-Китайского межправительственного комитета по сотрудничеству;
– Соглашение о реализации проекта по развитию потенциала средних школ между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Китайской Народной Республики;
– Протокол между Министерством сельского хозяйства о Республики Узбекистан и Главным таможенным управлением Китайской Народной Республики о карантине и ветеринарно-санитарных требованиях при поставках мяса птицы;
– Протокол между Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан и Главным таможенным управлением Китайской Народной Республики о фитосанитарных требованиях и контроле при экспорте винограда;
– Договорённость между Таможенным комитетом при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан и Главным таможенным управлением Китайской Народной Республики о взаимном признании программы уполномоченных экономических операторов;
– Меморандум о взаимопонимании между Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан и Министерством коммерции Китайской Народной Республики по продвижению приоритетных инвестиционных проектов;
– Меморандум о взаимопонимании между Агентством информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан и Пресс-канцелярией Государственного совета Китайской Народной Республики
по сотрудничеству в сфере средств массовой информации;
– Программа сотрудничества между Министерством иностранных дел Республики Узбекистан и Министерством иностранных дел Китайской Народной Республики на 2023-2024 годы;
– Соглашение об установлении партнёрских отношений между городом Ташкент и провинцией Сычуань;
– Соглашение об установлении партнёрских отношений между Сырдарьинской областью и провинцией Шэньси;
– Соглашение об установлении партнёрских отношений между Самаркандской областью и провинцией Шэньси.
Кроме того, был подписан ряд важных экономических соглашений:
– о финансировании проекта строительства линий электропередач и подстанций;
– о создании мультимодального логистического центра;
– об обновлении и модернизации парка локомотивов на базе АО «Узбекистон темир йуллари»;
– о строительстве Узбекско-Китайского агропромышленного парка;
– о создании Агроинновационного парка;
– о создании Узбекско-Китайского биотехнологического кластера;
– о расширении телекоммуникационной инфраструктуры АК «Узбектелеком»;
– о производстве современных автомобилей совместно с компанией «EXEED»;
– о производстве электрических и гибридных автомобилей совместно с компанией «BYD Auto Industry»;
– о привлечении кредитной линии между АО «НБУ» и «Эксимбанк Китая»;
– о привлечении кредитной линии между АО «НБУ» и «ГБРК»;
– о сотрудничестве с «China Export & Credit Insurance Corporation»;
– о подготовке ТЭО проектов «Строительство каскада Нарынской ГЭС в Наманганской области» и «Строительство каскада Айгаин ГЭС в Бостанлыкском районе Ташкентской области»;
– о сотрудничестве в области развития телекоммуникационных сетей.
В рамках мероприятий визита также подписаны отраслевые меморандумы:
– между Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Министерстве культуры и туризма Республики Узбекистан и Шанхайской народной ассоциацией дружбы с зарубежными странами;
– между Китайским советом по содействию международной торговле и Торгово-промышленной палатой Узбекистана о создании Узбекско-Китайского комитета по сотрудничеству в области коммерческого права;
– между Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржей и Даляньской товарной биржей;
– между Ассоциацией птицеводства Узбекистана и Китайской Ассоциацией животноводства о сотрудничестве в птицеводческой отрасли;
– между Ассоциацией «Узчармсаноат» Республики Узбекистан и Китайской Ассоциацией кожевенной промышленности по сотрудничеству;
– между Ташкентским государственным университетом востоковедения и Пекинским университетом иностранных языков и культуры;
– между Ташкентским государственным университетом востоковедения и Ляонинском педагогическим университетом;
– между Самаркандским международным технологическим университетом и Тяньцзиньским университетом науки и техники;
– между Самаркандским международным технологическим университетом и Северо-Восточным электроэнергетическим университетом;
– между Университетом мировой экономики и дипломатии и Шанхайским университетом.
Всего в рамках визита был подписан 41 документ, направленный на дальнейшее укрепление отношений всестороннего стратегического партнерства и углубление практического сотрудничества между двумя странами.
В парке династии Тан в городе Сиане состоялась официальная церемония встречи глав государств, участвующих в первом саммите «Центральная Азия – Китай».