Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 24 июнь куни инвестиция ва экспорт соҳаларидаги ишлар натижадорлиги, йил якунигача амалга оширилиши лозим бўлган устувор вазифалар муҳокамасига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Мамлакатимизда иқтисодиёт ва инфратузилмани ривожлантириш, долзарб лойиҳаларни маблағ билан таъминлаш мақсадида фаол инвестициявий сиёсат олиб борилмоқда. 2017 йилдан бошлаб барча манбалар ҳисобидан 716 триллион сўм (83 миллиард доллар) ёки олдинги даврга нисбатан 2 баравардан зиёд инвестициялар ўзлаштирилган. Шундан қарийб 27 миллиард долларини хориждан жалб қилинган маблағлар ташкил этади.
Ўзлаштирилган инвестицияларнинг деярли 65 фоизи саноат ва инфратузилма лойиҳаларига тўғри келади. Натижада, сўнгги 4 йилда мамлакат ялпи ички маҳсулоти таркибида саноатнинг улуши 25 фоиздан 33 фоизга, саноат маҳсулоти ишлаб чиқариш ҳажми эса 1,3 бараварга ўсган.
Ушбу даврда 441 триллион сўмлик 47 мингдан зиёд йирик, ўрта ва кичик лойиҳалар ишга туширилиб, 680 мингдан ортиқ доимий янги иш ўринлари яратилган.
Шунингдек, сўнгги 4 йилда маҳаллий саноат, қишлоқ хўжалиги ва сервис соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш учун 100 триллион сўм инвестиция йўналтирилган.
Йиғилишда инвестицияларнинг натижадорлиги чуқур таҳлил қилинди.
– Олиб келинган ҳар бир доллар халқимизга, ҳудудлар ва тармоқларга ўзининг ижобий натижасини бериши керак. Агар туманларда вазият ўзгарганда эди, қанча иш ўрни, қанча экспорт бўлган бўларди. Инвестиция ва экспорт билан шуғулланмаган ҳокимларнинг келажаги йўқ, – деди Шавкат Мирзиёев.
Таҳлилларга кўра, ажратилган ҳар бир миллиард сўм эвазига Наманганда 12 та, Андижонда 11 та, Навоий ва Сирдарёда 8-9 тадан янги иш ўрни яратилган. Бу кўрсаткич Бухоро, Самарқанд ва Хоразмда 6-7 та, Қашқадарё ва Фарғонада 5 тага тўғри келган. Қорақалпоғистон, Жиззах, Сурхондарё, Тошкент вилояти ва Тошкент шаҳрида эса атиги 3-4 тани ташкил этган.
Ёки яна бир таҳлил: Тошкент вилоятига сўнгги 4 йилда йўналтирилган 950 миллион доллар хорижий инвестиция ва банк кредитлари ҳисобига атиги 40 мингта янги иш ўрни яратилган. Яъни бир иш ўрни 24 минг долларга тўғри келмоқда. Ваҳоланки, Наманган вилоятида 2 баравар кам маблағ сарфланиб, 52 мингта иш ўрни очилган.
Шунингдек, 2 мингдан зиёд корхона паст қувватда ишлаётгани, айрим туманларда ишлаб чиқариш ҳажми камайгани қайд этиб ўтилди.
Президентимиз тармоқ ва ҳудуд раҳбарларининг асосий вазифаси инвестициявий фаолликни кучайтириш билан бирга, уларнинг самарадорлигини ошириш бўлиши кераклигини таъкидлади.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига вилоят ҳокимлари билан бирга, ҳар бир туман ва шаҳарда саноат бўйича ишга солинмаган имкониятларни аниқлаб, манзилли инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Масалан, ҳамма жойда мебелларга талаб, уларни тайёрлашга шароит бор. Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 21 июндаги “Республика ҳудудларида мебелсозлик саноатини ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирлар тўғрисида” қарори бу соҳа учун имкониятларни кенгайтирди. Нукус, Андижон, Олтинкўл, Ромитан, Қарши, Кармана, Пастдарғом, Узун, Бағдод, Ўрта Чирчиқ ва Хонқа туманлари, Жиззах, Қарши, Наманган ва Янгиер шаҳарлари мебелсозликка мослаштирилди. Уларда мебелсозликка ихтисослашган кичик саноат зоналари ташкил этилиб, 200 миллион долларлик 450 та лойиҳа жойлаштирилади ва камида 7,5 мингта янги иш ўрни яратилади.
Бундан ташқари, юртимиздаги 5 мингдан зиёд мебель корхонасидан 1 минг 500 таси хонадонларда жойлашган. Энди уларни саноатлаштириш, маҳсулотларни ва иш ўринларини янада кўпайтириш мумкин.
