Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 7 ноябрь куни маҳаллий саноатни ривожлантириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Мамлакатимизда тадбиркорликка яратилган шароитлар туфайли ҳудудларда кичик ишлаб чиқаришлар кўпаймоқда. Одамлар иш билан таъминланиб, бозорбоп маҳсулотлар тайёрланмоқда. Лекин дунёдаги ҳозирги мураккаб вазият, транспорт-логистикадаги узилишлар бу тармоққа ҳам таъсир қилаяпти.
Жорий йилнинг 9 ойида юртимизда саноат 5,3 фоиз ўсган. Лекин, 65 та йирик ҳудудий корхонада ишлаб чиқариш камайган. Давлат томонидан маблағ ажратилган бўлса-да, 118 та саноат зонасига ҳалигача инфратузилма олиб борилмаган. Экспортда GSP+ имкониятидан етарлича фойдаланилмаяпти.
Танқидий руҳда ўтган йиғилишда шу каби камчиликлар, соҳадаги долзарб вазифалар муҳокама қилинди.
– Саноат тармоқлари раҳбарлари, ҳокимлар бу қийин шароитда имконият излаши, ички захираларни ишга солиб, таклиф ва ташаббус кўрсатиши керак. Ҳамма масалаларни ўз кучимиз, меҳнатимиз, интилишимиз билан фақат ўзимиз ҳал қиламиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Маиший техника, гилам, мебель ишлаб чиқарувчиларни кафолатли хомашё билан таъминлаш, кам қувватда ишлаётган корхоналарга кўмаклашиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Маълумки, Ўзбекистон ўтган йили Европа Иттифоқининг GSP+ номли кенгайтирилган преференциялар тизимига қабул қилинган эди. Унинг доирасида 6 минг 200 дан ортиқ маҳсулот турларини Европа бозорига имтиёзли шартларда экспорт қилиш мумкин. Бунинг учун давлатимиз томонидан транспорт харажатларига 70 фоизгача субсидия ҳам берилмоқда. Лекин, тўқимачилик маҳсулотлари экспортининг 6 фоизи, электр техникасининг 3 фоизи, ипак ва озиқ-овқатнинг 1 фоизи Европага сотиляпти, холос.
Давлатимиз раҳбари маҳаллий корхоналарнинг халқаро сертификатлар олиб, ташқи бозорга чиқишига кўмаклашиш зарурлигини таъкидлади. Келгуси йилда Европага саноат экспорти ҳажмини 700 миллион долларга етказиш имконияти борлиги айтилди.
Маҳаллий саноатнинг энг катта тармоқларидан бири – тўқимачилик. Сўнгги йилларда юртимиз тадбиркорлари бу йўналишни яхши ўзлаштирди. Шунга қарамай, ҳали ҳам четдан олиб келинаётган маҳсулотлар бор.
Шу боис “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмасига камида 50 хил турдаги янги маҳсулотларни маҳаллийлаштириш бўйича вазифа қўйилди. Бундай лойиҳалар учун тижорат банкларига 100 миллион доллар, гиламчилик учун 50 миллион доллар маблағ жойлаштирилади. Европа давлатлари, Туркия, Миср, Марокашга газлама ва трикотаж мато экспорти учун транспорт харажатларининг 70 фоизи қоплаб берилади.
Умуман, тўқимачилик тармоғини янгича суръатда ривожлантириш, келгуси йилда 5 миллиард долларликдан зиёд экспорт қилиш бўйича дастур қабул қилинади.
Яна бир кенг қамровли йўналиш – қурилиш материаллари ишлаб чиқариш. Бу тармоқда маҳсулот тури ҳам, иш ўринлари ҳам кўп. Шу боис Президентимиз бундай корхоналарни қўллаб-қувватлашга қаратилган “саноат ипотекаси” дастурини ишлаб чиқиш ташаббусини билдирди. Бунга биринчи босқичда 50 миллион доллар йўналтирилади, кредитлар 7 йиллик, 2 йил имтиёзли давр билан берилади.
