Президент Шавкат Мирзиёев 7 июль куни кимё саноатида эришилган асосий кўрсаткичлар ва режалаштирилган лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
“Ўзкимёсаноат” акциядорлик жамияти бошқаруви раиси Ж.Мирзамаҳмудов Ўзбекистон Президентининг 2018 йил 25 октябрдаги қарори асосида тармоқ диверсификация қилиниб, янги маҳсулотлар ўзлаштирилгани ҳақида ахборот берди. Натижада охирги 3 йилда ишлаб чиқариш 1,5 баравар, экспорт эса 2 баравар ошган.
Асосийси, илгари сурункали зарар билан ишлаган бу тармоқ 2021 йилни 1,6 триллион сўм соф фойда билан якунлаган.
Жорий йилнинг олти ойида жамият корхоналари томонидан қарийб 7 триллион сўмлик маҳсулот тайёрланиб, ишлаб чиқариш 11 фоиз ўсган. 218 миллион долларлик товарлар экспорт қилинган.
Йил якунигача ишлаб чиқаришни 14 триллион сўм, экспортни 425 миллион долларга етказиш режалаштирилган. Бунинг учун иккинчи ярим йилликда 650 минг тонна азотли, 70 минг тонна фосфорли ва 120 минг тонна калийли ўғитлар ҳамда 80 минг тонна поливинилхлорид ишлаб чиқариш мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари тармоқ корхоналари самарадорлигини ошириш ва уларни трансформация қилиш бўйича тизимли ишлаш кераклигини таъкидлади. Энергияни тежаш ва маҳаллийлаштириш орқали таннархни 6 фоизгача камайтириш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди.
Тақдимотда галдаги истиқболли лойиҳалар ҳақида ҳам маълумот берилди. Қайд этилганидек, йил якунига қадар 400 миллион доллар инвестиция ўзлаштирилиб, 9 та лойиҳа ишга туширилади. Жумладан, “Навоийазот”да метилцеллюлоза, техник газ, суюқ минерал ўғитлар, Чирчиқ кимё технопаркида кўпикли полипропилен, органик ўғитлар ва полимер маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Президентимиз янги лойиҳаларни фақат хусусий инвестициялар иштирокида амалга ошириш зарурлигини таъкидлади. 5 та кимё кластерида камида 1 миллиард долларлик лойиҳалар портфелини шакллантириш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, акциядорлик жамиятига қарашли корхоналарни хусусийлаштиришни жадаллаштириш бўйича топшириқлар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 6 июль куни архитектура, қурилиш ва шаҳарсозлик бўйича устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
06.07.2022Кейингиси
Президент Шавкат Мирзиёев 8 июль куни геология соҳасидаги натижалар ва йил якунигача бўлган режалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.

Председатель правления акционерного общества «Узкимёсаноат» Ж.Мирзамахмудов проинформировал о проделанной работе по диверсификации отрасли и освоению производства новой продукции во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан от 25 октября 2018 года. Отмечалось, что за последние 3 года отраслевое производство увеличилось в 1,5 раза, а экспорт - в 2 раза.
Главное, отрасль, которая прежде характеризовалась хронической убыточностью, закончила 2021 год с чистой прибылью в размере 1,6 триллиона сумов.
За шесть месяцев текущего года предприятиями общества выпущено продукции почти на 7 триллионов сумов, рост объемов производства составил 11 процентов. Экспортировано товаров на сумму 218 миллионов долларов.
До конца года планируется довести производство до 14 триллионов сумов, экспорт - до 425 миллионов долларов. Для этого во втором полугодии намечено произвести 650 тысяч тонн азотных, 70 тысяч тонн фосфорных и 120 тысяч тонн калийных удобрений, 80 тысяч тонн поливинилхлорида.
Глава государства отметил необходимость системной работы по повышению эффективности и трансформации предприятий отрасли. Указано на возможность снижения себестоимости не менее чем на 6 процентов за счет энергосбережения и локализации.
В ходе презентации также представлена информация о будущих перспективных проектах. Отмечалось, что до конца года будет освоено 400 миллионов долларов инвестиций и запущено 9 проектов. В частности, на “Навоиазоте” намечено организовать производство метилцеллюлозы, технического газа, жидких минеральных удобрений, в Чирчикском химическом технопарке - вспененного полипропилена, органических удобрений и полимерной продукции.
Президент подчеркнул, что новые проекты необходимо реализовать только с привлечением частных инвестиций. Поставлена задача сформировать портфель проектов на сумму не менее 1 миллиарда долларов в 5 химических кластерах.
Также даны поручения по ускорению приватизации предприятий акционерного общества.
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 6 июля состоялось видеоселекторное совещание по приоритетным задачам в области строительства, архитектуры и градостроительства.
06.07.2022Следующее
Президент Шавкат Мирзиёев 8 июля провел совещание по достигнутым результатам в области геологии и планам отрасли на период до конца года.