Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 3 август куни жорий йилнинг биринчи ярмидаги иқтисодий натижалар таҳлили ҳамда йил якунига қадар барқарор иқтисодий ўсишни таъминлаш чора-тадбирлари муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Биринчи ярим йилликда мамлакатимиз ялпи ички маҳсулоти 6,2 фоизга ўсгани қайд этилди. Бунга, асосан, саноат 8,5 фоиз, инвестициялар 5,9 фоиз ва хизматлар ҳажми 8 фоизга ошгани ҳисобига эришилган. Инфляция даражаси 10,9 фоизни ташкил этган.
Шу даврда жами 200 триллион сўмлик саноат маҳсулотлари ишлаб чиқарилган. Бу соҳадаги юқори ўсиш суръатлари кон-металлургия, тўқимачилик ва электр энергияси тармоқларида, Қашқадарё, Сирдарё, Жиззах, Наманган вилоятлари ва Тошкент шаҳрида кузатилган.
Бунга, аввало, иқтисодиётнинг бир маромда ишлаши ҳамда ташқи бозорларда конъюнктуранинг яхшиланиши эвазига эришилган. Иқтисодий ўсишни қўллаб-қувватлашда давлат ресурслари ҳам ҳал қилувчи омил бўлмоқда.
Йиғилишда давлатимиз раҳбари ҳудудлар ва тармоқларни ривожлантириш учун зарур молиявий ресурслар ажратилган бўлса-да, ҳали жойларда кутилган натижа бўлмаётганини таъкидлади.
Ҳудудий саноат ҳажми Сирдарё вилоятида 41 фоиз, Хоразмда 33 фоиз, Наманган ва Сурхондарёда 24 фоиз ўсган. Бироқ, бу кўрсаткич катта имкониятларга эга Фарғона вилоятида атиги 1,2 фоиз ва Тошкент вилоятида 4,6 фоизни ташкил этган.
Умуман, биринчи ярим йилликда 110 та ҳудудий саноат корхонасида ўтган йилга нисбатан 2,2 триллион сўмлик маҳсулотлар кам ишлаб чиқарилган.
Инвестиция лойиҳаларининг самарадорлиги ҳам кўриб чиқилди. Жумладан, ҳудудий инвестиция дастурлари доирасида биринчи ярим йилликда 5 минг 246 та лойиҳа амалга оширилган. Лекин уларнинг саноат ўсишида ўрни сезилмаётгани, бунга масъул ҳоким ўринбосарлари корхоналар билан яқиндан иш олиб бормаётгани қайд этилди.
Ҳисобот даврида мамлакатда жами 53 мингта янги тадбиркорлик субъекти ташкил этилиб, бу кўрсаткич ўтган йилга нисбатан 14 фоиз ошган.
Йиғилишда 9 ой ва йил якуни бўйича иқтисодий ўсишни таъминлаш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Иккинчи ярим йилликда йирик тармоқ корхоналарида 86 триллион сўмлик, ҳудудларда 142 триллион сўмлик саноат маҳсулотлари ишлаб чиқарилиши бунда муҳим омил бўлади.
Масалан, шу даврда тўқимачиликда 15 триллион сўмликдан зиёд маҳсулот тайёрлаш ва 1 миллиард 700 миллион долларлик экспорт қилиш имконияти бор. Ёки, электр техникаси тармоғида экспортни 348 миллион доллар, чарм саноатида 251 миллион долларга етказиш мумкин.
Шунингдек, ҳудудларда “драйвер” бўлган соҳаларни ривожлантириш, кичик ва ўрта корхоналарда ишлаб чиқаришни кенгайтириш зарурлиги таъкидланди.
Бош вазир ўринбосарларига ишга туширилган лойиҳаларни жойига чиққан ҳолда, батафсил ўрганиб, тўлиқ қувватда ишлашига кўмаклашиш бўйича топшириқ берилди.
Маълумки, охирги беш йилда қишлоқ хўжалигини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш бўйича Президентнинг 30 дан ортиқ фармон ва қарорлари қабул қилинди.
Қўшимча ер майдонлари фойдаланишга киритилиб, имкониятлар кенгайди. Соҳа учун субсидиялар ажратилди. Қишлоқ хўжалигининг барча йўналишларида кластер тизими жорий қилиниб, уларга шу йилнинг ўзида 6 триллион сўмдан зиёд кредитлар берилди.
Лекин, бу соҳада натижадорлик кутилгандек эмаслиги, ишга солинмаган имкониятлар кўплиги кўрсатиб ўтилди.
