Президент Шавкат Мирзиёев 12 июнь куни Ўзбекистон Фанлар академиясининг Математика институтига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари Олий Мажлисга шу йил январь ойидаги Мурожаатномасида ҳар йили илм-фаннинг бир нечта устувор йўналиши ривожлантирилишини айтган эди. Жорий йилда математика ана шулардан бири сифатида белгиланди.
Бу халқимизни ҳам, илмий жамоатчиликни ҳам ғоят қувонтирди. Чунки математика юртимизда чуқур тарихий асосга эга ва бугунги кунда тараққиёт учун ғоят долзарб.
Мамлакатимизда ушбу йўналишни ривожлантиришда Фанлар академиясининг Математика институти катта ўрин тутади. 1943 йилда ташкил этилган бу даргоҳ ўтган даврда математик тадқиқотларнинг йирик марказларидан бирига айланган. Бу ерда шаклланган алгебра ва функционал анализ, дифференциал тенгламалар, эҳтимоллар назарияси ва математик статистика бўйича илмий мактаблар жаҳон олимлари томонидан эътироф этилган.
Лекин шу пайтгача институт эски, таъмирталаб бинода иш юритиб келаётган эди. Математикларга замонавий шароитлар яратиш мақсадида Олмазор туманидаги Талабалар шаҳарчасида янги бино қурилиб, фойдаланишга топширилди.
Президентимиз бу ерда яратилган қулайликлар билан танишди. Янги иморатда 7 та илмий лаборатория ва “Ёш математиклар” маркази фаолият юритади. Бинонинг шинам қаватларида ахборот-ресурс маркази ва семинар хоналари, академик ва тадқиқотчилар учун кабинетлар, кутубхона, мажлислар зали, ошхона жойлашган. Хоналар энг илғор техника ва ускуналар билан жиҳозланган.
- Бу замонавий институт барча олимлар учун маърифат маркази бўлиши керак. Математика кўп фанларга йўл очади. Уни Талабалар шаҳарчасида барпо этганимиз бежиз эмас. Бу институт таълим ва илм-фан ўртасида узвийликни таъминлаши, мамлакатимиз ривожига замин яратиши керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ерда таълим соҳаси мутасаддилари, ректор ва математик олимлар билан мулоқот бўлди.
– Математика фанининг тамал тошини Ал-Хоразмий, Аҳмад Фарғоний, Абу Райҳон Беруний каби улуғ боболаримиз қўйган. Бу бизнинг қонимизда бор. Лекин охирги йигирма йилда математикадан билим даражаси пасайиб кетди. Чунки ўқитувчиларга керакли эътибор, муносиб ойлик беролмадик, пировард мақсад қўя олмадик. Бунинг оқибати ҳозир кўпдан-кўп соҳаларда сезиляпти. Бугун бу фанни ривожлантиришдан мақсадимиз – математика бўйича рақобат муҳитини яратиш, саноат, муҳандислик йўналишлари бўйича етук кадрлар тайёрлаш, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари жорий йил 31 май куни олимлар билан учрашувда математик онгни боғчадан бошлаб шакллантириш зарурлигини таъкидлаган эди. Шундан келиб чиқиб, Математика институтида мактабгача таълим, мактаблар ва олий ўқув юртларидаги дарсларни мувофиқлаштирадиган тизим йўлга қўйилмоқда.
Шу борадаги тақдимот билан танишар экан, Президентимиз «математика ўқитувчиларининг билим ва малакаси бўйича ҳар бир туман кесимида таҳлил борми? Моддий ва ташкилий жиҳатдан яна нималар қилишимиз керак?» дея саволлар қўйди.
– Кечаги дарс бериш услуби билан математикани жадал ривожлантириб бўлмайди. Шу боис аввал амалда яхши натижа берган хорижий методика асосида таълим дастурлари яратиб, ўқитувчиларни қайта тайёрлаш зарур. Методика шундай бўлиши керакки, у болаларда математикага муҳаббат уйғотсин. Бунинг учун ўқувчилар бу фан ҳаётда, ҳар бир соҳада ўзига кераклигини англаши зарур. Ёшлар имтиҳондан ўтиш учун эмас, билимли мутахассис бўлиш учун ўқиши лозим, – деб таъкидлади давлатимиз раҳбари.
Охирги беш-ўн йилда математика йўналиши бўйича университетларни битирган ёшларни топиб, хоҳишига қараб қайта тайёрлаб, мактабларга, фан номзодларини эса олий таълим муассасаларига ишга жалб этиш муҳимлиги таъкидланди. Математика кафедра мудирларини сайлаш тартибини жорий қилиш, кафедра мудирлари кенгаши тузиб, доимий тажриба алмашинувни йўлга қўйиш бўйича кўрсатма берилди.
Математика институтида 72 нафар илмий ходим, жумладан, 5 нафар академик фаолият юритмоқда. Охирги икки йилда 11 нафар фан доктори ва 14 нафар фан номзоди тайёрланган. 422 та илмий мақола (245 таси чет элда), 9 та монография (5 таси чет элда) чоп этилган.