Нукус шаҳри, Булоқбоши, Қоровулбозор, Фориш, Чуст, Пахтачи, Сариосиё, Ўзбекистон туманларида қурилиш материаллари индустриал зоналари, Ангрен шаҳрида чинни идишлар ва сантехника буюмлари кластери ташкил этилиши айтилди.
Бу тармоқда экспортни 1 миллиард долларга етказиш мақсад қилиб қўйилди.
Мебелсозлик бугунги кунда халқ ҳунармандчилиги даражасига кўтарилган. Бухоро, Наманган, Самарқанд, Андижон, Фарғона ва Хоразмда 100 га яқин маҳалла шунга ихтисослашган. Президентимиз ҳунармандларга шароитларни кенгайтириш мақсадида бу маҳаллалар атрофида мебель саноати марказлари ташкил қилиш зарурлигини таъкидлади.
Мебелсозлик учун божхона имтиёзлари муддатини 2024 йил 1 январга қадар узайтириш, бу тармоқдаги лойиҳаларни кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Заргарликда ҳам имкониятлар жуда кенг. Юртимизнинг ўзида 300 миллион долларлик бозор бор. Бу талабни бемалол маҳаллий заргарлар қондириши мумкин. Шу боис уларни қўллаб-қувватлаш учун 1 декабрдан бошлаб, қатор енгилликлар белгиланди.
Жумладан, олтин ва кумушга кечиктириб тўлаш учун барча банклар ва Экспортни рағбатлантириш агентлиги кафолатлари қабул қилинади. Бу имконият якка тартибдаги заргарлар учун ҳам берилади. Заргарлик учун зарур хомашёларни вақтинча олиб кириш ва олиб чиқишда лицензия талаби бекор қилинади, қимматбаҳо ва безак тошлари божхона тўловларидан озод этилади.
Йиғилишда экспортни ошириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
– Келгуси йилда экспортни қўллаб-қувватлашни кенгайтирамиз. Бундан буён, тармоқларга субсидиялар экспорт ҳажмига қараб бериладиган тизим бўлади. Бугунги йиғилиш натижаси бўйича ҳудудий саноатни ривожлантиришга қўшимча 300 миллион доллар ва 350 миллиард сўм маблағ ажратилади. Кўзланган марраларга эришилса, келгуси йилда қўшимча 2 миллиард доллар экспортни таъминлаш мумкин, – деди Президент.
Умуман, келгуси йилда 8 миллиард долларликдан зиёд ҳудудий саноат маҳсулотларини экспорт қилиш чоралари таҳлил қилинди. Ўзбекистоннинг элчиларига хориждан замонавий технологиялар ва инвестициялар жалб этиш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан саноат тармоқлари раҳбарлари, ҳокимлар сўзга чиқди.
07.11.2022Кейингиси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 8 ноябрь куни Санкт-Петербург шаҳри губернатори Александр Беглов бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.

Благодаря созданным в нашей стране условиям для предпринимательства в регионах увеличиваются малые производства. Создаются рабочие места, выпускается востребованная продукция.
Однако нынешняя сложная обстановка в мире, сбои в работе транспортно-логистических цепочек сказываются и на этой отрасли.
За 9 месяцев текущего года объем промышленного производства в нашей стране увеличился на 5,3 процента. Однако на 65 крупных предприятиях в регионах наблюдалось снижение производства. Несмотря на выделение государством необходимых средств в 118 промышленных зон до сих пор не подведена инфраструктура. Не используются в полной мере возможности системы "GSP+" в экспорте.
Эти и другие недостатки, первоочередные задачи на следующий год обсуждены на совещании, прошедшем в критическом духе.
- Руководителям отраслей промышленности, хокимам следует искать возможности в этой непростой ситуации, использовать внутренние резервы, выступать с предложениями и инициативами, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Дано указание обеспечить гарантированным сырьем производителей бытовой техники, ковров и мебели, оказать помощь предприятиям, которым не удается работать в полную мощность.
