Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 28 июль куни ногиронлиги бўлган, ота-она қарамоғидан маҳрум ва етим болаларни давлат томонидан қўллаб-қувватлашни кенгайтириш ҳамда ижтимоий нафақаларни такомиллаштириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Мамлакатимизда ижтимоий ҳимояга муҳтож болаларни тарбиялаш ва қўллаб-қувватлашнинг бир неча тузилмалари йўлга қўйилган. 13 та Болалар уйида 560 нафар, 16 та Меҳрибонлик уйи ва 4 та Болалар шаҳарчасида 1 минг 823 нафар, 86 та махсус мактаб-интернатда 21 минг нафар ўғил-қизлар тарбияланмоқда. Бундан ташқари, 79 минг нафар болалар ҳомийлик, васийлик ва оила патронати қарамоғига олинган.
Йиғилишда мазкур муассасалардаги ёшларнинг таълим-тарбияси, уй ва иш билан таъминланиш даражаси таҳлил қилинди.
Сўнгги ўн йилда Меҳрибонлик уйлари ва Болалар шаҳарчалари битирувчиларининг 51 фоизига уй-жой ажратилган. Меҳрибонлик уйларидан чиққан йигит-қизларнинг 64 фоизи иш билан таъминланган. Таълим-тарбия сифати ҳам юқори эмас.
Давлатимиз раҳбари Меҳрибонлик уйларидаги болаларни оилага яқин муҳитда тарбиялаш, билим ва маънавиятли, ватанпарвар инсонлар этиб вояга етказиш зарурлигини таъкидлади.
Шу мақсадда бу борада янги тизим жорий қилиниши белгиланди. Унга кўра, 16 та Меҳрибонлик уйи ва 4 та Болалар шаҳарчаларидаги ёшларнинг таълим-тарбиясига Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси масъул бўлади. Бунинг учун қўмондон ўринбосари лавозими жорий этилиб, алоҳида бошқарма ташкил этилади.
Меҳрибонлик уйларидаги болаларга сабоқ бериш, уларни ахборот технологиялари, хорижий тиллар, касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитиш, спорт билан шуғулланишларини ташкил этиш бўйича янги методикалар ишлаб чиқилади. 14 ёшдан юқори ўғил-қизларни энг талаб юқори касбларга ўргатиш йўлга қўйилади.
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Туризм ва спорт вазирлигига ҳар бир Меҳрибонлик уйи ва Болалар шаҳарчасига олий ўқув юрти ҳамда спорт мактабларини бириктириш вазифаси қўйилди. Улар томонидан фан ва спорт тўгараклари ташкил этилади, бунга жалб этилган устозларга устама тўланади.
Бундан ташқари, шароити оғир бўлган Меҳрибонлик уйлари Президент Администрацияси, Вазирлар Маҳкамаси ва вилоят ҳокимликлари томонидан оталиққа олинади.
Бугунги кунда Меҳрибонлик уйлари тарбияланувчиларининг 17 фоизи чин етимлар, қолган 83 фоизи эса ота-онаси ёки яқин қариндошлари воз кечган болалар ҳисобланади. Бундай оилаларга моддий ёрдам бериш орқали аксарият болаларни ўз оиласи бағрига қайтариш мумкинлиги айтилди.
Васийлик ва ҳомийлик органларида 79 минг бола рўйхатда туради, шундан 35 минг нафари фарзандликка олинган. Лекин, улар билан шуғулланиш учун туман ва шаҳар халқ таълими бўлимларида битта ходим бириктирилган.
Бу етарли эмаслиги таъкидланиб, ҳар бир туман ва шаҳар ҳокимлигида Васийлик, ҳомийлик ва патронат ишлари бўлими ташкил этилиши ҳамда уларга 4 нафардан штат ажратилиши белгиланди.
Шунингдек, Миллий гвардия, мактабгача таълим, халқ таълими, маҳалла ва сектор вакилларидан иборат ишчи гуруҳ тузилади. Уларга васийлик, ҳомийлик ва патронатга олинган болаларнинг аҳволи, оилавий шароитидан ҳар ҳафта хабар олиш юклатилади.
Васийлик, ҳомийлик ва патронатга олинган болалар 18 ёшга тўлгунига қадар улар учун маҳаллий бюджетдан 1 миллион 200 минг сўм, ногиронлиги бўлганларга эса республика бюджетидан 2 миллион 500 минг сўм тўланади. Ногиронлиги бўлган болаларни ўз қарамоғига олган оилаларга уларнинг парвариши даврини меҳнат стажига қўшиб ҳисоблаш тартиби жорий этилади.