Хусусан, қишлоқ хўжалигидаги ишлаб чиқариш ҳажми Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Қашқадарё, Самарқанд, Хоразм ва Тошкент вилоятларида ўтган йилги даражада сақланиб қолган. Деҳқончилик йўналишида маҳсулот етиштириш камайган.
Чунки ҳосилдорлик ўзгармаяпти, айрим маҳсулот турлари бўйича эса пасайиб кетмоқда. Чорвачилик ва паррандачилик йўналишидаги ишлар ҳам қониқарли эмаслиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари аҳолининг озиқ-овқат маҳсулотларига талаби ошиб бораётгани, ишлаб чиқариш ҳажми ўсаётган талабни қондириши зарурлигини таъкидлади.
Иккинчи ярим йилликда маҳсулот етиштириш ва қайта ишлаш ҳажмини ошириш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берилди.
Йиғилишда хизматлар соҳаси таҳлилига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Маълумки, шу йил 11 май куни “Хизматлар соҳасини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” Президент қарори қабул қилинган эди. Ҳудудларда хизматлар турини кенгайтириш ва сифатини оширишга қаратилган лойиҳаларга кенг йўл очилди.
– Давлат томонидан имконият яратиб берилди. Одамларимиз ҳам ҳаракатчан, меҳнатсевар. Энди хизматлар соҳасида кескин ўзгариш қилиш керак. Бу янги иш ўринлари ташкил этишнинг энг арзон йўли. Қишлоқларда хизматлар қанча кўпайса, сифат ҳам ошади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Хизматлар соҳасини ривожлантириш учун биринчи босқичда 7 та тижорат банкига 1 триллион 575 миллиард сўм маблағ ажратилди. Бунинг ҳисобидан ҳудудларда 2 минг 400 та лойиҳани амалга ошириш бошланди.
Натижада 2020 йилнинг биринчи ярмига нисбатан хизматлар кўрсатиш ҳажми 18 фоиздан кўпроқ ошди. Айниқса, Сирдарё, Андижон, Бухоро, Хоразм, Сурхондарё, Фарғона вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳрида бу борадаги кўрсаткич юқори бўлди.
Йиғилишда бу борадаги ишларни давом эттириб, йил якунига қадар соҳада 415 мингта янги иш ўрни ташкил этиш мумкинлиги айтилди. Бўш турган бино ва ер майдонларини тадбиркорларга бериш, ўзини ўзи банд қилишни қўллаб-қувватлаш бу борада катта имконият экани қайд этилди.
Транспорт вазирлигига янги йўналишлар ташкил этиб, жамоат транспорти етиб бормаган 1 минг 113 та маҳаллани қамраб олиш бўйича кўрсатма берилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасида Бош вазир ва унинг ўринбосарлари, иқтисодиёт тармоқлари раҳбарлари, вилоят ҳокимлари ҳисобот берди.
Ҳар бир тармоқ ва ҳудуд бўйича 9 ой ҳамда йил якунига мўлжалланган аниқ режалар ишлаб чиқиб, ижросини таъминлаш вазифаси қўйилди.
Муҳтарам ватандошлар! Қадрли дўстлар! Сиз, азизларни, бутун Ўзбекистон халқини мамлакатимизда биринчи бор нишонланаётган байрам – Халқлар дўстлиги куни билан чин қалбимдан, самимий муборакбод этиб, барчангизга ўзимнинг чуқур ҳурматим ва эзгу тилакларимни изҳор этаман.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 3 августа состоялось видеоселекторное совещание, посвященное анализу экономических результатов по итогам первого полугодия и мерам по обеспечению устойчивого экономического роста в регионах и отраслях до конца текущего года.
Отмечалось, что в первом полугодии объем валового внутреннего продукта страны вырос на 6,2 процента. В основном это произошло за счет роста промышленности на 8,5 процента, инвестиций на 5,9 процента и сферы услуг на 8 процентов. Уровень инфляции составил 10,9 процента.
За этот период произведено промышленной продукции на сумму 200 триллионов сумов. Высокие темпы роста наблюдались в горно-металлургической, текстильной и электроэнергетической отраслях, в Кашкадарьинской, Сырдарьинской, Джизакской, Наманганской областях и городе Ташкенте.
Это было достигнуто, прежде всего, за счет сбалансированной деятельности экономики и улучшения конъюнктуры на внешних рынках. Важным фактором поддержки экономического роста служат и государственные ресурсы.
На совещании глава государства отметил, что несмотря на выделение необходимых финансовых ресурсов для развития регионов и отраслей, на местах пока не достигнуты ожидаемые результаты.