Как известно, в прошлом году Узбекистан присоединился к системе преференций GSP+ Европейского Союза. На европейский рынок можно беспошлинно экспортировать более 6,2 тысячи видов продукции. Наряду с этим государство предоставляет субсидии на транспортные расходы до 70 процентов. Однако на Европу приходятся лишь 6 процентов экспорта текстильной, 3 процента электротехнической и 1 процент шелковой и пищевой продукции.
Глава государства подчеркнул необходимость содействия отечественным предприятиям в получении международных сертификатов и выходе на внешний рынок. Отмечена возможность увеличения объема промышленного экспорта в Европу до 700 миллионов долларов в следующем году.
Одной из крупнейших отраслей местной промышленности является текстильная. В последние годы предприниматели нашей страны хорошо освоили это направление. Тем не менее, некоторые виды продукции все еще импортируются.
Поэтому перед ассоциацией «Узтогамычиликсаноат» поставлена задача локализовать не менее 50 видов новой продукции. Для таких проектов в коммерческие банки будет направлено 100 миллионов долларов, а в ковровое производство - 50 миллионов долларов. Государство компенсирует 70 процентов транспортных расходов при экспорте тканей и трикотажа в страны Европы, Турцию, Египет, Марокко.
В целом отмечено, что необходимо развивать текстильную отрасль с новой динамикой, в следующем году будет принята программа по экспорту отраслевой продукции на более чем 5 миллиардов долларов.
Еще одним важным направлением является производство строительных материалов. Потенциал отрасли позволяет выпускать широкую номенклатуру товаров и обеспечить работой большое число людей. В связи с этим Президент выступил с инициативой разработать программу промышленной ипотеки, направленной на поддержку таких предприятий. На это на первом этапе будет выделено 50 миллионов долларов, кредиты будут выдаваться на 7 лет с двухлетним льготным периодом.
В городе Нукусе, Булакбашинском, Караулбазарском, Фаришском, Чустском, Пахтачинском, Сарыасийском, Узбекистанском районах будут созданы промышленные зоны строительных материалов, а в городе Ангрен - кластер фарфора и сантехники.
Поставлена цель довести экспорт в этой отрасли до 1 миллиарда долларов.
Наша страна славится давними традициями мебельного производства. Так, на этом специализируются около 100 махаллей в Бухаре, Намангане, Самарканде, Андижане, Фергане и Хорезме. Президент подчеркнул необходимость создания вокруг этих махаллей центров мебельной промышленности, чтобы расширить условия для ремесленников.
Поручено продлить срок действия таможенных льгот для производителей мебели до 1 января 2024 года, увеличить количество проектов в этой сфере.
Широкие возможности имеются и в ювелирном деле. Наша страна имеет рынок на 300 миллионов долларов. Этот спрос могут легко удовлетворить местные ювелиры. Поэтому для их поддержки, начиная с 1 декабря, будет установлен ряд преференций.
В частности, для отложенной оплаты за золото и серебро будут приниматься поручительства любых банков и Агентства продвижения экспорта. Эта возможность также будет доступна для индивидуальных ювелиров. Требование лицензии на временный ввоз и вывоз сырья, необходимого для ювелирных изделий, будет отменено, а драгоценные и декоративные камни будут освобождены от таможенных пошлин.
Особое внимание на совещании уделено наращиванию экспорта.
- В следующем году мы расширим поддержку экспорта. Отныне будет действовать система, при которой субсидии отраслям будут даваться в зависимости от объема экспорта. По итогам сегодняшнего совещания на развитие региональной промышленности будет выделено дополнительно 300 миллионов долларов и 350 миллиардов сумов. Если намеченные цели будут достигнуты, в следующем году можно будет обеспечить дополнительно 2 миллиарда долларов экспорта, - сказал Президент.
Проанализированы меры по экспорту товаров региональной промышленности на сумму более 8 миллиардов долларов в следующем году. Послам Узбекистана поручено содействовать привлечению современных технологий и инвестиций из-за рубежа.