Бундай ишларни чарм-пойабзал, электр техникаси, тўқимачилик, фармацевтика, заргарлик, қурилиш материаллари ва озиқ-овқат саноати соҳаларида ҳам амалга ошириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Жорий йилда чарм-пойабзал саноатида 202 миллион долларлик 112 та лойиҳа, электр техникаси тармоғида 140 миллион долларлик 45 та лойиҳа, фармацевтика йўналишида 146 миллион долларлик 36 та лойиҳани ўз вақтида ишга тушириш зарурлиги таъкидлаб ўтилди.
Йиғилишда бўш турган бинолардан самарали фойдаланиш масаласига ҳам эътибор қаратилди. Охирги йилларда 11 мингта шундай корхона фаолияти тиклангани айтиб ўтилди.
Жумладан, собиқ “Андижон Маш” корхонаси негизида кичик саноат зонаси ташкил этилиб, 24 та янги корхонада мингдан зиёд иш ўрни яратилди. Тошкент шаҳридаги “Технопарк”, Фарғонадаги “Механика заводи”да ҳам бунга мисол бўла олади.
Шу билан бирга, бугунги кунда бўш турган ва паст қувватларда ишлаётган яна 19 мингта объект бор. Мутасаддиларга уларни тўлиқ хатловдан ўтказиб, электрон платформасини яратиш, тадбиркорлар билан учрашиб, лойиҳаларни амалга оширишга ёрдам бериш вазифаси қўйилди.
Жорий йилда умумий қиймати 6 миллиард 500 миллион долларлик 226 та йирик тармоқ ва ҳудудий лойиҳалар ишга туширилиши, 35 мингта янги иш ўрни ташкил этилиши мўлжалланган. Йиғилишда уларнинг ижроси ҳам кўриб чиқилди. Муддатидан кечикаётган лойиҳалар кўрсатиб ўтилиб, уларни ўз вақтида ишга тушириш чоралари белгиланди.
Давлат ташқи қарзи иштирокидаги лойиҳалар самарадорлигини ошириш лозимлиги алоҳида таъкидланди. Тендерлар очиқ-ошкоралигини таъминлаш ва лойиҳаларни мақбуллаштириш орқали маблағларни иқтисод қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Маълумки, тўғридан-тўғри инвестициялар иқтисодиёт ривожида жуда муҳим ўрин тутади. Жорий йилда 756 та лойиҳа доирасида 7 миллиард 700 миллион доллар миқдоридаги тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва кафолатланмаган кредитларни ўзлаштириш белгиланган.
Давлатимиз раҳбари бу маблағларни тармоқ лойиҳалари ва ҳудудий лойиҳаларга жалб қилиш бўйича топшириқлар берди.
Йиғилишда экспорт бўйича прогноз кўрсаткичларининг бажарилиш ҳолати ҳам муҳокама қилинди. Бу борадаги имкониятларни тўлиқ ишга солиш, бозор конъюнктураси туфайли юзага келган қолоқликларни бошқа тармоқлар ва қўшимча маҳсулотлар экспорти ҳисобига қоплаш муҳимлиги қайд этилди.
Видеоселекторда Бош вазир ўринбосарлари, тармоқ раҳбарлари ва вилоят ҳокимлари сўнгги 4 йилда жалб қилинган инвестициялар самадорлиги ҳамда келгусидаги истиқболли йўналишлар бўйича ахборот берди.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 24 июня состоялось видеоселекторное совещание, посвященное результативности проводимой работы в сферах инвестиций и экспорта, а также обсуждению приоритетных задач на период до конца года.
В нашей стране реализуется активная инвестиционная политика в целях развития экономики и инфраструктуры, финансирования важных проектов. С начала 2017 года из всех источников было освоено 716 триллионов сумов (83 миллиарда долларов), что более чем в два раза больше, чем в предыдущий период. Из них около 27 миллиардов долларов привлечены из-за рубежа.
Почти 65 процентов освоенных инвестиций приходятся на промышленные и инфраструктурные проекты. В результате за последние 4 года доля промышленности в структуре ВВП страны выросла с 25 до 33 процентов, а объем промышленного производства увеличился в 1,3 раза.
За этот период было запущено более 47 тысяч крупных, средних и малых проектов на сумму 441 триллион сумов, создано более 680 тысяч постоянных рабочих мест.
Кроме того, за последние 4 года 100 триллионов сумов вложено в реализацию проектов в сферах местной промышленности, сельского хозяйства и оказания услуг.
На совещании глубоко проанализирована эффективность инвестиций.
