Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 24 март куни “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида жорий йилда амалга ошириладиган ишлар муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Маълумки, давлатимиз раҳбарининг 2018 йилдаги фармонлари билан “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари қабул қилинган эди. Ушбу дастурлар доирасида 5 миллионга яқин юртдошимиз яшайдиган 1 минг 200 та маҳалла ва қишлоқдаги шароитлар яхшиланди. Лекин ўтган йили коронавирус пандемияси туфайли бу борадаги ишлар вақтинча тўхтатилган эди.
Бугунги кунда юртимизда шароити оғир бўлган 796 та қишлоқ ва шаҳарларда 188 та маҳалла мавжуд. 4 мингдан зиёд маҳалланинг электр таъминоти қониқарсиз аҳволда.
Қишлоқларга инфратузилма борсагина, ҳаёт сифати ўзгаради, тадбиркорлик ривожланади. Шу сабабли, бу йил “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари янги ёндашувлар асосида шакллантирилди. Аҳоли талабларидан келиб чиқиб, 206 та туман ва шаҳар ҳокимлари, йўл, электр таъминоти, коммунал хизмат ва тадбиркорликка масъул раҳбарлар билан бирма-бир гаплашилиб, 8 мингта маҳаллада бажарилиши лозим бўлган ишлар белгилаб олинди. Бунда, ободончилик билан бир қаторда иш ўринлари ташкил этиш, аҳолини камбағалликдан чиқариш масалалари ҳам кўзда тутилган.
Йиғилишда шу борадаги амалий ишлар муҳокама қилинди. Бу йил мазкур дастурлар доирасидаги ишларга жами 21 триллион сўм йўналтирилиши қайд этилди.
– Оғир инқироздан чиққан йилимиз, ташқи қарз жалб этмасдан, шунча маблағ ажратаяпмиз. Бунақа имконият Ўзбекистон тарихида бўлмаган. Лекин бу пулни лойиҳа билан, ҳалол-пок ишлатиб, элга муносиб шароит яратиш керак, – деди Президент.
Таъкидланганидек, бундан буён “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларига қайси маҳалла ёки қишлоқ киришини маҳаллий кенгашлар белгилайди. Туман ва шаҳар ҳокимининг иқтисод, қурилиш ва маҳалла масалалари бўйича ўринбосарлари зарур маблағлар ва амалга ошириладиган ишларни аниқ ҳисоб-китоб қилиб, маҳалла раиси билан бирга, ҳудудий кенгашларда ҳимоя қилади.
Маҳаллий кенгашлар ҳар бир маҳалла кесимида ижтимоий соҳа, ичимлик суви, йўл-транспорт ва инфратузилма объектлари манзилли дастурини тасдиқлайди. Қурилиш вазирлиги ҳокимликлар билан бирга уларнинг лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқишга масъул бўлади.
Шу тартиб асосида, жорий йилги дастурга киритиладиган маҳалла ва қишлоқлар, уларда тадбиркорликни ривожлантиришга оид масалалар ўтган ҳафтада барча туман ва шаҳар кенгашларида белгилаб олинди.
Йиғилишда Вазирлар Маҳкамаси ва вилоят ҳокимликларига ўн кун муддатда дастурга киритилган барча қишлоқ ва маҳаллаларда қурилиш ишларини бошлаш вазифаси қўйилди.
Ижтимоий-иқтисодий аҳволи оғир 325 та қишлоқ ва 71 та маҳаллани комплекс ривожлантириш масалаларига алоҳида тўхталиб ўтилди. Уларда ичимлик суви ва электр тармоқлари, ички йўллар, ижтимоий объектлар қуриш ҳамда таъмирлаш учун 3 триллион 300 миллиард сўм ажратилиши белгиланди.
Шунингдек, 2 минг 721 та маҳалладаги 10 минг километрдан ортиқ ички йўлларни таъмирлашга 2 триллион сўм, 500 та маҳаллага 4 минг километрдан ортиқ ичимлик суви тармоғи тортиш учун 1 триллион сўм ажратилади.
Электр таъминотини яхшилаш долзарб эканини ҳаётнинг ўзи кўрсатмоқда. Шу боис, 5 минг 377 та маҳалладаги 15 минг километр электр узатиш тармоқлари ҳамда 4 мингдан ортиқ трансформаторни янгилаш белгиланмоқда. Бу юртимиздаги маҳаллаларнинг 60 фоизи демакдир. Ушбу чора-тадбирларга қарийб 2 триллион 100 миллиард сўм йўналтирилиши айтилди.
