Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистон Республикасига ташрифини Кегейли туманидаги “Ақтуба текстил” корхонасидан бошлади.
Илгари бу туманда саноат умуман йўқ эди. Иқтисодиётни таркибий ўзгартириш бўйича қилинаётган ишлар, ҳудудлараро ҳамкорлик натижалари бу ерда ҳам сезилмоқда. Хусусан, андижонлик тадбиркорлар билан биргаликда учта лойиҳа ишга туширилди.
Улардан бири – “Ақтуба текстил” йилига 3 миллион донадан зиёд трикотаж ишлаб чиқариш қувватига эга. Бунинг учун Германия, Япония ва Туркиядан замонавий ускуналар келтириб ўрнатилган. 500 та иш ўрни яратилган. Йилига 6 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари корхонадаги иш жараёнини кўздан кечирди, ишчи аёллар билан суҳбатлашди. Чекка ҳудудларда бундай янги корхоналар очилаётгани, хотин-қизлар иш билан таъминланаётганининг аҳамиятини таъкидлаб, буни давом эттириш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берди.
Корхонанинг ўзида касб-ҳунарга қайта тайёрлаш ўқув маркази ташкил этилган. Унда яқин маҳаллалардаги ишсиз фуқаролар ҳунар ўрганиб, ўз йўлини топади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 3 апрель куни Франция Президентининг маслаҳатчиси Изабель Дюмонни қабул қилди. Учрашувда олий даражадаги келишувларни амалга ошириш масалалари ва икки мамлакатнинг ҳар томонлама шериклигини кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди.
03.04.2023Кейингиси
Кегейли туманида Қорақалпоғистон Республикасини иқтисодий-ижтимоий ривожлантириш масалалари муҳокамаси бўйича йиғилиш ўтказилди.

Кегейлийские женщины получили работу на современном предприятии
Поездка Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Каракалпакстан началась с предприятия “Актуба текстил” в Кегейлийском районе.
Ранее в этом районе не было промышленного производства. Результаты проводимой работы по структурным преобразованиям в экономике, межрегиональной кооперации находят свое воплощение и здесь. В частности, в районе совместно с предпринимателями андижанскими предпринимателями были реализованы три проекта.
В их числе предприятие «Актуба текстил», способное изготавливать более 3 миллионов трикотажных изделий в год. На предприятии установлено современное оборудование из Германии, Японии и Турции. Создано 500 рабочих мест. Планируется экспорт продукции на сумму 6 миллионов долларов в год.
Президент ознакомился с производственным процессом, побеседовал с работницами. Подчеркнув особую значимость появления таких предприятий в отдаленных районах и обеспечения на них занятости женщин, дал ответственным лицам указание продолжить работу в этом направлении.
На предприятии организован центр переподготовки. Здесь безработные жители близлежащих махаллей будут обучаться профессиям.