- Каждый привлеченный доллар должен приносить положительный результат нашему народу, регионам и отраслям. Сколько рабочих мест можно создать, сколько экспорта можно осуществить, если бы ситуация в районах изменилась! У хокимов, не занимающихся инвестициями и экспортом, нет будущего, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Как показывает анализ, за каждый выделенный миллиард сумов в Наманганской области создано 12, в Андижанской - 11, в Навоийской и Сырдарьинской областях - 8-9 новых рабочих мест. В Бухарской, Самаркандской и Хорезмской областях этот показатель составил 6-7, а в Кашкадарье и Ферганской области - 5. В Каракалпакстане, Джизакской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях, в городе Ташкенте - лишь 3-4 рабочих места.
Еще один пример: в Ташкентской области за последние четыре года было создано всего 40 тысяч новых рабочих мест при вложении иностранных инвестиций и банковских кредитов на 950 миллионов долларов. Соотношение - 24 тысячи долларов на одно рабочее место. При этом в Наманганской области было создано 52 тысячи рабочих мест при вдвое меньшей сумме.
Отмечалось также, что более 2 тысяч предприятий работают с низкой мощностью, а в некоторых районах объем производства снизился.
Президент подчеркнул, что основной задачей руководителей отраслей и регионов должно быть повышение инвестиционной активности и вместе с тем повышение эффективности вложений.
Министерству инвестиций и внешней торговли поручено совместно с хокимами областей выявить неиспользованные возможности для промышленности в каждом районе и городе, а также разработать целевые инвестиционные проекты.
Так, повсеместно существует огромный спрос на мебель и есть условия для ее производства. Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах, направленных на развитие мебельной промышленности в регионах республики» от 21 июня текущего года расширило возможности в этом направлении. Нукуский, Андижанский, Алтынкульский, Ромитанский, Каршинский, Карманинский, Пастдаргомский, Узунский, Багдадский, Уртачирчикский и Ханкинский районы, города Джизак, Карши, Наманган и Янгиер специализированы на производство мебели. В них будут организованы малые зоны мебельной промышленности с размещением 450 проектов на сумму 200 миллионов долларов и созданием не менее 7,5 тысячи новых рабочих мест.
Кроме того, из более чем 5 тысяч мебельных предприятий в стране 1,5 тысячи действуют как домашние цехи. Теперь они могут выйти на промышленный уровень, производить больше продукции и принимать больше работников.
Даны указания по реализации аналогичных проектов в кожевенно-обувной, электротехнической, текстильной, фармацевтической, ювелирной, пищевой промышленности и индустрии строительных материалов.
Отмечалось, что в этом году в кожевенно-обувной отрасли должно быть запущено в срок 112 проектов на сумму 202 миллиона долларов, в электротехнической - 45 проектов на 140 миллионов долларов, в фармацевтической - 36 проектов на 146 миллионов долларов.
На совещании обсуждены также вопросы эффективного использования пустующих зданий.
За последние годы восстановлена деятельность 11 тысяч таких объектов. В частности, на базе бывшего предприятия «Андижанмаш» организована малая промышленная зона, создано 24 новых предприятия и более тысячи рабочих мест. Очередные примеры - Технопарк в городе Ташкенте и Механический завод в Фергане.
Однако сегодня простаивают и работают с низкой загрузкой еще 19 тысяч объектов. Ответственным лицам поручено провести полную инвентаризацию, создать электронную платформу, оказать предпринимателям практическую помощь в реализации проектов.
В текущем году планируется запустить 226 крупных отраслевых и региональных проектов на сумму 6,5 миллиарда долларов и создать 35 тысяч новых рабочих мест. Их исполнение также рассмотрено на совещании. Указаны проекты, реализация которых запаздывает, определены меры по их своевременному запуску.
Подчеркнута необходимость повышения эффективности проектов с участием внешних государственных заимствований. Даны указания по обеспечению прозрачности тендеров, экономии средств через оптимизацию проектов.
Важное значение придается прямым инвестициям. Ожидается, что в текущем году в рамках 756 проектов будут освоены 7,7 миллиарда долларов в виде прямых иностранных инвестиций и кредитов без обеспечения.
Глава государства поручил привлечь эти средства в отраслевые и региональные проекты.
На совещании рассмотрено также выполнение прогнозных показателей по экспорту. Отмечалась важность полностью задействовать возможности в этой сфере, наверстать спад, обусловленный рыночной конъюнктурой, за счет экспорта продукции других отраслей и дополнительного объема товаров.
На видеоселекторном совещании заместители Премьер-министра, руководители отраслей и хокимы областей отчитались об эффективности инвестиций, привлеченных за последние четыре года, а также о мерах, которые будут принят в дальнейшем.