Бундан ташқари, Жаҳон банки ва Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки билан бирга, “қишлоқ инфратузилмасини ривожлантириш” лойиҳаси доирасида Фарғона, Андижон, Наманган, Сирдарё ва Жиззах вилоятларидаги 21 та туман, 60 та қишлоқда 485 миллиард сўмлик лойиҳалар бошланади.
Мутасаддиларга маблағлардан самарали фойдаланиб, белгиланган барча ишларни 1 ноябрга қадар якунлаш вазифаси қўйилди.
Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлигига ички йўллар, йўлаклар, ижтимоий объектлар ва кўп қаватли уй-жойларнинг эксплуатация тизимини яхшилаш бўйича топшириқ берилди.
Йиғилишда аҳоли бандлигини ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
– “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” деганда, нафақат уларнинг йўли ёки қиёфаси яхшиланиши, балки у ерда яшовчи аҳолининг даромади кўпайиши, ижтимоий объектлар тўлиқ ишлаши керак. Энг асосийси, ҳақиқий обод маҳаллада “темир дафтар”, “аёллар” ва “ёшлар” дафтарлари бўлмаслиги лозим. Бунинг учун, тадбиркорлар билан маслаҳатлашиб, ишлаб чиқаришларни ташкил этиш, янги иш ўринлари яратиш зарур. Сарфланган ҳар бир сўм инвестиция одамларимизга уч баравар кўп фойда келтириши, уларнинг даромадини оширишга хизмат қилиши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу боис тадбиркорлик ва бандлик дастурларини маҳаллага боғлаб, 500 минг нафар ёшлар ва 200 минг аёлларни иш билан таъминлаш, “темир дафтар”га киритилган 300 минг нафар аҳолини камбағалликдан чиқариш мақсад қилиб қўйилди.
Бунинг учун жорий йилда “Оилавий тадбиркорлик” дастурлари учун 9 триллион сўм ресурс йўналтирилиши, шунингдек, 1 триллион сўм маблағ эвазига 128 та маҳаллада кичик саноат зоналари ташкил этилиши айтилди.
Бош вазир ўринбосарлари, Савдо-саноат палатаси раиси ва Бизнес-омбудсманга тадбиркорлар билан мунтазам учрашувлар ўтказиб, муаммоларини ҳал қилиб бориш юзасидан топшириқлар берилди.
Дастурларда ижтимоий соҳаларни ривожлантириш чора-тадбирлари ҳам белгиланган. Хусусан, “Обод қишлоқ” дастури доирасида 379 та мактаб, 171 та мактабгача таълим ва 161 та тиббиёт муассасасини, “Обод маҳалла” дастури доирасида 57 та мактаб, 37 та боғча ва 15 та тиббиёт масканини қуриш-таъмирлаш ишлари олиб борилади.
Соғлиқни сақлаш вазирлигига “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларига кирган аҳоли пунктларининг “тиббий харитаси”ни шакллантириш вазифаси қўйилди.
Сектор раҳбарлари ўз ҳудудида бажарилаётган ишлар бўйича маҳаллий кенгашларда ҳамда оммавий ахборот воситалари орқали аҳолига ҳисобот бериши зарурлиги айтилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан Бош вазир ўринбосарлари, вазирлар ва ҳокимлар ахборот берди.
Президент Шавкат Мирзиёев 23 март куни Хоразм вилоятида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди.

Под председательством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 24 марта состоялось видеоселекторпное совещание, посвященное обсуждению предстоящей в текущем году работе в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла».
Программы "Обод кишлок" и "Обод махалла" были приняты указами Президента в 2018 году. За минувший период в рамках этих программ были улучшены условия в 1,2 тысяче махаллях и селах, в которых проживает около 5 миллионов человек. Однако в прошлом году из-за пандемии коронавируса реализация программ была приостановлена.
Сегодня 188 махаллей в 796 селах и городах признаны как населенные пункты с тяжелыми условиями. В более чем 4 тысячах сел электроснабжение находится на неудовлетворительном уровне.
Наличие должной инфраструктуры на селе - ключ к изменению качества жизни, развитию предпринимательства. В связи с этим в этом году программы «Обод кишлок» и «Обод махалла» сформированы на основе новых подходов. Исходя из потребностей населения, с учетом мнений и предложений хокимов 206 районов и городов, руководителей, ответственных за дороги, электроснабжение, коммунальное обслуживание и развитие предпринимательства, определены работы, которые необходимо выполнить в 8 тысячах махаллей. Наряду с благоустройством речь идет о создании рабочих мест и сокращении бедности.
