Қасим-Жомарт Токаев давлатимиз раҳбарини таваллуд куни билан самимий қутлар экан, унинг қардош мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва шериклик муносабатларини мустаҳкамлашдаги улкан ҳиссасини алоҳида таъкидлади.
Суҳбатда Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги амалий ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди, шунингдек, халқаро ва минтақавий масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Давлат раҳбарлари икки томонлама товар айирбошлашни янада ошириш, саноат кооперациясини кучайтириш, транзит салоҳияти ва ҳудудлараро ҳамкорликдаги кенг имкониятлардан самарали фойдаланиш муҳимлигини таъкидладилар.
Шу муносабат билан ўтган ҳафта икки мамлакат ҳукумат делегациялари иштирокида "Бейнеу-Акжигит-Ўзбекистон чегараси" автомобиль йўлининг очилгани мамнуният билан қайд этилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистонда Қозоғистон йили доирасида биргаликдаги маданий-гуманитар тадбирларни муваффақиятли ўтказишга алоҳида эътибор қаратилди.
Бугун Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғизистон Республикаси Президенти Сооронбай Жээнбеков телефон орқали мулоқот қилдилар.

О телефонном разговоре с Президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым
Касым-Жомарт Токаев, сердечно поздравив главу нашего государства с днем рождения, особо отметил его большой вклад в укрепление отношений дружбы, добрососедства и партнерства между двумя братскими странами.
В ходе беседы обсуждены перспективы расширения практического сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном, а также состоялся обмен мнениями по международной и региональной повестке.
Главы государств выступили за дальнейшее наращивание объемов двустороннего товарооборота, усиление промышленной кооперации, эффективное использование транзитного потенциала и широких возможностей межрегионального взаимодействия.
В этой связи с удовлетворением отмечено открытие автомобильной дороги «Бейнеу-Акджигит-граница Узбекистана», состоявшееся на прошлой неделе с участием правительственных делегаций наших стран.
Кроме того, важное внимание уделено успешному проведению совместных культурно-гуманитарных мероприятий в рамках Года Казахстана в Узбекистане.