Президент Шавкат Мирзиёев Ҳарбий прокуратура органлари томонидан амалга оширилаётган ишлар ҳисоботи билан танишди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Ҳарбий прокуратураси Қуролли Кучларда ва ҳарбий тузилмаларда қонунларга риоя этилишини назорат қилади. Мазкур орган томонидан мамлакатимиз суверенитетини мустаҳкамлаш, мудофаа салоҳиятини ошириш, ҳарбий хизматчиларнинг ва оила аъзоларининг ҳуқуқларини таъминлаш чоралари кўрилмоқда.
Жумладан, жорий йилда 1 минг 100 га яқин прокурор назорати ҳужжати қўлланилиб, 261 та ҳужжат қонунга мувофиқлаштирилган. 7 минг 858 нафар шахснинг ҳуқуқи тикланган. 654 нафар ҳарбий хизматчининг оила аъзолари иш билан таъминланган.
Қуролли Кучларда қурилиш дастурига киритилган объектларнинг лойиҳа-смета ҳужжатлари назорат тартибида кўриб чиқилиб, 23 миллиард сўмдан зиёд бюджет маблағлари иқтисод қилинишига эришилган. Ҳарбий прокурор протестларига асосан судларнинг 10 та қарори қонунга мувофиқлаштирилиб, 6 нафар шахс оқланган.
Фуқароларнинг 2 мингга яқин мурожаатлари кўриб чиқилиб, 254 таси қаноатлантирилган. Шунингдек, сайёр қабулларда 3 минг 200 нафар шахс қабул қилиниб, аниқланган муаммоларини ҳал этиш чоралари кўрилган.
Мамлакатимизнинг Тараққиёт стратегиясидан келиб чиқиб, ҳарбий тузилмаларда ҳам “инсон қадри” тамойили устувор этиб белгиланган. Ҳарбий хизматчиларнинг ҳуқуқ ва манфаатлари, ижтимоий ҳимояси таъминланиши алоҳида назоратга олинган. Ҳарбий прокуратура бу борада қонун ҳимоячиси, ҳуқуқбузарлик ва жиноятчиликнинг олдини олишда фаол тарғиботчи бўлмоқда.
Қайд этилганидек, ҳарбий хизматчиларга Қуролли Кучлар ҳамда бошқа соҳалардаги ислоҳотлар, қабул қилинаётган қонунчилик ҳужжатлари ва давлат дастурларининг мазмун-моҳиятини изчил етказишга алоҳида эътибор қаратилади.
Ёшларни ҳарбий ватанпарварлик руҳида тарбиялаш ва ҳуқуқий саводхонлигини ошириш мақсадида олис ҳудудлардаги мактаблар ҳарбий прокуратура идораларига бириктирилиб, прокурорлик соатлари ташкил этилади.
Бюджет маблағларининг мақсадли сарфланишини таъминлашда электрон платформалар имкониятларидан янада кенг фойдаланилади.
Давлатимиз раҳбари Ҳарбий прокуратура фаолиятини рақамлаштириш, инсон манфаатларини таъминлаш бўйича қўшимча кўрсатмалар берди.
Ўзбекистон ва Озарбайжон раҳбарлари ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларини муҳокама қилдилар

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с отчетом о проводимой работе органами Военной прокуратуры.
Военная прокуратура Республики Узбекистан осуществляет надзор за соблюдением законодательства в Вооруженных Силах и военизированных структурах. Его органами принимаются меры по укреплению суверенитета, повышению обороноспособности нашей страны, обеспечению прав военнослужащих и членов их семей.
В частности, в текущем году применено около 1100 актов прокурорского надзора, 261 документ приведен в соответствие с законодательством. Восстановлены права 7 тысяч 858 человек. Трудоустроены члены семей 654 военнослужащих.
В надзорном порядке рассмотрена проектно-сметная документация объектов, включенных в программу строительства Вооруженных Сил, в результате достигнута экономия более 23 миллиардов сумов бюджетных средств. На основании протестов военной прокуратуры приведены в соответствие с законом 10 судебных решений, оправданы 6 человек.
Было рассмотрено около 2 тысяч обращений граждан, удовлетворены 254. В ходе выездных приемов были приняты 3,2 тысячи человек, приняты меры по решению выявленных проблем.
Исходя из Стратегии развития нашей страны, принцип «достоинства человека» установлен в качестве приоритета и в военных ведомствах. Обеспечение прав и интересов, социальная защита военнослужащих находится на особом контроле. В связи с этим военная прокуратура выступает надежным защитником, активным пропагандистом в предупреждении правонарушений и преступлений.
Отмечалось, что в дальнейшей деятельности особое внимание будет уделено формированию системы постоянного разъяснения военнослужащим сути и значения проводимых в стране реформ в Вооруженных Силах и других сферах, принимаемых законодательных актов и государственных программ.
В целях воспитания молодежи в духе воинского патриотизма и повышения ее правовой грамотности военные прокуратуры будут закреплены за школами в отдаленных районах, в них будут организованы прокурорские часы.
Планируется расширить использование возможностей электронных платформ в обеспечении целевого расходования бюджетных средств.
Глава государства дал дополнительные указания по цифровизации деятельности Военной прокуратуры и обеспечению интересов человека.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 декабря провел телефонный разговор с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.