На совещании обсуждена предстоящая работа в этих направлениях. Отмечалось, что в нынешнем году на работы в рамках указанных программ будет направлен 21 триллион сумов.
– В этот год, ознаменовавшийся выходом из тяжелого кризиса, мы выделяем столько средств без внешних заимствований. Такого в истории Узбекистана еще не было. Но эти деньги необходимо использовать честно, на конкретные проекты, для создания достойных условий народу, – сказал Президент.
Было отмечено, что отныне вопрос включения тех или иных махаллей и сел в программы "Обод кишлок" и "Обод махалла" будут решаться местными кенгашами народных депутатов. Заместители хокимов районов и городов по вопросам экономики, строительства и махалли, подготовив точную смету работ, вместе с председателями махалли будут защищать ее в местных кенгашах.
Местные кенгаши будут утверждать целевые программы по социальной сфере, питьевому водоснабжению, автодорогам и объектам инфраструктуры в разрезе каждой махалли. Министерство строительства совместно с хокимиятами будет отвечать за разработку проектно-сметной документации.
В соответствии с этим порядком на прошлой неделе во всех районных и местных кенгашах был рассмотрен и решен вопрос о включении махаллей и сел в программы текущего года.
На совещании Кабинету Министров и районным хокимиятам поручено в течение десяти дней начать строительные работы во всех селах и махаллях, включенных в программу.
Отдельно затронут вопрос комплексного развития 325 сел и 71 махалли с тяжелым социально-экономическим положением. На строительство и ремонт сетей питьевого водо- и электроснабжения, внутренних дорог и социальных объектов в этих населенных пунктах решено выделить 3 триллиона 300 миллиардов сумов.
Кроме того, 2 триллиона сумов будет направлено на ремонт более 10 тысяч километров внутренних дорог в 2 721 махалле и 1 триллион сумов на прокладку более 4 тысяч километров сетей питьевого водоснабжения в 500 махаллях.
Возрастает актуальность улучшения электроснабжения. Программами предусмотрено обновление 15 тысяч километров линий электропередач и более 4 тысяч трансформаторов в 5 377 махаллях, что составляет 60 процентов от общего числа махаллей страны. На эти мероприятия будет направлено около 2 триллионов 100 миллиардов сумов.
Кроме того, совместно со Всемирным банком и Азиатским банком инфраструктурных инвестиций в рамках проекта развития сельской инфраструктуры будут выполнены работы на сумму 485 миллиардов сумов в 21 районе и 60 селах Ферганской, Андижанской, Наманганской, Сырдарьинской и Джизакской областей.
Ответственным лицам поручено эффективно использовать средства и завершить все работы до 1 ноября.
Перед Министерством жилищно-коммунального обслуживания поставлена задача улучшить систему эксплуатации внутренних дорог, тротуаров, социальных объектов и многоквартирного жилья.
На совещании обсуждены вопросы повышения занятости населения.
- Благоустроенное село, благоустроенная махалля - это не только улучшение дорог или внешнего облика, но и рост доходов населения, полноценная работа социальных объектов. Самое главное, чтобы в действительно благополучной махалле не было «железной», «женской» и «молодежной» тетрадей. Для этого необходимо посоветоваться с предпринимателями, наладить производство, создать новые рабочие места. Каждый потраченный сум должен принести нашему народу в три раза больше пользы и способствовать росту доходов, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Необходимо увязать программы предпринимательства и занятости с махаллями, обеспечить работой 500 тысяч молодых людей и 200 тысяч женщин, вывести из бедности 300 тысяч человек, включенных в «железную тетрадь», указано на совещании.
С этой целью на программы семейного предпринимательства в этом году будет направлено 9 триллионов сумов, за счет 1 триллиона сумов в 128 махаллях будут созданы малые промышленные зоны.
Заместителям Премьер-министра, председателю Торгово-промышленной палаты и Бизнес-омбудсмену поручено проводить регулярные встречи с предпринимателями и решать их проблемы.
В программах также определены меры по развитию социальной сферы. В частности, по программе «Обод кишлок» будут построены и отремонтированы 379 школ, 171 дошкольное образовательное учреждение и 161 медицинское учреждение, по программе «Обод-махалля» - 57 школ, 37 детских садов и 15 медучреждений.
Министерству здравоохранения поручено создать «карту здоровья» населенных пунктов, включенных в программы «Обод кишлок» и «Обод махалля».
Подчеркнуто, что руководителям секторов следует отчитываться перед населением о проводимых на их территории работах в местных кенгашах и через средства массовой информации.
По обсужденным на совещании вопросам представили информацию заместители Премьер-министра, министры и хокимы.