Соҳадаги фундаментал тадқиқотларни молиялаштириш ҳажми бир ярим баробарга оширилди. Халқаро фан олимпиадаларида ғолиб бўлган ёшлар ва уларнинг устозларини рағбатлантириш тизими жорий этилди.
2019 йил 9 июлда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Математика таълими ва фанларини янада ривожлантиришни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг В.И.Романовский номидаги математика институти фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ҳамда 2020 йил 7 майда “Математика соҳасидаги таълим сифатини ошириш ва илмий-тадқиқотларни ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинган.
Президент Шавкат Мирзиёев Олмазор тумани Талабалар шаҳарчасида барпо этилган Инновацион ривожланиш вазирлигининг янги биносини бориб кўрди.

Президент Шавкат Мирзиёев 12 июня посетил Институт математики Академии наук Узбекистана.
В своем Послании Олий Мажлису в январе текущего года глава нашего государства инициировал развитие нескольких приоритетных направлений науки каждый год. В этом году одной из этих важных областей была определена математика.
Это очень обрадовало наш народ и научное сообщество, так как в Узбекистане она имеет глубокие исторические корни и сегодня весьма значима для развития.
Институт математики Академии наук играет важную роль в продвижении этой науки в нашей стране. Основанное в 1943 году, данное учреждение превратилось в один из главных центров математических исследований. Появившиеся здесь научные школы алгебры и функционального анализа, дифференциальных уравнений, теории вероятностей и математической статистики признаются мировым научным сообществом.
Но до сих пор институт работал в старом, нуждавшемся в ремонте здании. Чтобы создать современные условия для математиков было построено и сдано в эксплуатацию новое здание в Студенческом городке, что в Алмазарском районе Ташкента.
Президент ознакомился с созданным здесь удобствами. В новом сооружении действуют 7 научных лабораторий и Центр молодых математиков. Здание располагает информационно-ресурсным центром и классами для семинаров, кабинетами академиков и исследователей, библиотекой, конференц-залом и столовой. Помещения оснащены самой современной техникой и оборудованием.
- Этот современный институт должен стать просветительским центром для всех ученых. Математика открывает путь ко многим наукам. Совсем не случайно мы построили здание института здесь, в Студенческом городке. Учреждение должно обеспечить тесную взаимосвязь образования и науки, заложить основу для развития нашей страны, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Состоялась беседа с ответственными лицами сферы образования, ректорами и учеными-математиками.
- Краеугольный камень математики был заложен нашими великими предками, такими как Аль-Хорезми, Ахмад Фергани, Абу Райхан Беруни. Математика у нас в крови. Но за последние двадцать лет уровень знаний в этой науке снизился. Поскольку мы не уделяли учителям должного внимания, не дали им достойную зарплату, не поставили перед ними конкретную цель. Последствия этого сейчас ощущаются во многих сферах. Сегодня наша цель в развитии данной области - создать конкурентную среду по математике, подготовить хорошие кадры промышленной и инженерной направленности, - сказал Президент.
На состоявшейся 31 мая текущего года встрече с учеными глава государства подчеркнул необходимость формирования математического сознания с самого раннего возраста. Поэтому создается система, в которой Институт математики будет координировать преподавание математики в дошкольных образовательных учреждениях, школах и вузах.
Знакомясь с соответствующей презентацией, Президент спросил: «Есть ли анализ знаний и навыков учителей математики в разрезе районов? Что еще нам нужно сделать в финансовом и организационном плане?»
- Невозможно ускорить развитие математики вчерашней методикой преподавания. Поэтому необходимо переподготовить учителей путем создания образовательных программ на основе хорошо зарекомендовавшей себя зарубежной практики. Методология должна быть такой, чтобы она пробуждала у детей любовь к математике. Учащиеся должны понимать, что эта наука нужна в жизни, в каждой сфере. Молодежь должна учиться не для того, чтобы сдать экзамен, а для того, чтобы стать образованными специалистами, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что важно найти и пригласить в школы молодых людей, которые за последние пять-десять лет закончили университеты по направлению математики, а кандидатов наук - в высшие учебные заведения. Дано указание ввести порядок выборов заведующих кафедрами математики, создать совет заведующих кафедрами и наладить регулярный обмен опытом.
Институт математики насчитывает 72 научных сотрудника, в том числе пятерых академиков. За последние два года подготовлено 11 докторов и 14 кандидатов наук. Опубликовано 422 научных статьи (245 - за рубежом), 9 монографий (5 - за рубежом).
Финансирование фундаментальных исследований в этой области было увеличено в полтора раза. Внедрена система стимулирования молодежи, победившей на международных научных олимпиадах, а также их преподавателей.
Напомним, Президент Республики Узбекистан 9 июля 2019 года подписал постановление "О мерах государственной поддержки дальнейшего развития математического образования и науки, а также коренного совершенствования деятельности Института математики имени В.И.Романовского Академии наук Республики Узбекистан", 7 мая 2020 года – постановление "О мерах по повышению качества образования и развитию научных исследований в области математики".