Объем промышленного производства вырос на 41 процент в Сырдарьинской области, на 33 процента в Хорезме, на 24 процента в Намангане и Сурхандарье. Однако в имеющих большие возможности Ферганской и Ташкентской область рост составил 1,2 и 4,6 процента соответственно.
По итогам первого полугодия 110 промышленных предприятий в регионах произвели продукцию на 2,2 триллиона сумов меньше, чем в прошлом году.
Рассмотрена также эффективность инвестиционных проектов. В частности, в первом полугодии реализовано 5 246 проектов в рамках региональных инвестиционных программ. Однако их деятельность почти не отразилась на росте промышленности, ответственные за это заместители хокимов не работают в тесном взаимодействии с предприятиями.
За отчетный период в стране было создано 53 тысячи новых субъектов предпринимательства, что на 14 процентов больше, чем в предыдущем году.
На совещании обсуждены меры по обеспечению экономического роста на период до конца 9 месяцев и 2021 года в целом.
Важным фактором достижения этой цели названо производство во втором полугодии промышленной продукции на 86 триллиона сумов на крупных предприятиях и на 142 триллиона сумов в регионах.
К примеру, до конца года текстильная промышленность может выпустить продукцию более чем на 15 триллионов сумов и экспортировать продукцию на 1,7 миллиарда долларов. Или же в электротехнической отрасли экспорт может быть доведен до 348 миллионов долларов, а в кожевенной промышленности - до 251 миллиона долларов.
Указано на необходимость развития отраслей, являющихся «драйверами» в регионах, расширения производства на малых и средних предприятиях.
Заместителям Премьер-министра поручено детально изучить запущенные проекты с выездом на места и помочь им выйти на полную производственную мощность.
За последние пять лет принято более 30 указов и постановлений Президента о всесторонней поддержке и развитии сельского хозяйства.
Введены в оборот дополнительные земельные площади, выделены субсидии. Кластерная система внедрена во всех отраслях сельского хозяйства, в одном только текущим году кластерам выделены кредиты более чем на 6 триллионов сумов.
Однако результативность в этой сфере не соответствует ожиданиям, имеется множество незадействованных возможностей.
В частности, объем производства сельскохозяйственной продукции в Республике Каракалпакстан, Бухарской, Кашкадарьинской, Самаркандской, Хорезмской и Ташкентской областях остался на уровне прошлого года. Производство растительной продукции снизилось.
Остаются неизменными показатели урожайности, а по некоторым видам продукции наблюдается ее снижение. Отмечен неудовлетворительный уровень работа в сферах животноводства и птицеводства.
Глава нашего государства подчеркнул, что потребность населения в продуктах питания растет, и для его удовлетворения необходимо наращивать объемы производства.
Ответственным лицам даны поручения по обеспечению увеличения объемов производства и переработки сельхозпродукции во втором квартале.
Особое внимание на совещании уделено анализу сферы услуг.
Как известно, 11 мая этого года было принято постановление Президента «О мерах по ускоренному развитию сферы услуг», который способствовал реализации проектов по расширению ассортимента и повышению качества услуг в регионах.
- Государство создало возможности. Наши люди активны и трудолюбивы. Теперь необходимо кардинально изменить сферу услуг. Это самый низкозатратный способ создания новых рабочих мест. Чем больше услуг в сельской местности, тем выше качество, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Для развития сферы на первом этапе 7 коммерческим банкам было выделено 1 триллион 575 миллиардов сумов. Благодаря этому в регионах запущено 2,4 тысячи проектов.
В результате, по сравнению с первым полугодием 2020 года, объем услуг увеличился более чем на 18 процентов. Высокий рост зафиксирован в Сырдарьинской, Андижанской, Бухарской, Хорезмской, Сурхандарьинской, Ферганской областях и Ташкенте.
На совещании указано на необходимость продолжения этой работы и возможность создания до конца года 415 тысяч новых рабочих мест. Перспективными мерами в этом направлении являются выделение предпринимателям пустующих зданий и земельных участков, поддержка самозанятости.
Министерству транспорта поручено создать новые маршруты транспортного обслуживания и охватить услугами общественного транспорта 1 113 махаллей.
Премьер-министр и его заместители, руководители отраслей экономики и хокимы областей представили отчеты по рассмотренным на совещании вопросам.
Поставлена задача разработать и обеспечить исполнение до конца года конкретных планов по каждой отрасли и региону.
Уважаемые соотечественники! Дорогие друзья! Искренне, от всей души поздравляю вас, весь многонациональный народ Узбекистана с Днем дружбы народов, который впервые отмечается в нашей стране, выражаю всем вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.