Шу йил 1 сентябрдан бошлаб нафақа миқдори оиладаги болалар сонидан келиб чиқиб белгиланади. Бунда болалар ёши 14 ёшдан 18 ёшгача, тўлов муддати 6 ойдан 12 ойгача узайтирилади.
Бундан ташқари, “темир дафтар”га кирган оилалар фарзандлари, шунингдек, боқувчисини йўқотган ва ногиронлиги бўлган болаларга мактабга чиқиши учун 500 минг сўмдан берилади.
Васийлик, ҳомийлик ва патронатга олинганлар ҳам олий ўқув юртларига киришда Меҳрибонлик уйлари битирувчилари учун ажратилган қўшимча квотадан фойдаланадилар.
Президентимиз Меҳрибонлик уйлари битирувчиларини давлат томонидан қўллаб-қувватлашни янада кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берди.
Жумладан, 18 ёшга тўлган, уй-жойга муҳтож етим болаларга янги қурилган уй-жойлар бепул ажратилади. Бунинг учун жорий йилда бюджетдан 120 миллиард сўм йўналтирилади.
Яна бир янгилик – етим ёки ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган иқтидорли талабалар стипендияси 50 фоизга оширилади. Шунингдек, бундай талабаларга пенсия тўлаш муддати амалдаги 18 ёшдан 23 ёшгача узайтирилади. Уларга зарур адабиётлар сотиб олиши учун ҳар йили бир марта 1 миллион 200 минг сўм субсидия берилади.
Йиғилишда ногиронлиги бўлган болаларни қўллаб-қувватлаш ва даволаш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Давлатимиз раҳбари бундай болаларни зарур тиббий восита ва аравачалар билан таъминлаш, жарроҳлик операциялари ўтказиш, имплантант ва протез ўрнатиш учун қўшимча маблағ ажратишга кўрсатма берди.
Шунингдек, ихтисослашган мактабларга йирик корхоналар ва кластерларни бириктириб, шароитларни яхшилаш мумкинлиги қайд этилди.
Вояга етмаганлар билан ишлаш комиссиялари ўрнига Болалар масалалари бўйича миллий комиссия ташкил этилиши, ҳудудий комиссияларга эса вилоят ҳокимлари раҳбарлик қилиши белгиланди.
– Ота-она меҳридан маҳрум ва ногиронлиги бор болаларни қўллаб-қувватлаш, уларни жамиятнинг фаол аъзолари сифатида тарбиялаш барчамиздан жиддий эътибор ва амалий ҳаракатларни талаб қилади. Бирорта бола “мен етим ёки ногиронман” деб ўксинмаслиги, давлатимиз ва жамиятимизнинг меҳридан четда қолмаслиги керак. Уларни замонавий касб-ҳунарларга ўқитиш, барча шароитларни яратиб бериш нафақат вазифа, балки муқаддас бурчдир. Масалага шу жиҳатдан ёндашсак, ишимизда албатта натижа бўлади. Фарзандларимизга қилган ҳар бир яхшилигимиз ўн яхшилик бўлиб қайтади, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда мутасаддилар, педагог ва ёшлар муҳокама қилинган масалалар юзасидан ўз фикрларини билдирди.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 28 июля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное расширению государственной поддержки детей с инвалидностью, детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, а также совершенствованию системы социальных пособий.
В нашей стране существует несколько видов учреждений по воспитанию и поддержке детей, нуждающихся в социальной защите. Так, 560 детей воспитываются в 13 Домах ребенка, 1823 ребенка - в 16 домах Мехрибонлик и 4 детских городках, 21 тысяча мальчиков и девочек - в 86 специальных школах-интернатах. Кроме того, 79 тысяч детей воспитываются под опекой, попечительством и семейным патронатом.
На совещании проанализировано положение дел в вопросах воспитания и образования, обеспечения жильем и работой выпускников этих учреждений.
Отмечалось, что за последние десять лет жильем был обеспечен 51 процент, трудоустроено 64 процента выпускников домов Мехрибонлик и детских городков. Указано на низкое качество обучения в этих учреждениях.
Глава государства подчеркнул необходимость воспитания детей в домах Мехрибонлик в условиях, приближенных к семейным, в качестве образованных, высокодуховных и патриотичных личностей.
С этой целью планируется внедрить новую систему. Так, за воспитание детей в 16 домах Мехрибонлик и 4 детских городках будет нести ответственность Национальная гвардия Республики Узбекистан. Для этого будет введена должность соответствующего заместителя командующего и создано отдельное управление.
