Давлатимиз раҳбари Урганч шаҳрида Жалолиддин Мангуберди мажмуасининг қурилиш жараёнини кўздан кечирди.
Бу борадаги лойиҳа Президентимизнинг вилоятга аввалги ташрифи чоғида кўриб чиқилган, мутахассислар фикрлари асосида такомиллаштирилган эди. Мажмуа шаҳарнинг Ал-Хоразмий ва Ислом Каримов кўчалари кесишмасидаги қарийб 8 гектар майдонда бўлади. Бугунги кунда ҳайкалнинг асоси қурилмоқда. Бронзадан Жалолиддин Мангубердининг от устида қилич тутиб турган ҳайкали ясалган. Унинг асоси билан бирга жами баландлиги қарийб 25 метр бўлиб, узоқдан ҳам кўриниб туради.
Давлатимиз раҳбари мажмуа мазмунини бойитиш, шароитларини яхшилаш бўйича кўрсатмалар берди.
- Бу ер билим, маънавият, ғурур маскани бўлиши керак. Келганлар айланиб, ҳордиқ чиқариши билан бирга Мангуберди бобомиз ҳаётини яққол тасаввур қилиши, бундан руҳ олиши керак. Хиёбон бўйлаб унинг жанглари, қаҳрамонликлари ҳақида лавҳлар ёзиб қўйиш мумкин. Бу тарихни ва чет тилларини яхши билган гидлар тайёрлаш ҳам зарур, - деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз Ал-Хоразмий кўчаси бўйлаб қурилган ерости йўлини ҳам кўздан кечирди.
Қурилиш ишлари битгач, ҳудуд ободонлаштирилиб, манзарали дарахтлар экилади, фавворалар барпо этилади. Пиёдалар ва велосипед йўлаклари, туризм хизматлари ташкил этилади.
Мажмуани эксплуатация қилишни тўғри йўлга қўйиш, бу ерда байрам тадбирлари, фестиваллар ўтказиш учун ҳам шароит яратиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Глава государства ознакомился со строительством комплекса Джалолиддина Мангуберды в городе Ургенче.
Проект комплекса был обсужден во время предыдущего приезда Президента в регион и доработан с учетом мнений специалистов. Комплекс займет территорию площадью около 8 гектаров на пересечении улиц Аль-Хорезми и Ислама Каримова. Сейчас закладывается фундамент монумента. Изготовлен бронзовый памятник Джалолиддину Мангуберды в образе полководца, сидящего на коне и держащего меч. Общая высота монумента составит почти 25 метров.
Глава государства поручил обогатить содержание комплекса и создать на территории лучшие условия.
- Это место должно служить центром знаний, духовности, гордости за страну. Необходимо сделать так, чтобы посетители могли не только прогуляться, отдохнуть, но и получить четкое представление о жизни и деятельности Мангуберды, вдохновиться этим. Вдоль аллеи можно разместить информацию о его битвах и подвигах. Также необходимо подготовить гидов с хорошим знанием истории и иностранных языков, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент также осмотрел тоннель по улице Аль-Хорезми.
После завершения строительства территория комплекса будет благоустроена, будут высажены декоративные деревья, построены фонтаны. Намечено проложить пешеходные и велосипедные дорожки, организовать туристические услуги.
Даны указания по правильной организации эксплуатации комплекса, в том числе созданию условий для проведения праздничных мероприятий и фестивалей.