Бу ерда давлатимиз раҳбарининг кластер ғояси асосида пахта етиштириш ва уни чуқур қайта ишлашнинг тўлиқ саноат «занжири» яратилган. Биринчи лойиҳа доирасида қарийб 21 миллиард сўмлик инвестиция ўзлаштирилиб, замонавий тикувчилик фабрикаси ташкил этилган.
Туркия ва Италиядан келтирилган ускуналар билан жиҳозланган мазкур корхона йилига 6 миллион дона тайёр трикотаж ишлаб чиқариш қувватига эга. Даромад жиҳатидан айтганда, қарийб 100 миллиард сўмлик юқори сифатли кийим-кечаклар тикилиб, 2 миллион долларликдан зиёд тайёр маҳсулот экспорт қилиниши режалаштирилган.
Айни пайтда фабрикада 320 нафар хотин-қизлар ишламоқда. Президент улар билан суҳбатлашиб, ишларига муваффақият тилади.
Кластерга қарашли калава ип йигириш ва мато тўқиш қувватлари жорий йил июлда, ёғ-мой ишлаб чиқариш корхонаси декабрда фойдаланишга топширилади. Уларда яна 700 га яқин иш ўрни ташкил топади.
Давлатимиз раҳбари шу ерда соҳа мутахассислари, пахта-тўқимачилик кластерлари раҳбарлари билан суҳбатлашди.
- Биз ҳозирги кластер тизими билан енгил босқични қиволдик. Энди сифат, нарх, бозор нуқтаи назаридан йўл очиқ. Шунинг учун кластерларимизнинг чет элларга хизмат сафарлари, кўргазмаларини ташкил этиш керак, - деди Президент.
Тўқимачилик корхоналарини барқарор хомашё билан таъминлаш учун пахта ҳосилдорлигини ошириш, сунъий тола ишлаб чиқариб, самарали фойдаланиш бўйича тавсиялар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Косон туманидаги “Косон” фермер хўжалиги даласида бўлиб, ғалла ва ғўза ривожини кўздан кечирди.

Здесь на основе кластерного подхода, выдвинутого главой нашего государства, создана полная производственная цепочка выращивания и глубокой переработки хлопка. В рамках первого проекта осуществлены инвестиции в размере около 21 миллиарда сумов и создана современная швейная фабрика.
Оснащенное оборудованием производства Турции и Италии предприятие способно выпускать 6 миллионов готовых трикотажных изделий. Планируется произвести одежду почти на 100 миллиардов сумов и экспортировать готовую продукцию на сумму более 2 миллионов долларов.
В настоящее время на фабрике работают 320 женщин. Президент побеседовал с ними и пожелал успехов в труде.
В июле этого года в кластере введут в строй мощности по производству пряжи и тканей, в декабре - масложировое предприятие. В них будет создано еще около 700 рабочих мест.
Здесь глава государства поговорил со специалистами отрасли и руководителями хлопково-текстильных кластеров.
- Мы выполнили первый, легкий этап по внедрению кластерной системы. Теперь можно работать по качеству, ценам, рынку. Поэтому необходимо организовывать поездки и выставки наших кластеров за рубежом, - сказал Президент.
Даны рекомендации по повышению урожайности хлопчатника для стабильного обеспечения текстильных предприятий сырьем, производству и эффективному использованию синтетических волокон.