Будут разработаны новые методики воспитания детей в домах Мехрибонлик, обучения их информационным технологиям, иностранным языкам, профессиям и предпринимательству, организации занятий спортом. Мальчики и девочки старше 14 лет будут обучаться наиболее востребованным профессиям.
Министерству высшего и среднего специального образования и Министерству туризма и спорта поручено закрепить вузы и спортивные школы за каждым домом Мехрибонлик и детским городком. Они организуют научные и спортивные кружки, привлеченные к ним преподаватели получат надбавки к зарплате.
Кроме того, дома Мехрибонлик, находящиеся в тяжелом состоянии, будут закреплены за Администрацией Президента, Кабинетом Министров и областными хокимиятами.
Сегодня 17 процентов воспитанников домов Мехрибонлик - круглые сироты, 83 процента - дети, от которых отказались родители или близкие родственники. Отмечалось, что большинство детей можно будет вернуть в семью, если оказать им финансовую помощь.
На учете органов опеки и попечительства состоят 79 тысяч детей, из них усыновлены 35 тысяч. Однако за работу с ними в каждом районном и городском отделе народного образования закреплен лишь один сотрудник.
Отмечено, что этого недостаточно, и принято решено создать в каждом районном и городском хокимияте отделы по делам опеки, попечительства и патроната с 4 штатными единицами в каждом.
Также будут сформированы рабочие группы из представителей Национальной гвардии, органов дошкольного образования, народного образования, махаллей и секторов. На них будет возложена задача еженедельно навещать и изучать условия жизни детей, находящихся под опекой, попечительством и патронатом.
За детей, находящихся под опекой, попечительством и патронатом, до достижения ими 18-летнего возраста будет выплачиваться 1,2 миллиона сумов из местного бюджета, а детям с инвалидностью - 2,5 миллиона сумов из республиканского бюджета. Семьям, воспитывающим приемных детей с инвалидностью, период ухода за ними будет зачисляться в трудовой стаж.
С 1 сентября размер пособия таким семьям будет определяться исходя из количества детей в семье. При этом возраст детей, подлежащий выделению пособия, будет увеличен с 14 до 18 лет, а срок выплаты - с 6 до 12 месяцев.
Кроме того, дети из семей, включенных в “железную тетрадь", а также дети, потерявшие кормильца, и дети с инвалидностью получат по 500 тысяч сумов для подготовки к школе.
Дети под опекой, попечительством и патронатом, также получат право пользоваться дополнительной квотой для поступления в вузы, установленной для выпускников домов Мехрибонлик.
Президент дал поручения по дальнейшему расширению государственной поддержки выпускников домов Мехрибонлик.
В частности, детям-сиротам старше 18 лет, нуждающимся в жилье, будет бесплатно выделяться новое жилье. На эти цели в текущем году из бюджета будет направлено 120 миллиардов сумов.
Еще одно нововведение - увеличение на 50 процентов размера стипендий для талантливых студентов, являющихся сиротами или лишившихся родительской опеки. Также срок выплаты пенсии таким студентам будет увеличен с нынешних 18 до 23 лет. Они будут получать ежегодно единовременную субсидию в размере 1,2 миллиона сумов на приобретение необходимой литературы.
На совещании также обсуждены вопросы поддержки и лечения детей с инвалидностью. Глава государства поручил выделить дополнительные средства для обеспечения таких детей необходимой медицинской техникой и колясками, проведения хирургических операций, установки имплантатов и протезов.
Также указано на возможность улучшения условий в специальных школах, закрепив за ними крупные предприятия и кластеры.
Определено, что вместо комиссий по работе с несовершеннолетними будет образована Национальная комиссия по делам детей, территориальные комиссии возглавят хокимы областей.
- Поддержка детей, лишенных родительской опеки, детей с инвалидностью, воспитание их активными членами общества требуют серьезного внимания и практических действий от всех нас. Ни один ребенок не должен жалеть о том, что он оказался сиротой или имеет инвалидность, не должен остаться без внимания государства и общества. Обучить их современным профессиям, создать все условия - это не только задача, но и священный долг. Если подойти к вопросу с этой точки зрения, то в нашей работе обязательно будут результаты. Каждое доброе дело, сделанное нашим детям, воздастся десятикратно, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании ответственные лица, педагоги и молодежь высказали свои мнения по обсужденным вопросам.
Президент Шавкат Мирзиёев 28 июля посетил дом Мехрибонлик №21 в городе Ташкенте.
28.07.2021Следующее
Такое мнение высказал руководитель отдела Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Алишер Кадыров в своем выступлении на видеоконференции, посвященной состоянию и перспективам развития узбекско-индийских отношений.